Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Forbes en değerli 12 espor takımını açıkladı

Forbes en değerli 12 espor takımını açıkladı

Forbes Dergisi geçtiğimiz günlerde dünyanın en değerli espor takımlarını paylaştı. Bu yazımızda Forbes verilerine göre, dünyadaki piyasa değeri en yüksek 12 takıma göz atacağız.

12Misfits Gaming/ Net değeri: 120 milyon dolar

Listenin son sırasında Avrupa'nın sevilen takımlardan Misfits Gaming var. 18 Mayıs 2016'da kurulmuş olan Misfits Gaming, espor arenasında genel olarak LoL takımıyla biliniyor. LoL takımının yanı sıra Overwatch ve Super Smash Bros.: Ultimate oyunlarında da takımı bulunan Misfits Gaming'in net piyasa değeri 120 milyon dolar.

 

11- NRG Esports/ Net değeri: 150 milyon dolar

2015 yılında kurulmuş olan NRG Esports, Amerika'nın gelişen markalarından birisi. Los Angeles merkezli olan NRG'nin net piyasa değeri 150 milyon dolar. Fortnite, Rocket League, Clash Royale, Smash, Apex Legends, Gears of War, Dragon Ball Fighterz oyunlarında aktif olan NRG'nin diğer oyunlara da giriş yapması bekleniyor.

 

10- 100 Thieves/ Net değeri: 160 milyon dolar

Amerika'da birçok takım artık devasa yatırım alıyor, bunlardan birisi de 100 Thieves takımı. NBA'in köklü takımlarından Cleveland Cavaliers, 2018 yılında espora yatırım yapmak istemiş ve 100 Thieves takımının büyümesinde büyük pay sahibi olmuştur. LoL, Fortnite, Apex Legends, CS: GO oyunlarında sahne alan 100T, 160 milyon dolarlık değeriyle listede kendine yer edinmiş.

9- G2 Esports/ Net değeri: 165 milyon dolar

Dokuzuncu sıraya geldiğimizde bizi bir diğer Avrupa takımı G2 karşılıyor. LoL piyasasında oldukça ünlenen ve hatta geçtiğimiz günlerde Dünya Şampiyonası'nda finale yükselme başarısı gösteren G2, aynı zamanda PUBG, CS: GO, Rainbow Six Siege, Hearthstone, Rocket League, Racing Games ve Fortnite oyunlarında aktif olarak yer alıyor.  2013 Berlin kuruluşlu olan G2'nun net piyasa değeri 165 milyon dolar.

 

8- Envy Gaming/ Net değeri: 170 milyon dolar

Listenin sekizinci sırasında CS: GO severlerin yakından tanıdığı Team Envy var. 2007 yılında Call of Duty takımı olarak kurulan Team Envy, daha sonra asıl namını CS: GO ile kazanmış ve dünyaya nam salmıştır. Amerika'da kurulmuş olan Envy Gaming'in 170 milyon dolar değeri var. Dev firmalarla büyümeye giden Envy aynı zamanda Overwatch, Fortnite, CS: GO, PUBG, Paladins ve Super Smash Bros oyunlarında da aktif.

7- Fnatic/ Net değeri: 175 milyon dolar

Listenin ilk sıralarında Amerika ve Kore gibi ülkelerin takımları bulunurken, yedinci sırada Avrupa takımı Fnatic bulunuyor. Fnatic 23 Temmuz 2004 yılında kurulmuş ve aktif olarak Clash Royale, CS: GO, Dota 2 , Fifa, Fortnite, LoL, PUBG Mobile, Rainbow Six Siege, Rules of Survival ve Street Fighter oyunlarında sahne alıyor. Belkide Avrupa'nın en sevilen takımı olan Fnatic'in net piyasa değeri 175 milyon dolar.

 

6- Gen.G Esports/ Net değeri: 185 milyon dolar

Bu sefer rotamızı Kore'ye çeviriyoruz. Listenin altıncı sırasında Kore devlerinden Gen.G bulunuyor. İsim değişikliğiyle kurulmuş olan Gen.G, resmi olarak 2017'de kurulmuştur. Kevin Chou ve Kent Wakeford tarafından kurulmuş olan Gen.G'nin tam olarak piyasa değeri 185 milyon dolar.

 

5Immortals Gaming Club/ Net değeri: 210 milyon dolar 

Listenin beşinci sırasında Amerika'nın ünlü takımlarının bir çatı altında toplandığı Immortals Gaming Club var. Geçtiğimiz senelerde LoL sahnesinden çekilen Immortals, CS: GO arenasının devlerinden MIBR, OpTic L.A. ve Los Angeles Valiant ortaklığında kurulan bu oluşumun 210 milyon dolar değeri var. Immortals Gaming Club aktif olarak Clash Royale,CS: GO ve Rainbow Six Siege oyunlarında boy gösteriyor.

 

4– FaZe Clan/ Net değeri: 240 milyon dolar

Resmi verilere göre 30 Mayıs 2010'da kurulmuş olan FaZe, CS: GO piyasasının en ünlü takımlarından birisi. CS: GO'nun yanı sıra Call of Duty, Fifa, Fortnite, PUBG, Rainbow Six Siege oyunlarında da aktif olan FaZe Clan'ın net değeri 240 milyon dolar

 

3 Team Liquid/ Net değeri: 320 milyon dolar

Çok şaşıracağınız bir bilgiyle girişimizi yapıyoruz, Team Liquid tam olarak 2000 yılında kurulmuş bir takım. Diğer Kuzey Amerika takımlarına nazaran oldukça köklü bir takım olarak Team Liquid'in aynı zamanda Avrupa merkezi de bulunuyor.  Team Liquid 320 milyon dolarlık devasa piyasa değeriyle listede boy gösteriyor.

 

2 Team SoloMid/ Net değeri: 400 milyon dolar

İkinci sırada yine bir Kuzey Amerika takımı bulunuyor. Taraftarın dilindeki ismiyle TSM, tüm dünyada hayranları olan bir takım. Resmi verilere göre TSM, 2009 yılında kurulmuş ve o günden bu yana birçok espor branşında boy göstermektedir. LoL, Apex Legends, Clash Royale, Fortnite, H1Z1, Hearthstone , PUBG, Rocket League, Super Smash Bros, Rainbow Six Siege oyunlarında aktif olarak takımları bulunan TSM'in 400 milyon dolar değeri var.

 

1- Cloud9/ Net değeri: 400 milyon dolar

Espor tarihinin en köklü takımlarından olan Cloud9, 4 Aralık 2012'de Kuzey Amerika merkezli olarak kuruldu. Kurulduğu günden bu yana Amerika'nın en başarılı kulüplerinden birisi haline gelmiştir. LoL, CS: GO, Fortnite, Hearthstone, Overwatch, PUBG, Rainbow Six Siege, Rocket League, Super Smash Bros. Melee, World of Warcraft sahnelerinde aktif olan Cloud9'ın 400 milyon dolarlık piyasa değeriyle listenin birinci sırasında yer alıyor.

Kaynakhttps://www.forbes.com/sites/christinasettimi/2019/11/05/awful-business-or-the-new-gold-rush-the-most-valuable-companies-in-esports-are-surging