Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 2019 İlk Çeyreğinin En Etkili Oyunları!

2019 İlk Çeyreğinin En Etkili Oyunları!

2019 Yılının İlk Çeyreğinde En Etkili Oyunlar Hangileriydi?

 

Newzoo, Esports Observer ve Twitch verilerine göre belirlenen 2019 yılının en etkili oyunları belirlendi. Sadece 14 oyun bu önemli listeye girmeyi başarabildi. 

 

1. Derece en iyiler;

CS:GO – League of Legends – Dota 2 – Fortnite

Kullanıcı sayıları belki de en fazla olan bu 4 oyunu diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri tartışmasız espor etkinlikleri ve ödül havuzları. CS:GO'nun lider olmasında da bu faktörler belirleyici diyebiliriz. Sürekli düzenlenen turnuvalar ve bu turnuvaların ödülleri yüz milyonlarca doları buluyor. Fortnite'ın da geniş bir ödül havuzu olması onu diğer Battle Royale oyunlarından ayıran en büyük özelliklerinden. Ayrıca LoL'ün dünya çapında bir ünü olması ve neredeyse her bölgede özel liglerinin bulunması onu ikinci en değerli oyun yaptı.

 

2. Derece en iyiler;

Overwatch – Hearthstone – PUBG – RB6 – BO4 – Starcraft

Bu oyunları ikinci en iyi yapan sebepleri aslında espor turnuvalarının azlığı diyebiliriz. Overwatch sadece Amerika genelinde aktif. Hearthstone ise kullanıcısını çok olmasına rağmen tatmin edici seviyede espora yönelmiyor. PUBG 'de aynı sorunu yaşayan oyunlardan biri. Tüm bu etkenler birleşince ana başlık "kullanıcısı çok ama espor açısından en iyi değil" şeklinde yorumlanabiliyor. Starcraft ise esporun doğuşunu temsil ediyor bu listede. Onlarda da işler tam tersi kullanıcı az ama espor açısından en iyi seviyede diyebiliriz.

 

3. Derece en iyiler;

Minecraft – Fifa – Rocket League – WoW – GTA5

Minecraft, GTA5 ve WoW aslında hiç bir espor etkinliği olmamasına rağmen yine de bu listeye girebiliyor. Milyonları aşan kullanıcı sayıları sayesinde burada yer bulan bu üç oyun, Fifa ve Rocket League seviyesinde etkili oyunlardan. Fifa ve rocket League'nin en büyü sorunu ise turnuva eksikliği. Neredeyse en az turnuvası düzenlenen espor oyunlarından olan bu ikili, listeye girdiler fakat bence başarısızlık olarak görülmeli.

 

 

Listeye giremeyen oyunlar arasında en dikkat çeken Apex Legends. Kullanıcı sayısında kritik bir düşüş yaşayan oyun, geç gelen hatta gelmeyen güncellemeler yüzünden neredeyse ölmek üzere. Ayrıca seri şeklinde ilerleyen oyunların da, yenileri çıktığı zaman listeye devam ettiği görülüyor. Fifa, Black Ops gibi örnek verebileceğimiz oyunlar başarılı olmuşken, dövüş ve yarış türündeki hiç bir oyun bu sıralamaya giremedi. Sizce neden?