Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Yılın beşlisi: League of Legends

Yılın beşlisi: League of Legends

League of Legends sahnesinde son günlerini geride bıraktığımız 2019'da birçok oyuncu muhteşem performanslara imza attı. Flank Esports olarak sezonun en göze çarpan performanslarını sizler için derledik.

1- Kim “Doinb” Tae-sang

Çoğumuzun bildiği gibi bu sene Paris’te gerçekleşen League of Legends Dünya Şampiyonası’nın şampiyonu Fun Plus Phoenix takımı olmuştu. Kim “Doinb” Tae-sang şampiyon takımın orta koridoru olmakla beraber, tecrübeli bir profesyonel oyuncu. Oyunculuk kariyerine 2015 yılında başlayan yetenekli oyuncu FPX takımına bu senenin başında katıldı. Dünyanın en çekişmeli liglerinden biri olan LPL’de FPX takımının şampiyonluğunda büyük rol oynayan Doinb, aynı zamanda takımının dünya kupasına ulaşmasında büyük bir rol oynadı.

Ancak bu kadar şey kazanırken Doinb başarılarından çok oyunda oynadığı şampiyonlarla gündeme geldi. Akıllara kazınan en etkili performansı, Çinli rakipleri Invictus Gaming takımına karşı oynadığı Nautilus şampiyonuydu. Hem bundan önce destek rolünde oynanan bir şampiyonu orta koridorda oynamakla kalmamış, bunu çeyrek finallerdeki çok önemli bir maçta önemli bir performans ortaya koyarak takımını galibiyete taşımıştı.

Çalışkanlığı, pes etmeyişi, adeta bir okyanus olan şampiyon havuzu ve en önemlisi ikonik gülümsemesiyle Doinb bizce yılın beşlisinde yer almayı hak ediyor.

 

2- Gao "Tian" Tian-Liang

Listemizin ilk numarasında yer alan Doinb gibi Gao "Tian" Tian-Liang da Fun Plus Phoenix takımında ormancı rolünde görev alıyor. Kendisi henüz 19 yaşında ve şimdiden bir dünya kupası şampiyonu. İzleyenlerin ağzını açık bıraktıracak Lee sin performanslarının yanında Tian, karşısında geçmiş dünya şampiyonu oyuncuların olduğunu düşünmeksizin adeta onlara kendi ormanlarını dar eden bir oyun stiline sahip.

Tıpkı Doinb gibi Tian da bu sezonun başında FPX takımına dahil oldu. Normal sezon ve playofflarda çok gündeme gelmese de playoffların dakika başına en çok altın kazanan ormancısı oldu. Oyun stilini karşısında yer alan Karsa, Meteor gibi ormancılara baskısıyla kabul ettiren Tian şüphesiz en etkili performansını dünya şampiyonası playoff maçlarında gösterdi. Takımının Invictus Gaming takımına karşı 3-1 ve G2 takımına karşı 3-0 kazanmasında en büyük katkıyı sağlayan Tian, aynı zamanda turnuvanın ve finalin en değerli oyuncusu ödülüne de layık görüldü.

Oyun kültüründe çokça oynadığımız sessiz iş bitiriciliği, rakip ormancıyı sindirmesi ve istikrarıyla Tian bizce yılın beşlisindeki yerini fazlasıyla hak ediyor.

 

3- Luka "Perkz" Perković

League of Legends sahnesinin en ünlü isimlerinden biri olan Luka "Perkz" Perković, G2 takımının 4 yıldır kaptanlığını üstleniyor. Şüphesiz G2 takımının şu anki gücüne kavuşmasına en büyük katkıyı veren Perkz, bu sahnede daha önce eşi benzeri görülmemiş bir hareketle, geçtiğimiz sezon dünyanın en iyi orta koridorları arasında anılırken bir anda nişancı rolüne geçtiğini duyurdu. Ardından en büyük rakiplerinden biri olan Fnatic takımının orta koridor oyuncusu Caps’in takıma katılmasıyla yenilmez bir ikili oluşturdular.

Çoğu analistin de beklediği gibi G2 ve Perkz üst üste 4 mevsim LEC şampiyonu olarak adını altın harflerle tarihe yazdırdı. Bunun üstüne performansını en üst düzeyde devam ettiren Perkz, takımıyla beraber katıldığı yılın en prestijli ikinci turnuvası olan Sezon Ortası Şampiyonası’nın da şampiyonu oldu.

Sergilediği performanslar ve sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla G2 severlerin kendisine “King Juan” lakabını taktığı Perkz, maalesef 2019 Dünya Şampiyonası turnuvasında ikinci oldu. Maalesef çünkü çoğu takipçinin de söylediği gibi LEC liginde daha önce böyle etkili bir performans görülmemişti. Finaldeki kaybın ardından kameralar karşısında gülümseyen Perkz, sadece bir hafta tatil yapacağını ve bir sonraki sezon için şimdiden sabırsızlandığını söyleyerek rakiplerinin gözünü korkuttu.

Efsanevi Yasuo performansları, takım kaptanlığı ve sosyal medya paylaşımlarıyla bizce şüphesiz Perkz bu listeye girmeyi hak etti.

 

4- Lee "Faker" Sang-hyeok

İsmini okuduğunuz an aklımıza binlerce sahne canlandıran Lee "Faker" Sang-hyeok şüphesiz League of Legends tarihinin en güçlü orta koridor oyuncusu. Sahneye 2013 yılında sadece 17 yaşında katılan Faker, katıldığı yıldan itibaren süren 5 yıllık efsanevi performansıyla takımı SK Telecom T1 yani yeni adıyla T1 galibiyetten galibiyete taşıdı.

Kazandığı bireysel ve takımsal ödülleriyle kocaman bir depo doldurabilecek Faker, kendisinin de söylediği gibi, kazandığı en anlamlı ödüller 2013, 2015 ve 2016 dünya şampiyonası kupaları. Hikayesi vatanı Güney Kore’de dizi, film ve kitaplara konu olan Faker, başarılarının yanı sıra düşüşte olduğu yıllarda aldığı kararlarla da birçok kez gündeme geldi. Performansının psikolojik sebeplerden düşüşte olduğu 2015 yılında takımın efsanevi koçü Kkoma ile birlikte yedek orta koridor Easyhoon’un yerini alması gerektiğini öne süren Faker, bu kararıyla takımın ne kadar önemli bir parçası olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Takımıyla birlikte 2017 dünya şampiyonasında finalde Samsung Galaxy takımına karşı sergilediği üstün performansla 3-0’lık yenilgiye engel olamayan Faker, bu sezon dahil olmak üzere oyununu hep bir üst seviyeye çıkarmayı başardı. Sadece ismi bile rakiplerini endişelendiren efsanevi orta koridor, rakiplerinin de röportajlarında da söylediği gibi oynadığı hatasız oyun şekliyle, takımının 2019 dünya şampiyonasına katılmasında büyük rol oynadı.

Dünya kupası grup aşamalarında eski günlerdeki performansına yakışır bir oyun sergileyen Faker, takımıyla birlikte playoff aşamasına katıldı. Playoffta çeyrek finalde rakipleri Avrupa’nın güçlü ekiplerinden G2 takımına karşı izlenmesi bir hayli keyifli bir oyun ortaya koyan Faker, kendisinden beklemeyen bazı hatalar yapınca, turnuvaya çeyrek finalde veda etti.

Kelimlerin yetmeyeceği kadar sayıda sahnede yer alarak, şüphesiz oyunun en etkili oyuncularından biri olarak ve gösterdiği performansın hep o seviyede kalmasını sağlayarak Faker, bizlerce yılın beşlisinde olmayı hak etti.

 

5- Can "Closer" Çelik

Listemizin son sırasında adını bu sene milli gurur tablomuza eklediğimiz Can "Closer" Çelik, TCL’nin en iyi ormancıları arasında. Closer profesyonel hayatına Çilekler Esports ile başlayıp Royal Youth ile devam etti ve bu transfer sezonunda LCS takımlarından Golden Guardians takımına transfer oldu. Ligimizde oynadığı sürede daima en iyi ormancılar arasında yer alan Closer’ın oyun stili, listemizde yer alan Tian’dan çok da farklı değil.

Rakiplerinin kim olduğunu umursamaksızın takımın en güçlü silahlarından biri olan Closer, hem 2019 sezonunun en iyi ormancısı ve en değerli oyuncusu ödülünü kazanarak performansını taçlandırdı. Ardından dünya şampiyonasında bekleneni veremeyen Royal Youth ile karşılıklı anlaşarak tekliflerini değerlendirdi.

Amerika’nın çiçeği burnunda ekiplerinden Golden Guardians’ın teklifini kabul eden Closer, tıpkı eski takım arkadaşı BrokenBlade gibi ligimizde yetişip yurt dışına giden ikinci oyuncumuz olarak, deyim yerindeyse göğsümüzü kabarttı.

Etkili performansı, ülkemizden yetişen göz ardı edilemez bir yetenek olması ve daima pes etmeyen yapısıyla Closer, listemizde yer almaya fazlasıyla hak kazandı.