Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Counter Strike 20 Yaşına Girdi!

Counter Strike 20 Yaşına Girdi!

Counter Strike 20 Yaşına Girdi!

 

Bir Half-Life modu olarak 1999 yılında piyasaya sürülen, ardından 1 yıl sonra kendi ismiyle yepyeni bir oyun olarak çıkan Counter Strike 20 yaşına girdi. Yıllar içerisinde evrim geçirerek 8 farklı oyun olarak gelişen Counter Strike, 2012 yılından beri CS:GO olarak hayatımızda. Hala 1.5 ve 1.6 sürümlerini oynayan old-school oyuncular mevcut olsa da, CS:GO dünya çapında en geniş kitleye sahip FPS oyunu konumunda.

 

 

1999 yılında Half-Life’a terörist ve anti-teröristlerin bulunduğu, bomba çözme ve rehine kurtarma görevlerine sahip bir oyun modu eklendi. Mod o kadar çok sevildi ki üstünden daha bir yıl bile geçmeden Counter Strike 1.0 ismiyle piyasaya başka bir oyun olarak sürüldü. Dust haritası efsanesi de CS 1.3 ile başladı. Ardından tarihler 2002’ye geldiğinde internet kafelerin en çok oynanan oyunlarından ilki piyasaya çıktı. Counter Strike 1.5 ismiyle yayınlanan oyun o kadar çok yayıldı ki, tüm dünya artık Counter Strike’ı tanıyordu. Hemen ardından 1 yıl sonra Counter Strike 1.6 çıktı. Yeni haritalar ve silahlar üzerinde düzenlenme yapılmıştı. Esporun belki de temelleri bu oyunla daha da güçlendi diyebiliriz. Online offline turnuvalar, takımlar ve sponsorluklar başladı.

 

 

Aradan yıllar geçtikçe Counter Strike: Condition Zero ve Counter Strike: Source ismiyle 2 oyun yayınlandı. Herkes tarafından büyük tepkiler alan bu iki oyunu adeta tüm oyuncular oynamayı reddetti. Counter Strike hala çılgınlar gibi büyümeye devam ediyordu ama 1.6 ve 1.5 oyunları sayesinde. Valve nerede hata yaptığını 2012 yılında anlamış olacak ki, oyun mekaniği 1.6 ve 1.5 gibi olan ve tüm dünya çapınca en çok oynanan FPS oyunu ödülünü alan Counter Strike: Global Offensive oyununu yayınladı. Neredeyse tüm CS hayranları tarafından beğenilen oyun güncel grafiklerle eski oyun akıcılığını yakalaması sayesinde milyon kullanıcıya çok kısa bir süre içinde ulaştı. Ayrıca kasa açma sisteminin ve kozmetiklerin eklenmesiyle Valve’i milyarder yaptı diyebiliriz. Eğer bugün Steam bu noktaya kadar geldiyse bunda en önemli faktör tartışmasız Counter Strike’dır.

 

 

Yakın bir gelecekte Battle Royale modu çıkan CS:GO, eski deneyimlerini unutmuş bir atılım gerçekleştirdi. Counter Strike oyuncularının tek istediği aslında 5e5 oynanan bir oyun moduydu. Zaten beklediği etkiyi alamadı ve balonu hemen söndü. Espor açısından da dünya genelinde en büyük turnuvalara imkan sunan oyun, son 20 yılın en popüler oyunu ödülünün bence sahibi. Bakalım yakın bir gelecekte belki de yeni bir oyun çıkar? Ya da Half life 3? Şakaydı.