Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Activision Blizzard’ın YouTube ile olan anlaşmasının 160 milyon dolar değerinde olduğu konuşuluyor

Activision Blizzard’ın YouTube ile olan anlaşmasının 160 milyon dolar değerinde olduğu konuşuluyor

Esportsobserver’ın haberine göre Google ile iş birliği yaptığını açıklayan Activision Blizzard, espor tarafı olan oyunlarının yayın hakkını 160 milyon dolara sattı. Google ve Blizzard bu iş birliğini geçtiğimiz ay Call of Duty League başlamadan önce duyurmuştu.

Kaynaklara göre anlaşmanın 160 milyon dolar olduğu ve Call of Duty, Overwatch ile Hearthstone’u kapsadığı belirtiliyor. Activision Blizzard’ın OWL için gerçekleştirdiği bir önceki anlaşma da yine kesin olmayan kaynaklara göre 90 milyon dolar tutarındaydı. Blizzard henüz konuyla ilgili bir yorumda bulunmazken Google’un her bir oyun için ne kadar ödediği bilinmiyor. Bunun dışında Esportsobserver’ın kaynakları miktarın büyük bir kısmının OWL olduğunu, daha az fakat yine de azımsanmayacak bir miktarın ise CDL’den olduğunu söylüyor. Öte yandan Tier 1 espor olarak sayılmayan Hearthstone’un ise anlaşmaya tabiri caizse bonus olarak dahil olduğu konuşulmakta. Anlaşmanın önemli reklam satışı payı ve izleyici hedefleri içerdiği, böylelikle paranın lige ve takımlara ciddi bir şekilde aktarılacağı da gelen bilgiler arasında.

Anlaşmanın bir parçası olarak da Activision Blizzard, Google Cloud servisini kullanacak. Bu maddedin geri kalan maddelerin tamamından daha önemli olduğunu, zira Blizzard’ın dünyadaki en büyük video oyun şirketlerinden birisi olarak öne çıktığını da belirtelim.

Anlaşma aynı zamanda Twitch’in dominantlığını kaybedip kaybetmediği sorularına da sebep olduğunu söyleyelim. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yıl birçok ünlü yayıncı Twitch’ten ayrılıp Mixer ve YouTube Gaming gibi platformlara transfer olmuştu.