Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VF Şampiyonluk Ligi artık Rift Rivals’ta yer almayacak

VF Şampiyonluk Ligi artık Rift Rivals’ta yer almayacak

VFŞL, iki yıldır şampiyon olduğu Rift Rivals’ta bu sene yer almayacak! 

Lolesports’un resmi sitesinde konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre: “2017 yılından bu yana düzenlenen Rift Rivals’ın performansı genel olarak değerlendirildi. Etkinliğin sağladığı artılar ve eksiler masaya yatırıldı. Tüm bu süreçlerin ardından Şampiyonluk Ligi ve LCL (Bağımsız Devletler Topluluğu) olarak Rift Rivals’ı düzenlememe kararı aldık.”

Bu karar neden alındı?

Rift Rivals izleyicilere Worlds, MSI ve All-Star Etkinliği dışında yeni bir rekabet ortamı sunuyordu. Öte yandan RR’nin rakip bölgeler arasında yapılması heyecanı arttırıyor, zaferleri daha anlamlı hale getiriyordu. 

Ancak madalyonun bir de görünmeyen tarafı var. Her şeyden önce Rift Rivals bir mevsim ortası turnuvası. Lig takviminin ortasında yapılıyor olması Riot Games Türkiye ekibinin yapacağı planları direkt olarak etkiliyordu. Bir hafta süren etkinlik hem Riot Games Türkiye ekibinin hem de LCL’in yerel espor organizasyonlarının ertelenmesine sebep oluyordu. Aslında bu durumun en net örneğini geçen yıl hep beraber gördük. Genellikle Ağustos ayında yapılan Türkiye Büyük Finali, Rift Rivals’ın takvimde gecikme yaratması sebebiyle Eylül ayının ortasına sarkmıştı.

Lolespor: “Rift Rivals’ın kattıklarını bir tarafa, bizim ve takımların düşüncelerini diğer tarafa yazdık. Ortaya çıkan tablo gösterdi ki 2019 yılında Rift Rivals’a katılım göstermemek hem Riot Games Türkiye ekibi hem de ŞL takımları için en sağlıklı tercih olacak. Böylelikle hem yerel rekabet sekteye uğramayacak hem de ülkemizde yapacağımız etkinlikler konusunda takvimi daha fazla kontrol etme fırsatı bulacağız.”

Sadece Şampiyonluk Ligi mi?

Rift Rivals hakkında karar alırken diğer bölgelerdeki Riot Games çalışanlarıyla beraber fikir yürüttüğünü belirten Riot Games Türkiye ekibi, bu bağlamda kimi bölgeler tıpkı ŞL gibi Rift Rivals’a katılmama kararı alırken kimi bölgeler de etkinliği devam ettirmeye yöneldi. 

Bu bağlamda CBLoL (Brezilya), LLA (Latin Amerika), LCL (Rusya), LJL (Japonya), OPL (Okyanusya), SEA (Güneydoğu Asya) ve bölgemiz turnuvada yer almama kararı aldı. Dolayısıyla 2019’da Rift Rivals iki etkinlikten oluşacak. Bu etkinliklerin ilki LEC (Avrupa) ve LCS (Kuzey Amerika)’yı karşı karşıya getirecek. İkinci etkinlik ise LCK (Güney Kore), LPL (Çin) ve LMS (Tayvan, Hong Kong, Makao) bölgelerinin mücadelesine sahne olacak.

*2018 Kış Mevsimi’nde Rift Rivals’a katılacak son ekibi belirlemek adına üçüncülük maçı oynanmıştı. Bu sezon Rift Rivals’a katılım göstermeyeceğimiz için 2019 Kış Mevsimi için bir üçüncülük maçı yapılmayacak.