Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Overwatch LA Valiant’a ne oldu

Overwatch LA Valiant’a ne oldu

Overwatch League’i Pasifik bölgesi şampiyonu olan takım, bu sezon büyük bir düşüş yaşadı ve son sıraya yerleşti. The Los Angeles Valiant 2. aşamaya giderken henüz galibiyet yüzü göremedi. Takımın Overwatch League’de kazandığı son maç, 17 Haziran tarihinde New York Excelsior takımına karşıydı. Temmuz ayına gelindiğinde Valiant, ilk sezon play-off aşamasında London Spitfire’a 2 seri kaybetti.

Son şampiyon olan takıma karşı play-off aşamasında yenilmek büyük bir sorun gibi gelmeyebilir ancak Valiant yöneticisi Mike Schwartz bir adaptasyon problemi olduğunu dile getirdiğinde bunun büyük bir sorun olduğu ortaya çıktı. 2018-2019 sürecinde takım içinde yapılan değişikler olmuştu. Bunun ardından Schwartz şunları söyledi:

“Geçtiğimiz sezonu bir düşünün. Son maçı kazanmamızın üzerinden neredeyse 8 ay geçti. Takımın yapısal değişiminin adaptasyon sorununa yol açtığını ilk kez gördüğümüz bir süreç oldu.”

11 Mart’ta, takımından ayrılan koç Moon “Moon”  Byung-chun 2018 Şubat’ta Valiant’a katıldı. Bir süredir hiçbir maçta kazanamayan takım, Houston Outlaws’a karşı da büyük bir mağlubiyet aldı. Bu maç takım için bir dönüm noktası oldu. Bu hezimetin ardından, çevirmen ve asistanlığı da üstlenen takım menajeri Andrew Kim de 11 Mart’ta takımdan ayrılmaya karar verdi. 

Schwartz bu konuda “Houston’a karşı aldığımız mağlubiyetten sonra oldukça açık bir şekilde takıma yeni bir ses, yeni bir yön gerektiğini biliyorduk.” açıklamasını yaptı.

Ardından Mike “Packing10” Szklanny takım koçluğunu üstlenmiş, Warsi “Stoop” Waris ve Dong-suu “Dongsu” ise yardımcı koç olarak takımda yer almıştır. Moon’un koçluğu serbest bırakma tarzındaydı ancak takımın genç bir kadrodan oluşmasından dolayı ihtiyaç duyulan şey liderlik edip yol gösteren bir koçtu.

Kirkbride koç sorununa yönelik şu cümleleri kurdu: “Overwatch’ta koçun büyük bir rolü vardır. Önemli olan takım oyuncularını tanımak ve bu kadroya uygun bir koçu dâhil etmektir. Takım sadece yapısal olarak değil mental olarak yönlendirilmeye ihtiyaç duyuyor.”

Nisan ayında başlayacak olan 2. aşamaya doğru giderken Valiant yeniden yapılanmaya gidecek ve iletişim konusunda güçlenme hedefleri üzerinde duracak. 5 Nisan’da, 6. sıradaki Shock ile karşılaşacak olan takım, oyuncular iyi performans sergilese de başarılı günlere dönmek için daha fazlasına ihtiyaç duydukları açıkça ortada. Takım, mağlubiyet serisini bozup eski gücüne kavuşmak, aynı zamanda yapısal uyum, iletişim ve doğru hedeflere odaklanma gibi konularda oldukça kararlı.