Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Baya pahalı oyunlar: Vampyr

Baya pahalı oyunlar: Vampyr

En pahalı oyunlar serisinde bu hafta, 2018 yapımı Vampyr oyununu inceledik. Oyunun Steam fiyatı 180 TL. Sık sık indirime giren bir oyun değil. Bu yüzden almadan önce hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Sizin için inceledik, değerlendirdik.  O zaman şöyle buyurun.

5 Haziran 2018 tarihinde Dontnot Entertainment tarafından piyasaya sürülen oyun, aksiyon dolu bir RPG oyunudur. Tek oyuncu modu ile piyasaya giriş yapan oyun neredeyse bir yıllık olmasına rağmen çok sevilmiş ve yüksek fiyatına göre oldukça büyük bir kitleye sahip olmayı başarmıştır.

Birinci bakış açısından oynadığınız oyunda, 1900’lü yılların ilk çeyreğinde yaşayan bir doktoru kontrol ediyorsunuz. Yani bütün senaryoyu onun gözünden yaşıyorsunuz. Doktorumuz Jonathan Reid, kontrolü dışında vampire dönüşmüş. Kısacası, bu oyunda vampirlerin karşısında duran bir kişi olsanız da siz de bir vampiri kontrol ediyorsunuz. Ancak, Reid bir yandan doktorluk yapmaya ve şehirdeki salgına yakalan insanları kurtarmaya çalışıyor, diğer bir yandan da vampirleri yok etmek için adım adım ilerliyor. Oyunun lokasyonu olan İngiltere, oyundaki görevlerinize, yaptığınız hamlelere göre şekilleniyor. Bir anda çok daha kötü bulabildiğiniz ülkede, senaryo da bu şekilde işliyor. Isırdığınız birinden, kurtardığınız kişiye kadar her şey senaryoyu etkiliyor.

Oyunda, söz konusu karakterimiz vampir olduğu için kendinizi sürekli karanlık temalı bir görevde buluyorsunuz. Sadece güneş batınca dışarı çıkan karakterin ana amacı dışında çeşitli yan görevleri oluyor. Yan görevlerde detaycılık ve özenli geliştirme yapıldığı hemen belli oluyor. Aynı durum yan karakterler için de geçerli. Peki, yan karakterler varsa vampir olan ana karakterimiz onları ısırıyor mu? Aslında bu biraz sizin tercihiniz oluyor. Kan arzusunu bastırmaya çalışan Jonathan Reid, bu ihtiyacını karşılamadığında güçlenme ve gelişim yönünden yavaşlıyor. Yan karakterlerden birini ısırmak gibi hamleler de oyunun gidişatını etkiliyor, çünkü her karakterin kendisine özgü bir hikayesi var. Mesela, bir komşusunu ısıran Reid, garip canlılarla karşılaşıyor. Bu anlamda iyi bir denge kurmalısınız. Çünkü bir yandan insanları iyileştirmek, bir yandan da vampirleri yok etmek zorundasınız. Ancak her geçen süreçte daha da zorlaşan görevler için XP toplamanız gerekiyor. Bunun için de doktorun beslenmiş ve güçlenerek görevleri yapabilecek durumda olması lazım.

Peki, oyunun fiyatını düşününce beklentileri karşılayabiliyor mu? Bence, kesinlikle karşılıyor. Grafikleri, kalitesi, senaryosu açısından her şeyi çok ince düşünülmüş olan oyun aksiyon dolu bir deneyim yaşatma konusunda fazlasıyla iyi iş çıkarmış. Belki bazı kişiler karanlık temasından sıkılabilir ancak vampir temalı her yapımda (film, oyun vs.) bunun var olduğunun bilincindeyiz.

Kısacası, bütçeniz uygunsa ve vampir temalı bir oyun oynamak istiyorsanız oynayın, oynatın.