Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Counter Strike: Global Offensive Nedir ve Nasıl Oynanır?

Counter Strike: Global Offensive Nedir ve Nasıl Oynanır?

Bu haftaki nedir, nasıl oynanır yazımızda sizlere FPS oyun türünün atası kabul edilen, basit oynanış kuralları ve mekanikleri ile sizleri kendine bağımlı etmeyi çok kısa sürede başaran ama her oyuncunun kolay kolay uzun süre oynayamadığı ve rütbe atlayamadığı oyundan yani Counter Strike: Global Offensive’den bahsedeceğiz.

Counter-Strike: Global Offensive (kısaca CS:GO), Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen çevrim içi bir birinci şahıs nişancı türünde aksiyon oyunudur. Microsoft Windows, Mac OS X, PlayStation 3, Xbox, Linux üstünde çalışmaktadır.

Counter Strike ise ilk olarak 1999 da Bilgisayar oyunu olarak sadece Windows destekli bir şekilde piyasaya sürüldü. 2000 de MAC OS X‘i ve 2001 yılında da Linux’ü desteklemeye başladı. Counter Strike‘ın bu ilk oyunu versiyon 1.0 olarak çıktı. Bu 1.1, 1.2 şekilde devam etti. Taaa ki 1.5 çıktı. O zaman bir patlama yaşandı. Counter‘ın efsane yolunda emin bir adımı oldu. 1.6 ile de biz efsaneyiz şeklinde bir çıkış geldi ve kimse buna karşı bir ses çıkaramadı.

2004 yılında ise Counter Strike Condition Zero yu çıkarttılar. Oyun Windows, MAC OS X, LINUX destekli çıktı. Oyun eskisi kadar ilgi toplayamasa da Fanlarını tatmin edecek düzeydeydi. Ancak 1.5 ve 1.6 yeni çıkan hemen hemen her türlü CS oyununu piyasadan diskalifiye etmeyi başardı. Gooseman lakaplı Minh Le isimli tasarımcı oyunun en ünlü map’i olan Dust 2’nin tasarımcısı ve Counter Strike modunu bulan isimlerden biridir ve bu kişiye ithafen oyunun son sürümü olan Global Offensive’de Counter-Terrorist bölgesinde bir duvarda “Gooseman” bile yazmaktadır. Bu efsane hikayeden daha ne kadar bahsetsek azdır o yüzden fazla uzatmadan nasıl oynandığına ve turnuva tarihine geçeceğim. 

Oyunun nasıl oynanacağına gelecek olursak daha önce dediğimiz gibi aslında çok kolay bir oynanışa sahip bu oyunumuz aslında çok profesyonelleşebileceğiniz bir oyun. Teröristler ve Anti-Teröristler olmak üzere 2 takım bulunmaktadır. Bu iki takım farklı görevlerde karşılaşarak maçları kazanmaya çalışmaktadır. Bu maçlar bombalama görevleri, rehine kurtarma ve aktif görevler olarak kategorilere ayrılmaktadır.
Oyunda birçok farklı modlar bulunmaktadır. Bu modlar ölüm maçı, basit eğlence, rekabetçi, yoldaş ve silah yarışı olmak üzere 5 tanedir. Oyunun en önemli modu rekabetçi moddur. Bu moddaki her maç yaklaşık 1 saat gibi sürelerde tamamlanmaktadır. 

Her ne kadar bu oyunun turnuvaları diğer espor oyunları kadar izlenmese veya ilgi görmesede yine de bahsetmeden geçemeyeceğiz çünkü en zevkli espor maçlarının döndüğü oyundur kendisi. Oyunumuzun en ünlü turnuvası Major turnuvasıdır. İlk Major turnuvası 2013 yılında DreamHack Winter 2013 turnuvası idi. Ödül havuzu bugünkü major turnuvaların çeyreği olan 250.000$ idi. O zamanların en iyi takımı olan Nip ve Fnatic takımlarının final maçında karşı karşıya gelmişti. İlk Major şampiyonu Fnatic takımı oldu. İlk büyük çaplı turnuva ise 2014’de oldu. 3 Major turnuvasının birden yapıldığı bu efsanevi olayda toplam ödül havuzu 750.000$ oldu. Tam olarak 2014’den beri dünya çapında oynanan bu oyunumuz dünyanın en popüler oyunlarından biri olma unvanına sahip ve bu unvanı günümüze kadar korumuştur ve umarız korumaya devam eder.