Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Çin Komunist Partisi, çevrim içi oyunlarda yabancılarla konuşmayı yasakladı

Çin Komunist Partisi, çevrim içi oyunlarda yabancılarla konuşmayı yasakladı

Gün geçmiyor ki Çin hükümeti yeni bir yasak getirmesin. Baskıcı politikasıyla dünya tarafından tanınan Çin, çevrim içi oyunlara getirdiği yasaklara yenilerini getiriyor. Son dönemde oyun dünyasına damgasını vuran Animal Crossing oyunu ise bu yasakların en büyük nedeni gibi gözüküyor.

Çin Komunist Partisi, çevrim içi oyunlarda yabancı devletlerin vatandaşlarıyla konuşan Çinli oyuncuların, oyundan yasaklanmasına karar verdi. Oyunun genel sohbet kanalından bile yabancı biriyle konuşmak yasak. Eğer bir Çin vatandaşının oyunda farklı uyruktan bir oyuncuyla konuştuğu tespit edilirse, tartışmasız olarak oyunla bağlantısı kesiliyor.

Peki bu kararın nedeni ne? Animal Crossing, oyunların gözdesi durumuna gelmiş durumda. İnsanların çevrim içi olarak birbiriyle iletişim halinde olduğu bu oyunda yapılan bazı olaylar, bu kararın alınmasının temelini oluşturuyor.

Oyun içerisinde bir araya gelen oyuncular, Çin hükümeti aleyhine protestoda bulunmuş ve bu anların görüntülerini de sosyal medyada paylaşmıştı. Özellikle Çin-Hong Kong olayları özelinde yapılan bu protestoların sosyal medya kanallarında bir viral haline gelmesi, Çin Komunist Partisi’ni kızdırmış gözüküyor.

Bunun yanı sıra Taiwan News’in haberine göre, oyuna giriş yaptıktan sonra Çin Komunist Partisi hakkında kötü sözler söyleyen ve partinin aleyhinde propaganda yapan birçok oyuncu tespit edilmiş. Bu olayların hükümetin kulağına gitmesiyle birlikte de yasaklar konulmuş.

Oyun içerisindeki sohbetlerin yanı sıra Animal Crossing’in de Çin’de yasaklandığını belirtelim. Bazı oyun mekanikleri de yasaklar arasında bulunuyor:

  • Salgınlar
  • Zombiler
  • Harita düzenlemeleri
  • Rol yapma
  • Organizasyon, klan ya da birlik kurmak.