Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Unutulmayan “İLK”ler: FIFA serisi

Unutulmayan “İLK”ler: FIFA serisi

Unutulmayan “İLK”ler: FIFA serisi

 

Oyun dünyasına damga vuran en uzun soluklu seri tartışmasız FIFA diyebiliriz. Peki bu seri nasıl başladı? Bugünlere nasıl gelindi? Kaç farklı oyun çıktı? Yeni serimizde oyun türlerinin “İLK”lerini inceleyeceğiz. Durum böyle olunca, duyduğumuz saygıdan dolayı FIFA’yı seçtik.

 

İlk FIFA oyunu 1993 yılında FIFA International olarak çıkmıştı. O zamanlar açılı bir kamera açısı, pixel bir görüntü kalitesi, 2+2’ye cevap veremeyecek bir yapay zeka ve uzaktan atılan goller. Fakat Nintendo’da çıkan bu oyun o kadar çok sevildi ki, 1995 yılında artık bir seri olarak her yıl yayınlanmaya başlandı.

 

FIFA 97’ye kadar görüş açısı değişmedi, ardından gelen devrim niteliğindeki bu değişimle FIFA artık dünya devi olma yolunda kocaman bir adım atarak öne geçti.

 

FIFA 99 ise tüm oyuncular tarafından serinin en iyi oyunu seçildi. En çok satın alınan seri olmasındaki sebeplerden en büyüğü Pc’lerin artık evlere kadar taşınmasıydı diyebiliriz. Ardından gelen serilerde oyun kalitesi kötüleşmeye başladı. Bu boşluktan faydalanan PES, bir anda piyasada bir numaraya yerleşti.

 

Fakat hem yapılan geliştirmeler hem FUT modu hem de takımlarla yapılan özel anlaşmalarda son 6 yıldır piyasanın tekrar hakimi FIFA oldu diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl yine çok tepki çeken FIFA’nın bu tekrar düşüşünü fırsat bilen PES bu yıl yine piyasaya büyük girdi. Bakalım PES’in bu yıl yaptığı hamle onları tekrar bu yarışa ortak edebilecek mi?