Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon Olanlar: MOBA Oyunları

İkon Olanlar: MOBA Oyunları

Bu haftaki ikon olan oyunlar serimizde MOBA türündeki oyunları derledik. Bildiğiniz gibi MOBA türü dünyada ve hatta Türkiye'de esporun gelişmesine en çok katkıda bulunan oyun türü. Bu yüzden sizlere hepinizin bildiği, en çok konuşulan bu türdeki ikon olmuş oyunları derlemeye karar verdik.

1- League of Legends

Çok anlatmayacağız, hem ülkemizde hem de dünyada espor bu yerlere geldiyse LoL'un payı çok büyük. League of Legends, Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan bir video oyunudur. 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır. Oyunun baş tasarımcısı, Defense of the Ancients (DotA) haritasını tasarlayan Steve Feak'dir. 

2- Dota 2

Defense of Ancients’ın Valve tarafından yayınlanan ikinci oyunu olan Dota 2, MOBA türünün atalarından sayılmasına ek olarak günümüzün en popüler MOBA oyunlarından biri olma özelliğini koruyor. Diğer benzer MOBA’larda olduğu gibi, maç boyunca hedefiniz diğer oyuncuları öldürerek koridor boyunca “farmlamak” ve rakip takımın ana kulesini yani “ancient”ını yıkmaktır. Dota 2, tüm zamanların en iyi MOBA oyunlarından biri olarak kabul edilir.

3- Heroes of the Storm

Blizzard, 2015 senesinde Heroes of the Storm adlı oyun ile MOBA sektörüne ciddi bir giriş yapmıştı. StarCraft, Warcraft, Diablo ve Overwatch gibi Blizzard yapımı oyunlardan 75 adet kahramanı bulunduran oyunda oyuncular beşerli iki takıma bölünüp karşı takımın ”Core” adındaki yapısını yok etmek için mücadele ediyorlardır. Günümüzün popüler oyunları Dota 2 ve LoL’den farklı olarak bu oyunda eşya mantığı bulunmuyor. Ancak maalesef Blizzard oyunun beklediği ilgiyi görmediği için ve yeterli geliri elde edemediği için oyunu espor turnuvalarından resmi olarak çektiğini geçtiğimiz aylarda duyurdu.

4- SMITE

Birçok MOBA gibi bu oyunda da mitolojik tanrılardan ve efsanevi karakterlerden ilham alınmıştır ancak Smite’da doğrudan mitolojik tanrılar yer alıyor. Oyun yine üç koridorlu arenalarda geçerken, Thor ya da Zeus gibi antik tanrıları seçip oynamak mümkün.

Smite için düzenli olarak turnuvalar da düzenleniyor ve espor camiasında saygın bir oyun. Her ne kadar League of Legends ya da Dota 2 gibi prestijli olmasa da en az onlar kadar başarılı.

5- Mobile Legends

Listedeki tek mobil oyun olan ve Moonton şirketi tarafından tasarlanan Mobile Legends, Google Play Store’da en çok indirilen mobil MOBA oyunudur. 50 milyonu geçen bir indirme sayısı yakalayan Mobil Legends, en iyi mobil MOBA oyunları listemizde kesinlikle yer almayı hak ediyor. Diğer mobil MOBA oyunlarına nazaran oldukça rahat bir oynanışa sahip ve çeşitlilik bakımından çok daha üstün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.