Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Çin hükümeti, çevrim içi oyunlara kısıtlama getirebilir

Çin hükümeti, çevrim içi oyunlara kısıtlama getirebilir

Yıl 2020 olsa da internet üzerindeki sansürlerin ve engellemelerin sonu bir türlü gelmiyor. Özellikle hükümetler bu konularda oldukça katı olabiliyor. Çin hükümeti de katı olanların arasında en başı çekiyor. Son söylentilere göre Çin hükümeti, bütün çevrim içi oyunlara “Bölge Sınırlaması” getirecek.

Çin’in yıllardan beri baskıcı bir politika izlediğine hepimiz şahit olduk. Sadece internet üzerinde değil, ülke içinde gerçekleşen farklı olaylarda da durum böyle. Sina’nın yayımladığı son rapora göre, Çin hükümeti oyun endüstrisi üzerinde büyük bir yaptırım yapmaya hazırlanıyor.

Son zamanların en popüler oyunlarından biri haline gelen Animal Crossing, bu sınırlandırmanın nedeni olarak gözüküyor. Oyun içerisinde “Free Hong Kong” sloganlarının yapılması ve bu sloganların sosyal medyalar üzerinde paylaşılması, Çin yöneticilerini bir hayli kızdırmış gibi.

Bu olayın ardından Çin’in yeni bir yasa çıkartılacağı öne sürülüyor. Sina’nın raporunda ise bu yasada yer alacak maddeler şöyle sıralanmış:

  • Hükümet, dünya genelindeki sunucuları yasaklayacak. (Bölge Kısıtlama özelliği getirelecek)
  • Oyun içerisindeki sohbette “Çin’in birliğine karşı” paylaşımlar yapan oyuncular banlanacak.
  • Oyun şirketleri, zombi, öldürme, ölüm, hayalet, şeytan, kıyamet günü gibi kelimeleri kontrol altına almalı.
  • Çevrim içi oyuna kayıt olmak için oyuncular kendi isimlerini ve kimliklerini kullanmak zorundalar. Yabancı vatandaşlar ise pasaportları ile oyunlara kayıt olabilir.

Bu kararlarla birlikte Dota 2 topluluğu da oldukça etkilenecek. Hali hazırda kendilerine ait bir client’ten oyunu oynayan Çinli Dota 2 oyuncuları, Güneydoğu Asya takımları ile antrenman maçı yapamayacak.

Bu yasanın kesin olarak yürürlüğe koyulup koyulmayacağı belli değil. Fakat ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyerek önümüzdeki günlerdeki gelişmeleri takipte olacağız.