Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Candy Crush niçin yıllardır en çok indirilen oyunlar arasında?

Candy Crush niçin yıllardır en çok indirilen oyunlar arasında?

Candy Crush oyunu hepimizin bir şekilde duyduğu belki de arada sırada oynadığı bir şeker eşleştirme oyunu. Aslında oldukça basit ve klasik bir deneyim sunmasına rağmen oyun çıktığı ilk günden beri en çok oynanan, harcama yapılan ve indirilen oyunlar arasında yer alıyor. 12 Nisan 2012 tarihinden beri oyuncuların karşısında olan oyunun geliştirici tarafında King yer alıyor.

Oyun ilk olarak tarayıcı tarafında çok daha kısıtlı bir kitle için çıkmış olsa da sonrasında iOS, Android ve Windows Phone gibi oynanabilecek platformlarını genişletti. Hatta oyun mobil tarafta o kadar çok seviliyor ki Play Store’de 5 yıldızı neredeyse toplamaya yakın, ve toplamda 28 milyon kişi oyunu oylamış.

Oyunun bu inanılmaz rakamlara ulaşmasında ve yıllardır popülerliğini korumasını sağlayan özellikleri acaba hangileri?

Öncelikle ilk paragrafta da belirttiğimiz gibi oyun oldukça basit, bu basit arayüzü anlamak birkaç dakikanın ardından kaçınılmaz oluyor.

Bunun yanında bu tarz oyunların tutarlı olması oldukça önemli. Kullanıcılar tutarlı olan oyunlarda kendilerini daha rahat ve güvende hisseder, yeni bir şey yok tabletten oynasa da aynı şeyler sunuluyor, tarayıcıdan oynasa da. Candy Crush kendi oyun tarzı içinde oldukça tutarlıdır. Yazı tiplerinde, ses efektlerinde, animasyonlarda vb. oyun büyük değişimler geçirmiyor.

Candy Crush’ın tasarımı oldukça renkli olmasına rağmen basittir. Bunun yanında çok fazla tıklama gerektiren bazı görevler yer alıyor olmasıyla işler biraz karmaşık hale gelebilir ama biraz. Oyun ekranını ilk açtığınızda hoş ve renkli bir ekran ile karşılaşırsınız. Birkaç tıklama ile oyuna başlamak ise kaçınılmaz olacağından, verimli bir arayüz sunuyor diyebiliriz.

Bunun yanında oyun ilginç bazı detaylara da önem veriyor. Oyunun tasarımcıları, oyun içinde ücretli bazı paketler sunarken bu paketleri bazen ücretsiz bir şekilde hediye edebiliyor. Bu ise oyuncuda para harcamadan oyunu oynamaya ve kazanmak için hırslandırmaya itebiliyor.

Çoğu uygulama, Apple ve Google’ın kullanıcıdan ayrı bir sayfada gizlenmiş yerleşik lider tablosu özelliklerini kullanıyor; Candy Crush, liderlik tablosunu kullanıcıya fazladan tıklama yapmadan sunuyor. Bu, oyuncuya bir seviyeye başlamadan önce kimle rekabet ettiğini gösteriyor ve bu rekabeti artırmanın önemli bir yolu olarak gösterilebilir.

Oyunun içinde yer alan atlama düğmesi ise kullanıcıların oldukça hoşuna giden bir diğer özellik olarak sunulabilir. Oyun farklı oyun modlarında oynanabilir ve önemli çünkü birçok oyun tek bir ekran modunda oynanabiliyor.

Candy Crush için daha söylenebilecek çok söz bulunuyor ancak yine de başarılı oyunun öne çıkan önemli özellikleri bu şekilde sıralanıyor.