Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Gamer Laptop: Lenovo Legion Y740

Gamer Laptop: Lenovo Legion Y740

İster profesyonel oyuncu olun isterseniz evinizden oynayın, iyi bir oyun performansı için gerekli olan sadece oyuncunun tecrübesi, dikkati ve hamleleri değildir. Her oyun belli bir cihaz performansına gerek duyar ve eğer doğru bir cihaz kullanmıyorsanız ne kadar iyi olursanız olun istediğinizi yapmak zorlaşır. Günümüzde, ilerleyen ve neredeyse her evde bulunan teknolojik cihazlar, artık bu imkânları fazlasıyla sunuyor. Bilgisayarlar, Playstation, Xbox ya da telefonlar…  Her biri için oyunculara özel gamer ürünleri bulunabilir. Sizler için Lenovo’nun gamerlar için ürettiği Legion Y740 dizüstü bilgisayarını inceledik.

2019 yılının başında tanıtılan bilgisayarda, oyunları görsel bir şölen haline getireceği iddia edilen 17 inç ekranı ve ekran tasarımı, cihaz donanımın en iyi seviyede görsele yansıtılmasını sağlıyor. Ekranı çerçeveleyen ince kenarlar sayesinde ekran daha fazla kullanılıyor ve böylece oyunlarda görüş netliği artıyor. Parlaklık düzeyinin 300 nit olması ve 2 milyondan fazla pikselle görsel anlamda tatmin edici olduğu söylenebilir. Gelişmişlik anlamında üst sıralarda yer alan NVIDIA Pascal kullanılan cihazda yüksek çözünürlük anlamına geliyor ve bu da görsellik için artırılmış kalite demek. Kullanılan Corsair ICUE RGB ile arkadan aydınlatma yapılan klavye de dikkat çekiyor.

Birçok gamer için en önemli sorunlardan biri oyun oynanan cihazın ısınması olur. Legion Y740’ta bu sorunu ortadan kaldırmak için çift kanallı termal sistem ve CPU ile GPU soğutması kullanmış. Peki, bu soğutma sistemleri kullanımdayken fan gürültülü mü çalışacak? Bu sorunun ortaya çıkmaması için 66 bağımsız fan kanadı kullanılmış ve sessiz bir performans sağlanmış.

Çoğu bilgisayar kullanıcısı için bir detay olarak görünse de gamer kitlesi için ses kalitesi de oldukça önemlidir. Örneğin, Counter Strike oynarken en ufak bir sesin bile nasıl yardımcı olduğu düşünülürse ses kalitesi yüksek bir bilgisayar oyunda oldukça avantaj sağlar. Legion Y740’ta kullanılan Dolby Atmos, özellikle kulaklık kullanımı sırasında kaliteli ses çıkışı sağlıyor.

Diğer teknik özelliklerden bahsetmek gerekirse, Windows 10 işletim sistemi, Intel Core 8 i7-8750H ve Intel Core 8 i5-8300H şeklinde çift işletim sistemi, 4K HDR sistemi, RTX 2080 grafik kartı, isteğe bağlı olarak 8/ 16/ 32 GB DDR4/ 8 GB + 8GB bellek kapasitesi bulunuyor. Ayrıca 128/ 256/ 512 GB SSD’ye ek olarak 1 TB ya da 2 TB HDD kullanılabiliyor.

Mayıs ayında piyasaya sürülecek olan cihaz için belirlenen fiyat ise $1979 olarak belirtildi.