Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri A Haber ve oyun gafları

A Haber ve oyun gafları

A Haber kanalını hepimiz çok iyi biliyoruz. Turkuvaz Medya Grubu’nun lider haber kanalı. Bizi ilgilendiren kısmı ise A Haber’in şu ana kadar yapmış olduğu ironik habercilik örnekleri. 

Farkında olarak veya olmayarak farklı oyunların videolarını kullanan A Haber, bu sefer de karşımıza Arma 3 ile çıktı. 31 Mayıs’ta Ajans 14 programında yayınlanan video haberde, Atak helikopterleri PKK’lıları vuruyor başlığı kullanıldığı gözüküyor. Ancak kullanılan video ise oyunseverlerin yakından tanıdığı Arma 3 oyununa ait. Ses konusunda kullanılan parçanın ise nereden alındığı bilinmiyor. Haber kaynağı, A Haber’in sitesinden silinmiş durumda ancak kayıtlar başka kullanıcılar tarafından çoktan kopyalandı ve başka kaynaklara yüklendi bile.

 

 

Arma 3 yüksek detaylı bir oyun. Grafiklerini olabildiğince gerçekçi tutmaya çalıştığı için, gerçek olduğu iddia edilerek yayınlanan oyun videosu bir çok insanı ikna edebilecek gerçeklikte.

 

Fransa’da ise bir televizyon kanalının A Haber’i yaptığı yanlış haberden dolayı eleştirdiği görülüyor.

 

 

Haber görüntüsünde yer alan oyun görüntüsü ise “Kobralar PKK’lı Avında – ARMA 3” başlığında Youtube’da yer alan bir video. “Enes ICOZ” kullanıcı adlı kişi tarafından yüklenen videonun açıklama kısmında ise “Arkadaşlar, görüntüler ARMA3 isimli oyundan tarafımca çekilmiştir. Sesler ise şu videoya aittir. https://youtu.be/4Qdcxhf_sTw . Gerçekle alakası yoktur!” sözleri yer almakta.

Açıklama yazısı, A Haber videoyu kullanıp haber yaptıktan sonra mı yazıldı bilinmez ama yorumlara bakacak olursak çok fazla Youtube kullanıcısı olayla dalga geçmiş durumda.

 

 

A haber cephesinde yaşanan bu olay onlar için ilk değil. Daha önceden de GTA V adlı oyunun şifrelerini paylaşmışlardı. Çöpten buldukları bir defterde yazan oyun hilelerini, FETÖ ile bağdaştırmışlardı. 

GTA V oyununda ise önceki oyunlarında olduğu gibi hile sistemi mevcut. Bu hileleri oyunda gerekli yerlere yazdığınızda size kolaylıklar sağlıyor. Otomatik olarak zırh kazanmak, silah kazanmak gibi.

A Haber muhabiri, defterde yazılı olan şifreleri “Sağlık ve zırh, helikopter, motor, silah gibi darbe girişiminde kullanılan bir çok şey de bu notlar arasında” sözleriyle duyurmuştu. Bu haberin üzerine A Haber çok geçmeden bir de özür videosu yayınlayıp, hatalı olduklarını kabul etmişlerdi. Ancak aynı durum Arma 3 videosu için de geçerli olmadı, hatta hatalarının belli olmaması için kendi sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından haberleri kaldırdıkları gözlemleniyor.