Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Don’t Shoot, I’m Friendly

Don’t Shoot, I’m Friendly

Dont Shoot, I’m friendly

 

Eğer “Açık Dünya-Hayatta Kalma” türünde bir oyunu oynadıysanız, sizde başlıkta yazan cümleyi kesiklikle bir kez duymuşsunuzdur. Bazen kapınızı çalan bir yabancı, bazen de çalıların arasında gizlenmiş bir düşman.. Kim olduğu aslında çok fark etmiyor çünkü muhtemelen sizi öldürmeye çalışan bir düşman. İkili ilişkilere ve güvene olan tüm güzel duygularınızı yok edecek bu oyun türüne detaylı bir göz atalım.

 

 

1- Rust

Kimseye ama kimseye güvenmemeniz gereken oyunu ilk sıraya yazmak istedim. Kapınıza gelip sizden bir yudum su isteyen oyuncudan tutun, size muhteşem kârlı bir ticaret teklif eden oyuncuya kadar. Rust’ta kardeşi vurmak bile etik sayılıyor diyebiliriz. Yıllardır geliştirilen oyun, türünün tartışmasız en iyisi!

 

2- Dayz

Alfa-Beta derken yıllarımızı yiyen Dayz, resmi olarak çıktığından oyuncularının %90’ını kaybetmişti. Ama hala güzel bir kitlesi olan oyun, bu türün ilk çıkanlarından olmasına rağmen yıllarca bug-alfa-beta derken her şeyini kaybetti.

 

3- Ark

Dinozorlar, eski çağ, evcilleştirme derken bu muhteşem evrende kaybolup gidiyorsunuz. Çeşitli dinozorları ister büyütün besleyin ister çiftleştirin bir aile kurun seçim sizin. Kendine has bir kitlesi olan oyunda, su açlık ve hava durumu biraz canınızı sıkabilir.

 

4- HurtWorld

Diğer oyunlardan farkı biraz daha fazla çatışma odaklı olması diyebiliriz. Az konuşma, az craft, bolca mermi ve ölüm. Oyuna girdiğiniz andan itibaren öldürmeye odaklanmış bir katile dönüşüyorsunuz. Arkadaş bulmakta zorlanacağınız oyun, güzel grafikleriyle dikkat çekiyor.

 

5- Scum

Muhteşem beklentilerle lanse edilen oyun, adeta kocaman bir hayal kırıklığı oldu. Ama yine de bu listeye sokmamak ayıp olur. En detaylı hayatta kalma oyunu olarak çıksa da, belli bir süreden sonra can sıkmalar başlıyor. Tuvalet yapmayı oyuna eklemek yerine biraz daha mekanik ve silah ekleselerdi, belki de daha başarılı oyun olurdu. Yine de denenebilir ama listenin en zayıf kalan oyunu diyebiliriz.