Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 5 Ronin: Işığı görmek çok zor

5 Ronin: Işığı görmek çok zor

TL;DR: 5 Ronin, yükselişini gerçekleştirdiği TBF 2020’den beri TCL’in alt sıralarına geri döndü. Bu seneki kadroya takım içerisinde inanç yüksek olsa da, rakiplerinin durumuyla karşılaştırıldığında alt sıralardan kurtulmaları 2023 yılında da pek mümkün gözükmüyor.

Şampiyonluk Ligi’ne günler kala ligin adından en az söz ettiren takımına bakalım. Espora Bursaspor olarak giriş yapan organizasyon, 2019’da Bursaspor’un çıkış kararıyla 5 Ronin oldu, yepyeni bir marka ve yepyeni bir kimliğe büründü. Türkiye’nin samurayları sosyal medya başarıları ve yeni kimlikleriyle ilgi çekseler de başarı anlamında o noktaya çıkmayı her zaman başaramadılar.

Alt sıralarda mahsur kalan 5 Ronin, TBF 2020’de büyük çıkış yakaladı: finalde ligin favorisi, Kakao – SnowFlower’lı SUP’tan iki maç almayı başardılar. Herkes 5 Ronin artık bu ligin rekabet seviyesini iyice yukarıya çekecek diye düşünürken 5R’nin attığı çoğu adım kötü sonuçlandı, Pilot gibi isimlerden yararlanılamadı. Ligin son sıralarına demir atınca taraftar desteğini de kaybettiler.

Güncel yönetim ekibi bu yıl kurdukları kadroya güveniyor. Ancak rakiplerine baktığınız zaman 5 Ronin geçtiğimiz senenin Akademi Ligi seviyesinde kaldı demek yanlış olmaz. Slot satmadıkları sürece 2024 yılının sonuna kadar ligimizde olacak olan 5R bu mevsim şans verdiği oyunculardan 2 ya da 3 tanesini kazanabilirse gelecek mevsimlerde üzerine koyarak başarı yakalayabilir.

Dark Passage’ı konu aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

5 Ronin’in unutulmaz isimleri

Oncan ve Robin‘in takım tarihine geçmesinin tek sebebi, TBF 2020’de başarılı olan, final oynayan ve 3-2 kaybeden 5 Ronin kadrosunun ana planı olmalarıydı. Bu ikili 5 Ronin forması giymeden önce kariyerleri pek de iyiye gitmeyen iki genç oyuncu olarak gözükürken 2021 öncesi en çok ilgi gören genç yetenekler arasına girmişlerdi. Ancak geçen yıllar sadece 5R’yi değil, onların kariyerlerini de geriye götürdü. Bugün iki oyuncunun da ne Şampiyonluk Ligi’nde ne de başka bir ligde sözleşmesi yok.

Brolia ise Bursaspor zamanlarından beri Vez ve Sefa Kuru gibi önemli isimlerle birlikte 5 Ronin’in yapı taşlarından biri oldu. Ligimizde de uzunca süre izlediğimiz ve taraftarlara kendini sevdiren isim, Bursaspor’un üst koridoruyken 5 Ronin’in koçu olan Brolia önce destek pozisyonuna geçti, sonra da TBF 2020 oynadı. Kariyerini EMEA liglerinde sürdüren Brolia, bu yıl Yunan liginde Team Phantasma forması giyiyor.

5 Ronin’in 2023 kadrosu

5 Ronin bütçe sorunları yaşayan bir takım ve kadroları da bunu belli ediyor. Üst koridorda ismini hiç kimsenin duymadığı Koreli Ssady ilk profesyonel tecrübesini yaşayacak, alt koridorda uzun süredir profesyonel arenaya uzak kalan Koreli Wind geri dönüş yapacak. 5R, bu Koreli oyuncu transferlerinden en azından birinin başarılı olmasını dileyecektir.

Yerli oyuncu çekirdeği ise Chef, Midali ve Paixdia ile oluştu. Midali, eski ismiyle Shoshin, uzun süre sonra profesyonel arenaya geri döndü. Paixdia ve Chef ise Akademi Ligi’nden yükseldi. Ligin eski takipçileri Shoshin’i kendini beğendirdiği ve geleceğin yeteneği olarak gösterdiği P3P ve Team Turquality dönemlerinden hatırlayacaktır.

Chef

Dark Passage Akademi döneminde izlemiş olduğum için 5 Ronin’in benim için en ilgi çekici tarafı Chef. İyi ormancı yetiştirmekte sıkıntı yaşayan bir bölge değiliz, Chef de DP görevimin bir parçası olarak Akademi Ligi’nde izlediğimde yer yer yaptığı oyunlarla gözüme çarpmış bir oyuncuydu. Şampiyonluk Ligi seviyesini yakaladığını hissetmemiştim, ancak izlediğim bir diğer ormancı Typhoon da Royal Youth forması giyerken her oyunuyla değil, bazı oyunlarıyla o seviyeye sinyal göndermişti.

Daha önce de söylediğim gibi 5 Ronin için önemli olan bu kadrodan kazanabildikleri kadar oyuncu kazanmak olmalı. Chef’in de yerli bir ormancı olarak değer görme ihtimali oldukça yüksek. Takımla sinerji oluşturmayı başarır ve birkaç galibiyette önemli pay sahibi olursa önce Typhoon ve Mojito gibi oyuncularla rekabet edebilir, daha sonra da yabancı liglerde forma şansı arayabilir. Kendisini yakından takip edeceğim, sizlere de gözünüzü üstünde tutmanızı öneririm.

Yorum ekleyin