Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Video Oyunlarından Uyarlanan Filmlerdeki Güçlü Kadın Karakterler

Video Oyunlarından Uyarlanan Filmlerdeki Güçlü Kadın Karakterler

 

Video oyunları, özellikle 2000'li yıllardan itibaren sinemanın bel bağladığı konulardan biri olmuştur. Her iki-üç yılda bir video oyunundan uyarlanan filmler, sinemalarımıza konuk olurken; bu filmlerin gişede önemli başarılara imza atmış olması, yapımcıların bu alana daha fazla yönelmesine neden oldu. Oyun oynayanlar kadar oynamayanları da salona çekmek için çekilen bu filmlerden bazıları, izleyicinin beğenisini kazanırken; bazen de hayal kırıklığı olarak nitelendirilen yapımlar olarak varlık gösterdi. Orijinal oyundan birebir uyarlanan filmlerle beraber oyunun yapısını baz alıp hikâyeye yeni bir yorum getiren, sinematik bakış açısını daha fazla hissettiren filmler sinemanın büyülü dünyasında kendisine yer buldu. Aynı zamanda bu filmler birbirinden önemli kadın karakterleri de izleyici karşısına çıkardı.

 

Resident Evil serisindeki Alice karakterinden tutun da Tomb Raider serisinde gördüğümüz Lara Croft'a kadar karşısına çıkan her engeli elinin tersiyle iten güçlü kadın karakterler, video oyunundan uyarlanan filmlerde yer aldı. 8 Mart vesilesiyle biz de video oyunlarından uyarlanan filmlerdeki güçlü kadın karakterleri ele aldığımız bir liste hazırladık. Okuduktan bu filmleri büyük bir heyecanla izlemek isteceğiniz listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Resident Evil Serisi – Alice

Başrolünde Milla Jovovich'in yer aldığı 2002 yapımı ilk Resident Evil filmi, 2000’li yıllarda video oyunlarından beyazperdeye uyarlanan filmler furyasını başlatan ilk film olduğu gibi elde ettiği gişe başarısı sonucunda bu tarzdaki filmlerin çekilmesine vesile oldu. Zombi kıyametine farklı bir bakış açısı getiren Resident Evil serisi, 15 yıllık serüvenine altı film sığdırmayı başardı. Seri, her ne kadar senaryo anlamında karakterleri tek boyutlu bir şekilde ele alsa da görsel açıdan oyunun evrenini başarılı bir şekilde yansıtmasıyla akıllarda yer edindi.

 

Seride Milla Jovovich'in canlandırdığı Alice karakteri, altı film boyunca Umbrella Corporation isimli bir şirketin yaydığı bir virüs sonucunda insanları zombiye dönüştüren bir dünyada hayatta kalmaya çalışıyor ve dünyayı zombilerden temizlemek için kanının son damlasına kadar mücadele ediyordu. Alice'in altı filmlik bir macerada başına gelmeyen kalmıyor. Karşısına çıkan bütün olumsuzlara rağmen Alice, kendi bildiği doğrudan şaşmayarak her şeyle mücadele ediyor. Filmin görsel efekt tasarımı da Alice'in mücadelesini yansıtmada başarılı olan bir unsur olarak ön plana çıkıyor.

 

Lara Croft: Tomb Raider – Lara Croft

Başrolünde Angelina Jolie’nin yer aldığı 2001 ve 2003 tarihli Tomb Raider serisi, Resident Evil'den sonra insanların aklına ilk gelen video oyunundan uyarlanan filmler arasında yer alıyor. Zenginlik içinde doğan Lara Croft, öğrenimini en seçkin okullarda yapmış, bütün eski dilleri akıcı şekilde konuşan, tarihin derinliklerinde kalmış uygarlıkların peşinde koşan bir karakter olarak filmde tasvir ediliyor. Zenginlik içinde doğan Lara Croft, öğrenimini en seçkin okullarda yapmış, bütün eski dilleri akıcı şekilde konuşan, tarihin derinliklerinde kalmış uygarlıkların peşinde koşan bir karakter olarak filmde tasvir ediliyor. Yakın dövüş sanatları eğitimi alan ve güçlü karakteriyle ön plana çıkan Lara, hiç kimseye hesap vermiyor, içindeki maceraperest ruhu dışarıya sonuna kadar yansıtıyor.

 

Ancak sinemada güçlü bir kadın karakterin tasviri konusunda biçilmiş kaftan niteliğindeki bu özellikler, filmin karikatürize yapısı ve inandırıcılıktan uzak aksiyon sahneleri yüzünden gölgede kalıyor. Bununla beraber yönetmen ve yapımcıların, Lara Croft karakterini bir 'güzellik objesi 'olarak göstermeleri de bu duruma gölge düşüren etmenler arasındaki yerini alıyor.

 

Yine de her şeye rağmen sinemada güçlü kadın karakterleri görmek, izleyicilerin bu konuda aydınlanmasına neden oluyor. Günümüzde Hollywoodda yükselen kadın hareketi de bu konuda önemli adımlar atılmasında oldukça etkili.

 

Tomb Raider – Lara Croft

Listede bir başka Tomb Raider uyarlamasına yer vermemizin sebebi, Alicia Vikander'in canlandırdığı Lara Croft yorumunun, Angelina Jolie’nin hayat verdiği Lara Croft performansından daha farklı olması.

 

Alicia Vikander, Angelina Jolie’nin karikatürize temsilinden daha iyi bir Lara Croft temsili ortaya koymuş ve bu karaktere yeni bir dinamik getirmeyi başarmış. Bu durum da izleyici olarak Lara Croft'a karşı empati kurmamıza vesile oluyor. Indiana Jones konseptini merkezine yerleştiren film Lara'nın babasını bulma sürecini beyazperdeye aktarırken; başına birbirinden ilginç olaylar gelen ana karakterimizin zorluklara karşı göğüs germesini de mercek altına alıyor.

 

2018 yapımı Tomb Raider, risk almamış ve sinema tarihine yeni bir soluk getirememiş olsa da Lara Croft karakterine yaklaşım tarzıyla konuşulmayı hak ediyor. Bu sayede ileriki yıllarda gelecek Tomb Raider uyarlamalarının daha iyi olması konusunda yapımcılara yol gösteriyor.

 

Silent Hill – Cybil Bennett

Resident Evil ile yakın dönemlerde çıkmış olmasına rağmen dehşet verici korkutucu atmosferi ve sinema estetiğini andıran yapısıyla oyunseverlerin beğenisini kazanan Silent Hill, 2006 yılında gelen film uyarlamasıyla sinema dünyasına adım attı. Christophe Gans'ın yönettiği bu film, oyundan bağımsız olarak çekilen hikâye yapısıyla aklımızda yer edindi.

 

Kısaca özetlemek gerekirse Silent Hill filmi, kızı Sharon'ın gizemli hastalığına çare bulmak isteyen Rose'un, kızının rüyasında sürekli olarak gördüğü Silent Hill kasabasına gitmesini ve kasabaya giderken kaybolan kızını bulmak için yaptıklarına odaklanıyor. Film boyunca kızını arayan Rose, Silent Hill'in çıkan büyük bir yangından sonra terkedilmiş olduğunu keşfediyor. Bu noktadan sonra Rose'u ve izleyiciyi Silent Hill kasabasında esrarengiz olaylar bekliyor.

 

Rose'un kızını arama mücadelesinde Laurie Holden'ın canlandırdığı polis memuru Cybil Bennett karakteriyle karşılaşıyoruz. Cybil Bennett, hem Rose'a yardım ediyor hem de kasabadaki çocukları kurtarmaya çalışıyor. Çocukların hayatını kurtarmak için her şeyi yapan Cybil, güçlü, mücadeleci  ve kendinden emin kişiliğiyle karşısına çıkar her engeli yıkmaya çalışıyor. Her ne kadar filmin sonunda başına kötü olaylar gelmiş olsa da Cybil'in duruşundan asla taviz vermeyen bir yapıya sahip olması, bu karakteri listeye almamıza neden oluyor.