Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Dünyanın en popüler mobil oyunları

Dünyanın en popüler mobil oyunları

Mobil oyunlar birçok açıdan dünyanın en çok oynanan oyunlarına sahip. Birkaç yıldır akıllı telefonların daha ulaşılabilir hale gelmesiyle birlikte mobil oyun pazarının da çeşitlenmesini sağlamış oldu. Bu sayede milyarlarca dolarlık gelir elde edilmesini sağlayan mobil oyunlar aynı zamanda bir o kadar da insana ulaşıyor.

En popüler mobil oyunlar zaman zaman değişiyor. Her yıl liderlik koltuğunda başka oyunlar oturuyor.  Birçok oyuncu Asya’da bulunuyor, gerek kalabalık nüfuslu olunması gerek popüler oyunların merkezinin olması Çin ve Hindistan gibi ülkelerin en popüler oyunları belirlemesinde etkili oluyor.

Bunun dışında bir de ABD’deki oyuncu sayısı da eklenince bu üçlü en popüler oyunları belirliyor. İşte önce oyuncu sayısına göre, daha sonra hasılat ve popülarite olmak üzere, dünyanın en popüler mobil oyunlar listesi!

Pokemon Go

Ülkemizde çok popüler olmasa da 1 milyar indirmeye ulaşan Pokemon Go şu an dünyanın en çok indirilen mobil oyunu.(6 Haziran 2016 yılında yayımlandı.)

Subway Surfers

Android ve iOS birçok telefon modelinde rahatlıkla oynan Subway Surfers da tıpkı Pokemon Go gibi 1 milyar indirmeye ulaşmış( GO’dan daha eski bir oyun 24 Mayıs 2012).

Despicable Me: Minion Rush

900 milyon indirmeye ulaşan oyunun Minion film serisinin mobil oyun versiyonu. Ülkemizde de sevilen bir oyun olan Despicable Me: Minion Rush en çok indirilen üçüncü oyun. (10 Haziran 2013)

PUBG Mobile

Battle Royale oyunların lideri olan PUBG Mobile, çıktığı günden bu yana en çok oynanan ve aktif kullanıcısının bulunduğu bir oyun. 750 milyon indirilmeye ulaşan oyunun, 2018 yılında çıktığını söyleyelim.

Candy Crush Saga

Şeker eşleştirme ve patlatma oyunu olan Candy Crush Saga, Facebook üzerinden oynanabilir olmasıyla daha yüksek oyuncu sayısına ulaştı. Mobil oyun tarafında birçok versiyonu bulunan oyunun 500 milyon indirilmeye ulaştığını söyleyelim.

Fruit Ninja

500 milyon indirilme ile yine popüler bir mobil oyun. 21 Nisan 2010 tarihinde mobil tarafa geldi.

Jetpack Joyride

500 milyon indirilmeyle karşımıza çıkan mobil oyun 1 Eylül 2011 tarihinde yayımlandı.

Temple Run

Bir ara herkesin telefonunda bulunan Temple Run 500 milyon indirilme ile 4 Ağustos 2011 tarihinde hayatımıza girdi.

Gerena Free Fire

PUBG Mobile alternatifi olarak gösterilen Gerana Free Fire, 24 Kasım 2017 yılında oyun hayatına atıldı.

Bunun dışında popülerliği gün geçtikçe artan mobil oyunlar:

Mobile Legends: Bang Bang,

PUBG Mobile,

Call of Duty Mobile,

Clash of Clans,

Brawl Stars,

Asphalt 9: Legends,

Clash Royale,

Candy Crush Saga,

Fifa Mobile,

eFootball PES 2020.