Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Bayramda Oynayabileceğiniz Sürükleyici Oyunlar – 3 – Untitled Goose Game

Bayramda Oynayabileceğiniz Sürükleyici Oyunlar – 3 – Untitled Goose Game

Bayramın her günü için, keyifle oynayıp zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız üç oyun öneriyoruz! Bu oyunların indie yapımlar olmasına özen gösterdik. Eğer daha önce oynadıysanız yeni bir şans verebilir, daha önce adını duymadıysanız bir göz atabilirsiniz! Üçüncü sırada ise Untitled Goose Game var!

 

 

Untitled Goose Game nedir?

Untitled Goose Game, House House tarafından geliştirilmiş bir gizlilik-bulmaca oyunu. Sade ve göz yormayan grafikler sunuyor. Oyunu bir İngiliz köyüne dadanan ve köyün sakinlerini devamlı rahatsız etmeyi kendine amaç bilmiş bir kaz olarak oynuyorsunuz. Oyunun size aşama aşama verdiği birtakım görevler var; ‘piknik yap', ‘bahçeye gir’, ‘bahçıvanın anahtarlarını çal’ gibi. Görevleri tamamlamak için yeri geldiğinde ‘vak’lıyor, yeri geldiğinde görünmeden birtakım objelerle etkileşime geçiyor ve amacınıza ulaşmaya çalışıyorsunuz.

 

 

‘Bu oyun çok eğlenceli duruyor’ dediğinizi duyar gibiyim…

Evet! Oyun inanılmaz eğlenceli, hatta pek çok yerinde gülmekten bir süreliğine oyunu bırakmak zorunda kaldığım oldu (cidden). Devamlı vaklayarak insanları terörize eden ve kaçıran bir kaz imajını göz önüne getirdiğinizde neşelenmemeniz elde değil zaten. Oyunun zor anları yok değil, ancak birtakım basit mekanikleri ve uğraştığınız insanların tepki süresi/hareketlerini öğrendikten sonra oyun çok eğlenceli bir hale geliyor.

 

 

Biraz da yapabileceğiniz şeylerden bahsedelim!

Oyunda hemen hemen her şeyi yapabilmeniz mümkün. Hatta bazen öyle anlarda aksiyona geçmeniz gerekiyor ki, şaşırabiliyorsunuz. Çok da spoiler vermeden bir örnek vermek gerekirse; ‘bahçıvana yaz şapkasını giydir’ gibi bir göreviniz var. Şapka bahçede bulunan küçük kulübenin duvarında asılı. Oyuncudan beklenen davranış bir şekilde o şapkaya ulaşmaya çalışması olur değil mi? Bahçıvanın kafasında da bir kasket var zaten. Şapkayı hiçbir şekilde yere indiremiyorsunuz. Onun yerine, bahçede bulunan bir gül fidanını didikliyorsunuz. Bahçıvan çiçeği düzeltmek için gelip eğildiğinde ise kasketine saldırıyorsunuz ve voila! Artık kasket gaganızda. Bahçıvan da mecburen gidip diğer şapkasını takıyor ve görevinizi tamamlamış oluyorsunuz. Oyun ‘casual’ diyebileceğimiz bir türde, yani hemen herkes oyuna kolayca alışabiliyor ve eğlenerek oynayabiliyor. Sinir bozan anlar neredeyse hiç yok. Ancak yukarıda verdiğim örnek gibi, oyun sizi elinden geldiğince yaratıcı düşünmeye ve farklı mekanikleri bir arada kullanarak bulunduğunuz alandaki bulmacaları çözmeye itiyor.

 

 

Son sözler…

Untitled Goose Game pek çok ödüle sahip, sıfır diyalog, bol kahkaha ve yumuşak oynanabilirlik sunan bir bayram şekeri. Eğer daha önce fırsat vermediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum, çünkü başına oturduğunuzda gerçekten kalkamayabiliyorsunuz. Ayrıca, vaklayarak dolaşan ve insanları korkutan bir kaz olarak oynamak gerçekten insana ayrı bir haz veriyor.