Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Bayramda Oynayabileceğiniz Sürükleyici Oyunlar – 1 – Darkest Dungeon

Bayramda Oynayabileceğiniz Sürükleyici Oyunlar – 1 – Darkest Dungeon

Bayramın her günü için, keyifle oynayıp zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız üç oyun önereceğiz! Bu oyunların indie yapımlar olmasına özen gösterdik. Eğer daha önce oynadıysanız yeni bir şans verebilir, daha önce adını duymadıysanız bir göz atabilirsiniz!

 

 

Darkest Dungeon nedir?

Darkest Dungeon, Red Hook Studios tarafından geliştirilen, Kickstarter kampanyasıyla ödeneğini çıkartmış ve özellikle Steam üzerinden büyük popülariteye ulaşmış bir rol-yapma oyunu. Oyun 2 boyutlu, karikatürize grafiklere sahip ve siz bir grup kahramanı kontrol ediyorsunuz. Oyunda gerçek zamanlı bir şekilde hareket ederken, grubunuz ile sırayla savaşıyorsunuz. Grubunuzdaki bu kahramanların farklı sınıfları var; uzaktan tabancalarıyla saldıran Highwayman ya da yakından kılıcıyla dövüşen Crusader gibi. Kimi seçeceğiniz ya da grubunuzda nasıl konuşlandıracağınız size kalmış. Her kahramanın sınıfına göre savaşlarda kullanabileceğiniz farklı yetenekleri de mevcut. Oyunda, kahramanlarınızı kasabada (oyunun lobisi diyebileceğimiz alan) sizin grubunuza katılmak isteyen güruhtan toplayıp, farklı harita ve alanlarda göreve çıkıyorsunuz. Bu görevlerde, yolculuk ettiğiniz alana ve o alanın zorluğuna göre farklı düşmanlarla savaşıyorsunuz, ve her zaman başarılı olamayabiliyorsunuz.

 

 

‘Oyun zor mu yani?’ dediğinizi duyar gibiyim…

Başlarda pek zor olmayabilir ancak oyunda ilerledikçe zorlanabilirsiniz. Oyunun güzelliği burada; zoru sevmiyorsanız canınızı çok kolay sıkabilen, ancak zorluklara adapte olabiliyorsanız çok keyif alabileceğiniz bir oyun. Oyunun zorluğu ‘permadeath’ özelliğinden geliyor, yani karakteriniz öldükten sonra onu hayata geri getirme şansınız yok. Ölen karakterinizle birlikte bütün yetenek yükseltmeleri ve karakter seviyesini de kaybediyorsunuz, yani oyunda dikkatli bir şekilde ilerlemeniz, hamlelerinizi olasılık hesabı yaparak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Karakterleriniz her aksiyonunda basit bir tabirle zar atıyor, yani 3 ila 12 hasar vuran bir yetenekle saldırdığınızda kendinizi en kötüye hazırlamanız sizin için en iyisi olacaktır.

 

 

Bilmeniz gereken birkaç şey daha var!

Oyunda karakterlerinizin stres seviyesi mevcut. Eğer harita içerisinde ilerlerken çok karanlıkta kalırsanız (görev sırasında meşale ışığıyla odalar arasında dolaşıyorsunuz) ya da savaş sırasında stres seviyesini artıran bir saldırıya maruz kalırsanız, karakterlerinizin stres seviyesi artıyor. Stres artışı bunlarla sınırlı değil, halihazırda stresli olan karakterleriniz can sıkan şeyler dile getirip, grubunuzun moralini bozabiliyor- bu da herkesin stresini yükseltiyor.

Kahramanlarınız ek olarak, kötü (Affliction) huylara sahip olabilirler. Mesela, bir karakteriniz paranoyaya sahip olabilir ve savaş sırasında verdiğiniz komutlara uymayabilir, ya da mazoşist olup saldırı sırasında kendine de zarar verebilir. Bu huylar grubunuza aldığınız kahramanlarda halihazırda bulunabiliyorken, genellikle kahramanınızın stres seviyesi 100’e ulaştığında ortaya çıkıyor. Stres seviyesi 100’e ulaştığında, düşük bir şans da olsa kahramanınız umutla dolabiliyor ve iyi (Virtue) bir huy kazanıyor. Bu kahramanınız, grubunuzun saldırılarını güçlendirebiliyor ve değerlerini yükseltebiliyor. Birçok kötü huyu da, kasabadaki birtakım servislerle tedavi edebiliyor, seviye atlattığınız ve güçlendirdiğiniz değerli kahramanlarınızın hayatta kalma şansını artırabiliyorsunuz.

 

 

Son sözler…

Oyunu belki de oynayan için en etkileyici kılan özellik, hikayenizi, aldığınız aksiyonları ve yaşanan tüm olayları dışardan bir anlatıcının (narrator) devamlı seslendiriyor olması. Anlatıcı o anki duruma uyan sözleriyle sizin maceralarınızı destansı kılıyor ve zamanla karakterlerinize iyice bağlanıyorsunuz. Bu kötü bir durum da olabiliyor tabii, çünkü maceralarınızda muhtemelen çok yaşamayacaklar. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız ve sizi hikayesi ve oynanışıyla yer yer çok heyecanlandıracak bu oyunu şiddetle tavsiye ediyoruz.