Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Çin geri döndü – MSI 2023 sona erdi

Çin geri döndü – MSI 2023 sona erdi

İki Çin temsilcisinin oynadığı final ile MSI 2023 son buldu, League of Legends esporu bahar mevsiminden yaz mevsimine geçiş yaptı. JD Gaming ve Bilibili Gaming’in karşılaştığı finalde dominant performansıyla kupaya uzanan knight ve Ruler’lı JD Gaming oldu.

Ön Eleme Aşaması

Riot Games’in ön eleme aşamasında yaptığı değişiklikler farklı cephelerden farklı yorumlar alıyor. Ancak aksini çok nadir gördüğümüz klasik senaryo, MSI 2023’te de gerçekleşti. Büyük bölgelerin ikinci sıra takımları, hiç zorlanmadan ana turnuvaya kalmayı başardı.

Bu aşamadaki en büyük sürprizler ise istikrarlı yükselişiyle büyük bölgelere kafa tutan DetonatioN FocusMe’nin aldığı başarısız sonuç ve PSG Talon’ın bile ana turnuvaya kalmayı başaramaması oldu. Özellikle PSG’nin düşüşü, minör bölgeler için alarmların çaldığına işaret ediyor demek kesinlikle doğru bir bakış açısı olacaktır.

MSI 2023’te yaşananların Worlds 2023’te de tekrar ettiği senaryoda Riot Games’in planladığı büyük bölgeleri tek elde toplama projesinin de önü açılmış olacaktır. VALORANT’taki sisteme oldukça yakın bir sistem hazırlığı yaptığı bilinen Riot Games, yapılan haberlere göre Japonya ve Brezilya gibi bölgelerin yakın zamanda yaşadığı – görece – başarılar sebebiyle bu planlarını ertelemek zorunda kalıyordu. 

Okyanusya’nın düşüşüyle bölgeyi hiç bekletmeden Güneydoğu Asya’ya ekleyen Riot, ülkemizin aksine her ne kadar imkansız gözükse de Okyanusya için Worlds yolunu yine de açık tutmuştu. Japonya, Latin Amerika ve hatta Brezilya bu kadar şanslı olabilecek mi, bunu göreceğiz. En azından Brezilya’nın an itibariyle LCS’ten fazla ilgi çekiyor olması, Kuzey Amerika takımlarının ekonomik problemleri ve Brezilya’da oyuna yönelik dinmeyen ilgi VCT Americas benzeri bir birleşmenin önünü açabilir.

MSI’da ilk sonuçlar

Kura, Güney Kore ve Avrupa’yı bir kenara, Kuzey Amerika ve Çin’i diğer kenara ayırmış oldu. Böylece ilk maçlarda Asya takımlarının rakiplerini domine etmesiyle ikinci seansta bölge şampiyonları ve ikincilerinin rövanşlarını izledik. Çin ve Kuzey Amerika’da şampiyonlar üstünlüğünü sürdürürken T1 Gen.G’yi, G2 Esports ise MAD Lions’ı mağlup ederek turnuvanın dışına itti.

Tabii ki Kuzey Amerika ve Avrupa takımları için bu galibiyetler yalnızca bir tur daha ilerleyecekleri anlamına geliyordu. Kuzey Amerika şampiyonu Cloud9, Bilibili Gaming karşısında büyük bir bozguna uğrarken G2 Esports turnuvaya veda etmeden önce Gen.G’den bir galibiyet daha koparmayı başarabildi.

Bu sonuçlar, Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinde yavaş yavaş beklenenin yaşandığına işaret ediyor. Top Esports’un yaşadığı hezimet haricinde Worlds 2022 sınavında da sınıfta kalan Batı, 2013’te başlayan ve 2018’de Fnatic’in Worlds finali oynamasına kadar süren Asya dominasyonunu yeniden yaşayacak gibi duruyor.

Bunu kırmak için ne yapacaklar? Sıkı takipçiler Batı takımlarındaki yabancı oyuncu sayısının artışını fark etmişlerdir. Kuzey Amerika özellikle de mali sıkıntılar yaşarken sıçrama yaşaması en düşük ihtimale sahip bölge olarak gözükse de Avrupa 2015-2018 arasında yabancı oyuncular sayesinde yerel yeteneklerin seviyesinin yükseldiği bir dönemi tekrar yaşama ihtiyacı hissedebilir. Güney Kore bootcamp’lerinin eskisine nazaran çok daha kolay olduğu bir dünyada rekabetçi olmak isteyen takımlar bu planlamayı yapmak zorunda.

Şampiyon JDG

MSI 2023’te sona kalan dört takım JD Gaming, T1, Gen.G ve Bilibili Gaming oldu. Yarı finalde karşılaşan JDG ve T1 arasındaki mücadelede ibre seri içinde T1’dan yana dönse de Ruler T1’ı bir kez daha üzerek 3-2’yle takımını finale taşıdı. Aşağıda ise Bilibili Gaming, Kore şampiyonu Gen.G karşısında sürprizi patlattı ve rakibini sürklase ederek final bileti için T1’ın rakibi oldu.

Bilibili Gaming’in rüya senaryosu burada da sona ermedi. MSI 2022 şampiyonu Bin’in liderliğinde T1’ı 3-1’le geçen BLG, LPL finalini kaybettiği ve MSI içerisinde de bir kez mağlup olduğu JD Gaming ile bir kez daha beş maçlık seri oynayacaktı. JD Gaming yürekleri ağızlara getirse de 3. sürprize izin vermedi, BLG’yi 3-1’lik skorla mağlup ederek Ruler’ın kariyerindeki son eksiği tamamladı.

Sadece Ruler değil, JD Gaming de tarihinin ilk uluslararası kupasını ve ilk MSI’ını kazandı. Çin’in MSI’da 2019’da verdiği bir G2 Esports firesi hariç kurduğu üstünlük sürdü, Güney Kore takımları 2017 yılından beri MSI kazanamıyor.

Editörün notları

Güney Kore’nin geçtiğimiz 2 sene boyunca yazdığı bir hikaye vardı: Worlds 2020’yi kazanan takım, bölgenin tek “sağlam” takımı olarak gözüken DAMWON’du. MSI 2021’i RNG, Worlds 2021’i Edward Gaming DAMWON’ı 3-2 mağlup ederek kazandı ve o Worlds 2021’de üç LCK temsilcisi yarı final oynamıştı. 

2022’de RNG MSI geleneğini sürdürerek T1’ı 3-2 yendi, Çin yine önde başladı. Bu sürükleyici hikayenin finali Worlds 2022’de iki LCK takımının final oynaması ve DRX’in T1’ı mağlup etmesiyle Güney Kore’nin geri dönüşünü perçinlemesi oldu. 2018’den beri üstünlüğü LPL’e kaptıran Güney Kore, sonunda gerçek anlamda öne geçmişti.

T1 ve Gen.G’nin birbirleriyle oynadığı antrenmanların takımları yanılttığı yönünde komplo teorileri var. T1 ve Chovy’nin “choker” olduğunu iddia edenler de var. Fakat bunların hepsini bırakıp gerçeğe odaklandığınız zaman bu MSI’ın Güney Kore için büyük bir hezimet olduğunu kabul etmeniz gerek. Buraya iki şampiyonluk favorisiyle gelen LCK, final oynamayı başaramadı, hem de 5 Çinli oyuncunun mücadele ettiği Bilibili Gaming’e karşı ezilerek.

LPL tarafında JD Gaming için Grand Slam yolculuğu başladı. Çin takımlarının aynı anda iki mevsimi ve sonrasında uluslararası kupaları kazandığını çok görmedik, fikstür yoğunluğunun yaşattığı yorgunluk bunun en büyük sebebi. Fakat JDG, durası varmış gibi gözükmüyor. Ruler ve knight’ın önderliğinde bu takımın neredeyse hiçbir eksiği yok. Bilibili Gaming ise başarısının şans olmadığını ve LPL 2023 Yaz Mevsimi şampiyonluğu için önemli bir rakip olduğunu göstermiş oldu.

MSI’ın yeni formatı, benim de dahil olduğum birçoklarına göre sınavı geçti. Önemsiz görülen, heyecan yaratmayan ve ilgi çekmeyen MSI, beş maçlık serileri artırarak ve sadece en iyi takımları ana turnuvaya bırakarak çok daha kaliteli oyunların oynandığı bir turnuva haline geldi. Peki küçük bölgelerin işin tamamen dışında kalması sağlıklı mı? Bu sorunun cevabı, sizin için neyin önemli olduğuna göre büyük ölçüde değişiyor.

MSI 2023 ile ilgili düşüncelerinizi bizle paylaşmayı unutmayın! Format, takımların performansları ve bu turnuvanın sonucunun yılın geri kalanını nasıl etkileyeceği konusunda neler düşündüğünüzü merak ediyoruz.

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin