Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Dark Passage: TCL’in kaplanı uyanmaya çalışıyor

Dark Passage: TCL’in kaplanı uyanmaya çalışıyor

TL;DR: Dark Passage 2023 yılına yeni bir logoyla ve yeni bir kimlikle giriş yaptı. 2022 Yaz Mevsimi’nde aldığı 5 Türk formülünden vazgeçme kararını devam ettirdi, sorumluluğu Koreli oyunculara verip 2023 kadrosunu tamamladı. TCL’deki trendi takip edip üç yabancıyla oynasa da bu takım orta sıralardan kurtulmak bir kenara play-off potasının dışında kalabilir.

Spotları Şampiyonluk Ligi’nin beyaz kaplanı, ligin en eski takımı, kupa beyi – en azından 2016’ya kadar – Dark Passage’ın üstüne tutalım. 2003’te Counter-Strike turnuvalarına katılan birkaç arkadaşın takımı 2023’te sistemin dışarısında kaldı: devasa yatırımlar almadan veya arkalarında büyük influencer’lar bulunmadan hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Bugün Dark Passage’a iki bakış var. Bir tarafta eski espor takipçileri Ertuğ Okçuoğlu’nun tek başına kulübü ayakta tutma başarısına saygı gösteriyor. Bir tarafta ve daha büyük bir kitle tarafından ise bir zamanların en büyük espor kulübü umursanmıyor. Yeni internet kültürüne ayak uyduran sosyal medyası ne zaman eskisi kadar “meme” paylaşmamaya başlarsa o anda bütün etkileşimlerini yitiriyor. Dark Passage da Lynx Çerez ve fabFabulous gibi etki alanlarının büyüklüğü rakiplerine kıyasla tartışmalı influencer’lar ile içerik üretmeye çalışıyor.

DP ise bunlara rağmen bu sene de en azından evi olan League of Legends için rekabetçi bir kadro kurmayı başardı. Canavar dörtlüye karşı mücadele etmesi zor olacak olsa da düşenleri toplamayı başarabilir ve play-off yapabilir. İşlerin kötü gittiği senaryoda ise bu kadro 7. sıraya saplanabilir. Şampiyonluk Ligi’ni 8 kere kazanıp 3 kez IWCQ bir kez de Worlds gruplarında mücadele eden Dark Passage şimdiye kadar bir şekilde üst sıralarda kalmıştı. Bu yıl artan rekabet ya Ertuğ Okçuoğlu’nu bir kez daha haklı çıkaracak ya da DP ligin dibinde 5 Ronin ile rekabet edecek.

DenizBank İstanbul Wildcats’i konu aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dark Passage’ın efsaneleri

Böylesine büyük bir kulübün sayısız efsanesi var, ama en büyüğü kesinlikle Naru. Halen TCL tarihinin en büyük efsaneleri arasında da gösterilen Koray, bir zamanlar EU West sunucusunda Avrupalı rakiplerine diş geçirirken şimdi Twitch’te sayısı azalan LoL yayıncılarından bir tanesi olarak kariyerini sürdürüyor. Takımın en eski üyelerinden fabFabulous da yıllarca SUP forması giymesine rağmen DP ile bağını bırakmayanlardan. Onu da bu sene NASR Esports’ta izleyeceğiz.

Kariyerine Dark Passage’da başlayan bir diğer süper yıldız da HolyPhoenix. Worlds 2014’te ülkemizi temsil eden kadronun parçası olan Holy, Dark Passage formasıyla hatırlayacağınız bir diğer efsane olan Zeitnot’tan bile daha uzun süre bu takımın formasını giydi. Hâlâ da ligimizin en büyük yıldızlarından biri.

Aslında bir Dota 2 oyuncusu olan Elwind, LoL’e geçme kararını Valve’in Türkiye’ye yönelik umursamazlığıyla açıklamıştı. İlk yıllarında orta koridorda izlediğimiz Elwind, DP’nin üst koridor krizine ilaç olmuş, eğlenceli kişiliği ve güçlü oyunuyla 2 sene boyunca Dark Passage’ın en büyük ikonlarından biri olmayı da başarmıştı. Elwind de bugünlerde yayıncı olarak kariyerini sürdürüyor.

Yayıncı olarak kariyerini sürdüren bir diğer isim ise eski ormancı Crystal. Yıllardır oynamamasına ve bugün “fail” hareketleri meme olmasına rağmen Crystal’ın en iyi olduğu dönemler günümüzün Closer’ıyla bile karşılaştırılabilir. Yabancı rakiplerini sürklase etmeyi başaran Türk bir ormancı izlemek inanılmaz bir histi.

Dark Passage’ın 2023 kadrosu

DP, geçtiğimiz seneden sadece Koreli orta koridor Jool ve tecrübeli destek Pbd‘yi kadrosunda tuttu. Typhoon ve Scorth‘u kaptıran DP, Beşiktaş’ta kendini beğendiren Bini ve yılların tecrübesi Stomaged ile eksiklerini doldurdu. Üst koridorda ise ekibi tamamlayan Polonyalı Kackos oldu. Kackos ve Stomaged, son dönem performanslarıyla bu kadronun soru işareti isimleri. Stom için senelerce ligimizde oynamasıyla performans eksiğini kapatacaktır diyebilsek de Kackos tam bir kapalı kutu.

Öte yandan, Kackos ve Stomaged’in iyi hazırlanıp lige giriş yaptığı senaryoda Bini ve Jool daha önce takımın taşıyıcısı görevini üstlenebileceklerini defalarca kanıtladı. Pbd bu takıma liderlik etmeye çalışacak, çiçeği burnunda koç EliWood ise bu tecrübeli takımı başarıya götürmenin yollarını ayıracak.

Jool

Dark Passage’ın başarısının Bini’den çok Jool’un performansından etkileneceğini düşünüyorum. Jool, Team Aurora ve Dark Passage’da Serin gibi orta koridorların gerisinde gözükmüş ama buna rağmen gayet iyi bir performans sergilemişti. Bu kadronun öne çıkan soru işaretleri iyi bir performans gösterdiği anda sorumluluk Jool’un üstünde olacak: bir senelik TCL tecrübesini performansa çevirmeli.

Koreli oyuncu bize fena bir potansiyel göstermedi. Rakiplerine kıyasla düşük profilli böylesine bir takımı ilk üçe oynatmayı başarırsa o da rüşdünü ispat edenlerden olacak. Jool’un performansının sönük kalması durumunda ise Dark Passage’ın play-off yapmakta çok zorlanacağını ve ligin dibine demir atacağını tahmin ediyorum.

Yorum ekleyin