Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Başlı başına şaheser olan 6 oyun müziği

Başlı başına şaheser olan 6 oyun müziği

Oyun dünyasının temelinde elbette belirli bir atmosfer ve konsept mevcut. Bu temeli en iyi sağlayan yapımların arkasında ise senaryo ve görsel estetik kapsamına uygun müzikler yapabilen sanatçılar yer alıyor. Belirli bir konsept üzerinden inşa edilen ve oynanışa dair atmosferik katkısıyla hizmet eden oyun müziklerinden bazıları bizleri farklı bir dünyaya sokacak türden derinlik taşıyor. 

İçerikte derlenen listede, herhangi bir oyuncu olmasanız bile konseptin derinliğini kavrayacak türden müzikleri keşfedebilirsiniz. yes


Assassins’s Creed: Revelations

Ezio’nun yolunun İstanbul’a düştüğü Revelations’ı tarif etmek için kullanabileceğimiz tarif geçmiş ve geleceğin buluşması olacaktır. Ezio ve Altair karakterlerinin birleşimiyle kurgulanan Revelations; Jesper Kyd’in konsepte yönelik müzikleriyle atmosferi derin bir oyun olarak biliniyor. Oynanış ve senaryo açısından belki de üst seviye bir oyun olmasa da; Kyd’in müziklerinin oyunu iyi bir yere çıkardığı kesin.

 

The Last of Us

 

Gustavo Santaolalla ismini sadece The Last of Us oyunundan biliyorsanız, harika bir sanatçının eserlerinden mahrum kalmışsınız demektir. Özellikle Motorcycle Diaries, Biutiful gibi filmlere yaptığı müziklerle bilinen Arjantinli müzisyeni, oyun dünyası genelde The Last of Us nedeniyle tanıyor. Post-apokaliptik zombi oyununda, Santaolalla’nın müzikleriyle bir süre oyundan kopup kırsalın ve ıssızlığın ruhunu hissedebilirsiniz.

 

The Elder Scrolls V: Skyrim

 

Serinin diğer oyunları gibi müzikleri Jeremy Soule tarafından yapılan Skyrim; atmosferik yapısını müzikleriyle başarılı bir şekilde destekleyebilen bir konsepte sahip. Soule’nin yaptığı müziklerin bir döngü hâline sokulup uzatılabilmesi de oyunda loop hâlinde dönen atmosfer yapısını kolayca destekleyebiliyor.

 

Layers of Fear

 

Indie-korku oyunu olan Layers of Fear, psikopat bir ressamın beynindeki düşüncelerin ve fantazilerinin içerisinde gezdiğimiz bir oyun kurguna sahip. Bu minvalde Arkadiusz Reikowski’nin ürettiği müziklerin tam olarak buna uygun olduğunu belirtmek gerekiyor. Karanlık piyano melodileriyle inşa edilen müzik yapısı, tüm oyun boyunca sizi karşınıza çıkacak jump-scare’lere hazır bir ruh hâline sokuyor.

 

SimCity 4

 

Endüstrinin ve modern dünyanın yarattığı kompleks yapıdaki metropoller zıtlıkların bir arada yaşandığı alanlardır. Kaos ve düzen, temizlik ve kirlilik, kırsallık ve sıkışıklık bir aradadır. Simcity 4’ün oyun müzikleri tam da bu zıtlıkları içerisinde barındıran çok çeşitli, caz etkili yapıdaki eserleri içeriğinde barındırıyor. Şehrin dinamikliğini veren müziklerin, konsepte tam olarak uygun düştüğünü belirtmek gerekiyor.

 

Age of Mythology

 

Antik Yunan, Mısır ve Kuzey Mitolojilerinin bir arada sunulduğu Age of Mythology, konsept kurgusuna antik enstrümanlarla yapılmış müzikleri dâhil etmeyi başarabilmiş bir yapım. Müzikleri dinlerken, bazen Ege’de bir sahil kasabasında bir balıkçı; bazen de çöl ikliminde gezen bir bedevi olduğunuzu hissedebilirsiniz. Elbette bu hissiyat, müziklerin ne derece doğru yapıldığını bizlere gösteren bir özellik sunuyor.