Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Espor artık liselerde resmi bir spor

Espor artık liselerde resmi bir spor

Amerika’daki 8 eyalette yer alan liselerde resmi olarak espor takımları kurulmaya başlandı.

Bu uygulamaya ilk olarak 2018 sonbaharında Connecticut, Georgia, Kentucky, Massachusetts ve Rhode Island gibi liselerde başladı. Ulusal Eyalet Lisesi Dernekleri Federasyonu, birkaç ay sonra Alabama, Mississippi ve Texas Charter okullarının da bu yapıya dahil olacağını duyurdu.

CNN ekibi kısa süre önce, Georgia'daki North Atlanta Lisesi ile Grady Lisesi arasındaki karşılaşmaya ve Atlanta'da bulunan şehrin en yeni espor salonuna davet edildi. Salon, Şubat ayında Johnson STEM Etkinlik Merkezi'nin bir parçası olarak açıldı.

Araştırma şirketi Newzoo'ya göre, 2019'da global espor sektöründe 1 milyar dolardan fazla gelir elde edilmesi bekleniyor. Ayrıca bu yıl espor izleyici sayısının 454 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

6 kişilik iki takımın karşılaştığı mücadelede öğrenciler, “Smite” adındaki oyunda kozlarını paylaştılar. Bu oyunda oyuncular tanrılar ve diğer mitolojik karakterler ile mücadele ediyorlar.

Merkezin Yönetici Müdürü Brian Prokes göre tesisin amacı herkese rekabet edebileceği bir platform sunmak.

“Beşe beşlik bir turnuvaya ev sahipliği yapma imkânı olmayan iki okul varsa, onlar için buradayız.” diyerek sözlerine devam etti.

Liseler arasındaki bu organizasyonda normal sezon Nisan ayının sonuna kadar devam edecek ve Play-off ve finaller de Mayıs ayında başlayacak.

Yeni bir kariyer opsiyonu

Aslında çok değil birkaç sene öncesine kadar video oyunlarından para kazanıp buradan bir kariyer çizmeye boş bir hayal olarak bakılıyordu. Ancak artık bazı oyuncular kendilerinin ve ailesinin tüm masraflarını espor kariyerleri sayesinde karşılayabiliyorlar. Hal böyle olunca öğrenciler de artık esporu eskiye göre daha fazla bir kariyer seçeceği olarak görmeye başladı. Profesyonel oyuncular artık yılda yüzbinlerce dolar kazanabilirken milyon dolarlık turnuvalarda da yarışma şansı yakalıyorlar.

Oyun topluluğunda "Dr. Lupo" olarak bilinen Benjamin Lupo konuyla ilgili: “Benim için delilik, ama iyi anlamda.” dedi. Profesyonel bir esporcu olan Dr.Lupo, 7 milyondan fazla kişinin bulunduğu bir topluluğun önünde yayınlar açıyor ve oyunlar oynuyor. “Çocuklar ceketleri ile oyun için oradan oraya koşturuyorlar ve bu benim çok hoşuma gidiyor.” diyerek sözlerine ekledi.

New York Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi gibi üniversiteler, video oyun oynayan gençler için burslar sunmaya başladı. Günümüzde espor, liseden üniversiteye oradan profesyonelliğe uzanan yolda, kariyer yolculuğu olarak artık geleneksel sporlara hiç olmadığı kadar benzer.

Prokes, espordaki kariyer yolculuğu şu şekilde özetledi: ”Bir çocuk bir video oyunu ile ilgilenir, o oyunu oynamaya başlar, bu oyununda üst seviyeye ulaşır ve para kazanmaya başlar.“

“Bu onların tutkulu oldukları bir konu ve biz onları bu konuda cesaretlendirmek ve esporu gelecekte bir kariyer opsiyonu olarak görebilmeleri için onlara yol açmak istiyoruz. Bunu yaparlarken profesyonel bir oyuncu olmayı veya geleceğin oyunlarını tasarlamayı seçmelerinin bir önemi yok.”

StateFarm desteği

Artık espor profesyonelleri aynı Lebron James ve Tom Brady gibi yıldızların imzaladıkları gibi sponsorluk anlaşmaları imzalıyorlar.

Lupo bu isimlerden biri. O State Farm ile sponsorluk anlaşması imzalayan ilk esporcu.

State Farm'ın Pazarlama Direktörü Ed Gold, “Futbolda Aaron Rodgers, NBA sahnesinde ise Chris Paul gibi isimler ile çalışıyoruz. Şimdi sırada espor profesyonelleri var.” dedi.

Lupo’nun Twitch yayınları State Farm’ın reklamlarını içeriyor ve State Farm, bunun sadece bir başlangıç olduğunu söylüyor.

Gold sözlerine şöyle devam etti: “Bugüne kadar NFL, NBA, Beyzbol Ligi, kolej basketbolu ve kolej futbolu gibi organizasyonlara reklamlar verdik ve şimdi State Farm olarak espora inanıyoruz. Bir esporcu ile anlaşma yapacağımızı düşünüyor muydum? Hayır. Ama bir buçuk yıl öncesine kadar Fortnite diye bir şey ortada yoktu.”

2018'de Fortnite, tüm dünyada büyük bir sansasyon yarattı ve sadece aylar içerisine 125 milyon oyuncu topladı.

Lupo son olarak: “Bulunduğum yere gelebildiğim için çok şanslıyım. Artık birçok insan benim yaptıklarımı ve diğer büyük isimlerin yaptıklarını yapmaya çalışıyor. Fortnite, sektörün büyümesinde büyük bir rol oynadı.” dedi.

via: msn.com