Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri En İyi Dedektif Oyunları

En İyi Dedektif Oyunları

 

Kemik gözlükler  ✓
Pardösü  ✓
Büyüteç  ✓
Not defteri  ✓

Yukarıdaki itemler tamamsa, dedektif olmak için hazırsınız demektir. Ama ülkemizde dedektiflik çok yaygın değil ve tercih edilen bir meslek olarak algılanmıyor. Bizde onun yerine dedektiflik oyunlarıyla bu özlemimizi giderelim dedik ve sizler için en beğenilen 5 dedektiflik oyunlarını seçtik. Bakalım yazıların içerisindeki gizli ipucunu bulabilecek misiniz?

1-LA Noire:

2011 Rockstar yapımı olan bu canlandırıcı suç-gerilim oyununun kurgusu klasik dedektif filmlerinden ve dizilerinden esinlenilmiştir. Rockstar bu oyunla her zamanki açık dünya oyun türünün dışına çıkmış ve yeni bir kreasyon yaratmayı başarmıştır. 1940’ların Los Angeles’ında geçen L.A Noire şaşırtıcı derecede otantik ve üzerinde iyi çalışılmış bir oyundur. L.A Noire, yavaş oynanışa sahip bol bol metodik ipucu takibi yapmanız gereken bir şüpheli sorgulama oyunudur. Vahşi seri cinayetlerden çalıntı arabalara hatta kundaklamalara bile değinen bolca ayrıntı içeren bir oyundur kendisi. İlk bakışta tekdüze bir oyun gibi gözükse de zengin atmosferi ve ilgi çekici vakaları ile oldukça sürükleyici bir oyundur. 

2-Sherlock Holmes: Crimes & Punishments

Yıllardır Sherlock Holmes oyunlarını yapan Frogwares bu sefer turnayı gözünden vurdu. Her ne kadar oyun içerisinde berbat tasarlanmış bir puzzle olsa da Sherlock Holmes: Crimes & Punishments gerçek tespitler yapıyormuş gibi hissetmenizi sağlayan, oldukça ayrıntılı nadir oyunlardan biri. Oldukça ilgi çekici atmosferik suç sahnelerinden toplanan ipuçları Holmes’un aklında birleştirilebilir ve çıkardığınız sonuçlar her zaman doğru olmayabilir. Klasik dedektif dramalarını hatırlatan bu oyun oldukça şık ve sade bir tasarıma sahip.

3-Kona: 

Kuzey Quebec’in karlı bir kasabasına giden özel dedektif Carl Faubert’un bu kasabada bulduğu tek şey bolca gizem ve terk edilmişlik olur. Bu atmosferi harika oyunun her ne kadar sezimleme (detecting) mekaniği gelişmemiş olsa da macera ve hayatta kalma türlerini birleştirdiği için bizlere bambaşka bir deneyim sunuyor.  

4-Heavy Rain:

Neredeyse bir başyapıt olan Heavy Rain karmaşık karakter odaklı anlatıları ve birbirinden farklı alternatif sonlarıyla tanınan bir “PlayStation Exclusive“ oyunudur kendisi. Origami katilini yakalamaya çalışırken size birden fazla kahramanla oynama şansı tanıyan bu oyunda öldürmenize ve hatta tüm kahraman tarikatlarının öldürülmesine ve katilin kaçmasına izin verme gibi yanlış seçenekler bile mevcut. Bu yüzden ne söylediğiniz ve ne yaptığınız konusunda çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

5- The Wolf Among Us:

Bill Willingham’ın Fables çizgi roman serisine dayanan, Telltale’in bu epizodik serüveninin tamamen kendine has bir havası var. New York’ta masal karakterlerinin gerçek olduğu ve gizlice yaşadığı bir dünyada yaşama hevesi kalmamış kahraman Bigby Wolf’un evinin önünde bir kızın kopuk kafasının bulunmasıyla beraber gizem daha da karanlıklaşır.
Üzülerek belirtmek gerekirse yazıların hiçbirinde bir ipucu yoktu. Bence siz en iyisi bu oyunlardan birini seçip oynamaya başlayın.