Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Dota2 nedir ve nasıl oynanır?

Dota2 nedir ve nasıl oynanır?

Merhaba MOBA severler veya MOBA’ya merakı olanlar, sizlere bu yazımızda birçok MOBA oyunun atası olarak kabul edilen ve oynanma rekorları kıran oyundan, yani DotA2’den bahsedeceğiz.

Dota 2, Valve Corparation tarafından geliştirilen ve dağıtımı yapılan oynaması ücretsiz bir MOBA oyunudur. Oyun 2002’de çıkmış bir video oyunu olan Warcraft III: Reign of Chaos ve onun genişletme paketi olan The Frozen Throne haritası (modu) olan Defense Of The Ancients’ın (DotA) bağımsız devam oyunudur. Bu mod StarCraft oyununda bulunan “Aeon of Strife” haritasından ilham alınarak yapılmıştır. Oyundaki esas amaç; iki tarafın birbirinin “Ancient” olarak adlandırılan ana binalarını yok etmektir. İki tarafın oyuncuları aynı kahraman(hero) listesinden oyun boyunca onları temsil edecek olan kahramanlarını seçerler. Aynı oyunda aynı kahramandan sadece bir tane olabilir. Bazı istisnalar olmasına karşın genel olarak her kahramanın dört tane güçlü yeteneği (skill) bulunur. Bunlar aktif (oyuncunun istediği zaman gerekli tuşlara basarak kullandığı) ve pasif (oyuncunun kontrolü altından olmayan zaman zaman kendiliğinden aktifleşen) yeteneklerdir. Oyuncular yönettiği kahramanlarla düşmanlarını öldürür ve altın kazanırlar. Bu altınlarla kahramanlarını güçlendirmek için çeşitli ekipmanlar alırlar. Ayrıca, oyunun birçok farklı modu da bulunmaktadır ve bu özelliğini DotA All-Stars’dan beri korumaktadır. Bu modlardan bazıları şunlardır; All Pick, Single Draft, Random Draft, All Random, Captains Mode, Captains Draft gibi.

Nasıl oynandığına gelecek olursak, Oyunda iki ana merkezi bulunan asimetrik bir haritanın karşıt uç noktalarında başlayan “Radiant” ve “Dire” isimli iki takım bulunuyor. Bu takımların biri aydınlığı diğeri ise karanlığı temsil etmektedir. Toplam 10 kişinin girdiği oyunda 2 takımda 5’er kişi bulunuyor. Her oyuncu henüz 116 tane bulunan kahramanlardan (hero) birini seçtikten sonra oyuna giriş yapar. Her karakter kendine özel kabiliyet ve yeteneklere sahiptir. Her karakterin yetenek ve kabiliyetleri aldıkları eşyalara göre güçlenir. Yanlış eşya tercihleri yetenekleri güçlendirmez ve oyunda geri kalmanıza sebep olur. Harita üzerinde 3 ayrı koridor(lane) bulunur. Amaç bu koridorları, oyunda bulunan “creep” diye adlandırılan yaratıklar ile beraber iterek, rakip takımın üssünün merkezinde olan “Ancient”i yıkmaktır. Ayrıca, rakip takımın baraka (barrack) olarak adlandırılan kulesini yıkarak kendi “creep”lerinizi güçlendirerek rakip takım üzerinde kolay baskı uygulayabilirsiniz ancak bu barakaları yok etmeniz için önce koridordaki 3 kuleyi yok etmeniz gerekmektedir. Bu kuleler yıkılmadıysa kahramanınız ne kadar güçlü olursa olsun baraka hasar alsa bile canını oldukça hızlı bir şekilde geri dolduracaktır.

                                                                   

Bu haftaki konsept yazımızı bitirmeden önce sizlere oyunun tarihçesinden de bahsetmek istiyorum çünkü oldukça ilgi çekici ve zorlu bir serüveni var. DotA haritası,  Guinsoo adlı bir kullanıcı tarafından geliştirilmeye başladı ve daha sonrasında Guinsoo‘ya Icefrog adlı kullanıcının yardım etmesi ile oyun daha başarılı bir hale gelmeye başladı. Ardından Guinsoo, Dota’yı geliştirmeyi bıraktı ve oyunu Icefrog‘a devretti. Uzunca bir süre hayatına yalnızca Warcraft III haritası olarak devam eden DotA All-Stars‘ın popülerliği inanılmaz derecede artmıştı. Pek çok oyuncu böylesine popüler bir haritanın Blizzard tarafından niçin görmezden gelindiğini merak ediyordu. Ancak büyük bir sürpriz oldu ve DotA’nın tüm hakları Valve firması tarafından satın alındı. Bunlara ek olarak DotA’nın kendisinden çok konuşulan The International’dan bahsetmeden geçemeyiz. Valve’ın yıllık olarak düzenlediği The International turnuvaları espor’un gelişmesinde kilit rol oynamaktadır. Ödül havuzları 2010’a kadar oyuncuların bunu bir meslek haline getirmesine izin vermiyordu, ancak 1.6 milyon dolar gibi muhteşem bir rakamla birlikte oyun tarihi tekrardan yazılmaya başlandı. Zamanın profesyonel Dota oyuncuları artık e-spor’u bir kariyer olarak seçebilmeye başladı. Valve tarafından çıkarılan Free to Play isimli belgesel bu dönemde yaşanılanları çok iyi bir şekilde açıklamaktadır. Şu anda ise 9.su düzenlenen The International 30 milyon dolardan fazla ödül havuzuyla espor dünyasının en çok ödül dağıtan turnuvası unvanını hala taşımaktadır.

Sizlere espor dünyasının kilit oyunlarından biri olan DotA2’nin hakkında verebildiğimiz kadar bilgi vermeye çalıştık. Umarız bu yazı oyuna başlamayı düşünenler veya hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için faydalı olmuştur.