Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Gamescom 2019’da neler yaşandı?

Gamescom 2019’da neler yaşandı?

Dünyanın en büyük oyun fuarlarından olan Gamescom 2019’da birçok önemli gelişme yaşandı. İşte karşınızda dünyanın önemli oyun fuarlarından biri olarak gösterilen Gamescom 2019’dan öne çıkanlar:

2024 Ağustos 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleşen Gamescom’a oyuncular akın etti. Türkiye’den de birçok yayıncı ve oyuncunun ziyarette bulunduğu etkinliğe günlük 450.000 ziyaretçinin akın ettiğini biliniyor.

Gamescom’da aynı zamanda ziyaretçilerin yanı sıra oyun geliştirici firmalar da bulunuyor. Etkinlik alanında binlerce ziyaretçi, bu geliştirici firmalarla konuşma, tanışma ve değerlendirme fırsatı buldu. Aynı şekilde dünyanın her yerinden oyun ve teknoloji basınına ait önemli isimler de burada yer alırken, birçok yatırımcı, iş adamı da etkinliğe katılım gösterdi. Aynı zamanda oyun sektörüyle ilgili projeleri olan insanlar da fuar süresince bu projelerini sunma fırsatını yakaladı. Yeni nesil medya ile popülerleşen sosyal medya fenomenleri ve YouTuberlar da bu etkinliğe gelip ziyaretçiler ile kaynaştı.

Gamescom 2019’da biz de dahil olmak üzere sayısız oyuncu yeni oyunların tanıtılmasını bekledi. 2020 çıkışlı dev oyunlar, bu etkinlikte tanıtıldı ve izleyicilerin dev merakı giderildi. FIFA 2020’den Mound Blade’e kadar birçok dev oyun tanıtıldı. Gelin şimdi bu oyunların tanıtımlarına göz atalım:

1- FIFA 2020

Geliştirici ve Yayıncı: EA Vancouver, EA Romania & EA Sports
Çıkış Tarihi: 27 Eylül 2019
Platformlar: PC, Sony PlayStation 4, Microsoft Xbox One ve Nintendo Switch

Fifa 2020’de büyük bir yenilik beklenmiyor. Ancak oyuna yeni mod geliyor, geçmişte EA Sports sokak futbolu modunu oynamak için ayrı bir oyun çıkarmıştı. Fifa 20’de bu olay değişiyor, Volta adlı sokak futbolu modu oyuna ekleniyor.
 

2- WATCH DOGS: LEGION

Geliştirici ve Yayıncı: Ubisoft Toronto & Ubisoft
Çıkış Tarihi: 6 Mart 2020
Platformlar: PC, Sony PlayStation 4, Microsoft Xbox One ve Google Stadia

Ubisoft’un 2012 senesinde bir önceki nesilde duyurduğu ancak bu nesile düşürülmüş grafikleri ile 2014 senesinde piyasaya sunduğu Watch Dogs, hikaye ve kurgu açışından farklı bir deneyim ile oyuncuların beğenisine sunulmuştu. Geçtiğimiz E3 2019 etkinliğinde, Watch Dogs 3 duyurusu beklenirken, bir anda duyurulan Watch Dogs: Legion bu etkinlikte tanıtıldı.

 

3- NEED FOR SPEED: HEAT

Geliştirici ve Yayıncı: Ghost Games & Electronic Arts (EA)
Çıkış Tarihi: 8 Kasım 2019
Platformlar: PC, Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One

Miami’den esinlenerek yaratılan hayali Palm City’de geçecek olan oyun, 80’ler retro tarzı ile günümüzün modern zamanını konu alarak insanlara renkli ve canlı bir şehir sunan bir çevreye sahip bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. 
 

4- NBA 2K20

Geliştirici ve Yayıncı: Visual concepts & 2K Games, 2K Sports
Çıkış Tarihi: 6 Eylül 2019
Platformlar: PC, Sony PlayStation 4, Microsoft Xbox One, Nintendo Switch ve iOS 

Yeni oyunların tanıtıldığı ve hali hazırda var olan bu oyunların detaylarının açıklandığı fuarda, basketbol tutkunlarının yakından takip ettiği NBA 2K20’nin, oyunda daha derin bir hikaye anlatımıyla karşımıza çıkacağı söylenenler arasındaydı. NBA bu sefer oynanış değişikleriyle gelmiyor. Oyuna hikaye modu ekleneceği açıklandı.
 

5- MOUNT & BLADE II: BANNERLORD

Geliştirici ve Yayıncı: Taleworlds Entertainment
Çıkış Tarihi: Mart 2020 (Erken Erişim)
Platformlar: PC, Sony Playstation 4, Microsoft Xbox One

Türkler olarak hepimizin merakla beklediği oyun olan Bannerlord’un çıkış tarihi sonunda açıklandı. İşte karşınızda gelişimiyle büyük merak uyandıran Bannerlord.

 

6- CYBERPUNK 2077

Geliştirici ve Yayıncı: CD Projekt RED & Bandai Namco Games (Avrupa dağıtımcısı), Warner Bros. Interactive (Amerika dağıtımcısı), Spike Chunsoft (Japonya dağıtımcısı)
Çıkış Tarihi: 16 Nisan 2020
Platformlar: PC, Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One

İşte karşınızda Gamescom’a damga vuran Cyberpunk 2077. Oyuna iki farklı modda oynama seçeneği eklendi. İster aksiyon dolu bir oyun geçirin isterseniz de kusursuz bir suikastçi gibi oynayın.
 

7- eFootball PES 2020

Geliştirici ve Yayıncı: PES Productions & Konami
Çıkış Tarihi: 10 Eylül 2019
Platformlar: PC, Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One

Artık ”Pes atalım.” devri bitti. Oyunun adı eFootball PES 2020 olarak açıklandı. Oyuna mekaniksel olarak birçok yenilik eklendi, bakalım oyuncular beğenecek mi.
 

8- CALL OF DUTY: MODERN WARFARE

Geliştirici ve Yayıncı: Infinity Ward & Activision
Çıkış Tarihi: 25 Ekim 2019
Platformlar: PC, Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One

Call of Duty serisinin altın yıllarını yaşatan Modern Warfare’ın reboot olan bu yapımı, tamamen seriyi sıfırlayacak ve eski Modern Warfare oyunları ile alakası olmayacak. Ancak oyunun içinde yine birçok oyun tarzı bulunuyor.

 

9- MARVEL’S THE AVENGERS

Geliştirici ve Yayıncı: Crystal Dynamics, Eidos Montréal & Square Enix
Çıkış Tarihi: 15 Mayıs 2020
Platformlar: Google Stadia, PC, Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One

Marvel’ın filmlerinin etkisinden bir türlü kurtulamazken, yapımcı firma gizlilikle oyunu geliştirip bir anda açıkladı. Artık kahramanlarınızla oyunda görüşeceksiniz.

 

10- GRID

Geliştirici ve Yayıncı: Codemasters
Çıkış Tarihi: 11 Ekim 2019
Platformlar: PC, Sony PlayStation 4, Microsoft Xbox One ve Google Stadia

 

Yarış oyunu severler buraya! GRID, sizler için geliyor. Gamescom’da oynanılabilir olan GRID, Need for Speed’in alternatifini arayan oyuncuların ilgisini çekti ancak GRID benzeri olmayan bir yarış deneyimi sunduğu için bir alternatif olmak yerine daha çok yepyeni bir dünya sunarak dikkatleri üzerine çekti. Bakalım GRID, yarış severlerin beğenisini toplayabilecek mi?

E3’ü ve Gamescom 2020’yi merakla bekliyoruz. Bakalım gelecekte bizi hangi oyunlar bekliyor.