Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Beden sağlığını korumak için oynanabilecek oyunlar

Beden sağlığını korumak için oynanabilecek oyunlar

Corona virüsü pandemisi birçok kişiyi eve kapattı. Spor salonları, sosyalleşme alanları ve akla gelebilecek birçok yer kapanıyor. Bu noktada evde çalışmak ya da çevrim içi olarak ders dinlemek zorunda kalanlar için ‘’hareketsiz kalma’’ süreci can sıkıcı hale gelebilir.

Beden sağlığını korumak ve hareket etmek için neden teknolojinin nimetlerine başvurmayalım ki? İşte evden çıkmadan beden sağlığını korumak için oynanabilecek oyunlar! Akla ilk olarak Nintendo’nun Ring Fit oyun kiti akıllara gelebilir. Elbette listemizde o da yer alıyor ancak onun yanında başka alternatifler de bulunuyor. Gelin listemize bir göz atalım.

Just Dance (Wii, Wii U, PS4, PS4, X360, XBO, Switch, PC, iOS, Android)

Just Dance, piyasadaki en erişilebilir fitness oyunlarından birisi olarak kabul ediliyor. Hemen hemen her cihazdan oynanabilen oyunun her yıl yeni bir versiyonu da yayımlanıyor. Dans ederek hareket etmeyi sağlayan bu oyunun oldukça basit oynandığını söyleyebiliriz. Guitar Hero benzeri bir oyun olan bu popüler oyunu oynamak oldukça da eğlenceli.

Beat Saber (PSVR, PCVR)

Biraz önce bahsettiğimiz Just Dance çok eğlenceli ve spor salonuna gitmeye sağlam bir alternatif olarak sunabiliriz. Bunun yanında yine Just Dance gibi dans etmeyi sağlayan bir oyun olan Beat Saber, bir ara Instagram’da popüler hale gelen viral vidosuyla oldukça popüler oldu. Müzik eşliğinde elinizdeki ışın kılıcı ile gelen nesneleri kesmeye dayanan oyun kalp atışlarının hızlanmasına ve kalori yakmanıza yardımcı olacak bir oyun. VR başlığına özel olarak tasarlanan oyun çok eğlenceli görünüyor.

OhShape (VR)

Dans figürlerini yaparken aynı zamanda çok fazla enerji harcayacağınız bir oyun olan OhShape, pratik oynanımıyla dikkat çekiyor. Oyun geçen yılın ağustos ayında çıkmasına rağmen oldukça popüler hale gelmiş durumda.

Ring Fit Adventure (Nintendo Switch)

Ring Fit Adventure harika bir egzersiz arkadaşı olarak konumlandırılıyor zaten, fitness hareketlerini de yapabildiğiniz oyun size açık dünya oyunlarından farklı birçok oyuna kadar seçenek sunuyor. Bazı oyunlarda diz çökmeniz gerekirken, bazılarındaysa zıplamanız ve kaçmanız gerekiyor. Bunları yaparken sizi oldukça fazla hareket ettirecek Ring Fit Adventure’ın hafif olduğunu ve buna bağlı olarak kolay bir kullanım sunduğunu söyleyelim.

Fitness Boxing (Nintendo Switch)

Switch için Fitness Boxing, Ring Fit kullanılarak oynanıyor. Adından da anlayacağınız üzere size boks yaptırarak spor yaptıracak bu oyun terlemenize neden olabilir! Hızlı tempolu olan oyunda ustalaşması da bir o kadar zor ama kesinlikle kan akışını hızlandırıyor ve vücudunuzun üst kısmını geliştirmesi açısından oldukça faydalı.

Evde çalışırken sağlığınızdan olmayı engelleyecek kadar hareket etmeniz oldukça önemli, VR oyunlarsa bu noktada karşımıza kurtarıcı olarak çıkıyor. Bu önerilerin yanında bir de eğer bir akıllı saat veya akıllı bilekliğiniz varsa sizi yönlendirecek şekilde ayarlayabilir, spor hatırlatması ekleyebilirsiniz. Özellikle FitBit ile ayarlayacağınız hatırlatıcılar sizi spor yapma saatlerini söyleyebilir.