Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Hile, hile! Kesin Hile (cencored)!!

Hile, hile! Kesin Hile (cencored)!!

Hile, hile! Kesin Hile (cencored)!!

 

Her 100 oyuncudan kaçının hile kullandığını biliyor musunuz? Steam’e göre bu sayı %1, yani her 100 kullanıcıdan sadece 1 tanesi hile kullanıyormuş (sitcom gülme efekti). Yapılan daha geniş bir araştırmaya göre ise online oyunlar %7, tek kişilik oyunlarda ise %41 gibi bir sayıyla karşılaşıyoruz. Fakat tek kişilik oyunlarda yazdığımı “Robin Hood” ya da “Hesoyam” da bunlara dahil. Tek kişilik oyunlarda dünyamıza renk katan bu hile, online oyunlarda tüm oyunculara hatta kullanıcısına bile kabus oluyor.

 

FPS oyunlar hileden en çok çektiğimiz oyunlar listesinde yıllardır 1 numarada. Duvardan vurmalar, aim-bot’lar, Mevlana dönüşleri derken belki de bir çoğumuz çoğu FPS oyununu bu yüzden bıraktık. MMOPRG’lerde ise item dupe, koxp, bot derken oyun oynanamaz hala geliyordu. Peki bir oyunu neredeyse sildirme noktasına getiren bu hilelere oyun yapımcıları neden müdahale etmiyor? Cevap aslında basit, EDEMİYORLAR. Hilelerin genel özellikleri, oyun yapımcılarının güvenerek kurdukları anti-cheat özelliklerini kırmakla başlıyor. Daha sonra oyun içerisinde yapılan ufak değişiklikler ve avantajlar bulunup piyasaya aylık satış adı altında sunuluyor. Genelde noob diye tabir ettiğimiz oyuncularda bu hilelere para vererek dereceli sistemde üstlere çıkıyorlar. Tabi aradan geçen sürede genel olarak banlansalarda, yeni bir hesap açmak onlar için1 dakika.

 

Overwatch ve CS:GO eğer eski oyununuza hile geldiyse puan alma ve kaybetmeyi telafi ediyor. Apex Legends ise biraz daha değişik bir taktiğe başvurmuş. Onlar hilecileri belirleyip hepsini aynı oyuna atıyorlarmış. Mantıklı ama sürdürülebilir değil. Diğer oyunlarda ise genel olarak kalıcı uzaklaştırma yapılmakta fakat bazen oyun yapımcıları hile kullananlara dava bile açabiliyor.

 

Milyonlarca dolar harcanmış koruma programlarını aşabilen ve neredeyse bir oyunu bitiren bir hile yapan ekibin, sizin kişisel verilerinizi ele geçirmemek gibi bir olasılığının olduğunu düşünmüyorum. Eğer hile kullandıysanız ya her hangi bir yazılım yüklediyseniz her şey çok geç bile olabilir.