Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VCT EMEA KICK//OFF EŞLEŞMELERİ VE DETAYLARI

VCT EMEA KICK//OFF EŞLEŞMELERİ VE DETAYLARI

Her yıl milyonlarca kişi tarafından takip edilen, VALORANT esporunun en büyük turnuva turu VCT 2024 sezonu ile geri dönüyor. VALORANT her sene farklı hikayelere şahit olduğumuz heyecanlı sezonlara sahip oldu ve onlarca birbirinden zor maç, dünya yıldızları, clutchlar ve bazen de hayal kırıklıklarını izledik. İşte 2024’te de kaldığımız yerden devam edeceğiz ve dün itibari ile hem ilk turnuvadaki karşılaşmalar hem de sezonun yenilenmiş sistemi Riot Games tarafından açıklandı.

Önümüzdeki ilk turnuva Avrupa için 20 Şubat’ta başlayacak olan VCT Kick Off ve Türk takımlarının da yer aldığı 11 partner takım mücadele edecek. İlk olarak bu açılış turnuvasında 3 grup olacak ve A ile B grubu 4 takımdan oluşurken C grubu ise 3 takımdan oluşacak. 

 

Temsilcilerimizden BBL’in 2024 sezonundaki ilk rakibi ise NAVI oldu ve B grubunda yer alacak. Gruptaki diğer maç ise Team Liquid ve KOI karşılaşması olacak. Şöyle ki her grupta birinciler doğrudan playofflara yükseliyor. İkinciler diğer grupların ikincileri ile oynayıp en iyi ikinci takım olursa playoffa yükselme şansını elde edebiliyor. Grupların son iki sırasındaki takımlar ise turnuvaya doğrudan veda ediyorlar.

Burada kısaca rakibimiz NAVI. Aslında takip eden herkesin yakından bildiği bir kadro. Hatta geçen yıl cNed NAVI’de oynamıştı. Bu sezon cNed takımdan ayrılıp FUT’a giderken yerine takımın eski oyuncusu Ardiis geldi. Böylece eski adıyla anmak gerekirse efsane FPX kadrosu tekrardan bir araya gelmiş oldu. Ange1 kaptanlığında Shao, Suygetsu, Zyppan ve ardiss’ten oluşan kadro en iyi zamanlarında olmasa da VCT EMEA’nın en sert rakiplerinden biri. Zorlu ama yenilmez olmayan rakibe karşı kazanıp gruptan birinci olarak çıkmak Masters Madris yolu

nda büyük avantaj yaratacaktır.

 

Diğer yanda FUT ise A grubuna düştü ve açılış karşılaşmasında Team Heretics’e karşı mücadele edecek. Grubun diğer karşılaşması ise KarmineCorp – Giants maçı. FUT geçen yılki başarısı ardından kuralarda avantaja sahipti ve ilk maçında geçen yılın son sıralarında yer alan takımlardan Heretics ile eşleşti. Ama Heretics de kadrosunu yenilemiş bir biçimde ve en önemlisi 2 Türk oyuncu ile geliyor. Riens ve Wo0t Türkiye’den çıkan iki genç oyuncu olarak bu transfer döneminde Heretics’e transfer oldular. Wo0t’un yaşı daha yetmediğinden bu turnuvada olmayacak ama takımın bir parçası olarak onların yanında olmaya devam edecek. Takımda Riens’in yanında mücadele edecek dörtlü ise IGL Boo, onun kardeşi MiniBoo, eski fortnite’ın prensi Benjfishy ve eski G2’da bir aralar tozu dumana kaan patitek. Enterasan ve deneysel bir kadro gibi dururken kadronun en önemli yanı barındırdığı inanılmaz potansiyelli gençlerden oluşuyor. Woot ve Riens’in yanı sıra MiniBoo ve benjfishy de oldukça potansiyelleri gençler. İlk yılların takımca başarı elde edebilmeleri belki biraz zorlayıcı olsa da ileride çok büyük yerlerde görebileceğimiz gençler olduklarını düşünüyorum. FUT ise önceden de belirttiğim gibi cNed ile yetujey’i kadrosuna kattı ve başarılı sezonlarınının ardından yeni hamleler yaptı. Burada maçın favorisi net şekilde FUT olarak gözükse de açılış maçlarında dikkatli olmakta fayda var.

Son olarak ise geçen yılın en iyi takımlarından olan temsilcimiz Alfajer’in takımı Fnatic C grubunda olacak ve bölgenin en iyi takımı olduklarından ilk turu bay geçme avantajı ile başlayacaklar. Rakipleri Vitality vs GentleMates karşılaşmasının kazananı olacakken tek maç ile playofflara uzanabilecekler.

Bu şekilde maçları ve playoff’a nasıl yükselineceğinden bahsettikten sonra playofflara da bakmak lazım. 3 grup birincisi ve ikincilerin en iyisi playoffta mücadele edecek ve maçlarını kazananlar Masters Madrid’e gitmeye hak kazanan iki takım olurken kaybedenler ise elenecek. Finali kazanmanın avantajı Madrid’e gitmeyi değiştirmese de sezonun ilk turnuvasında şampiyonluk, Madrid’te eşleşme avantajı ve Champions 2024’a gitme yolunda +3 puan kazanacak.

VCT EMEA’nın açılış turnuvası format, temsilcilerimiz eşleşmeleri ve kadrolar olarak bu şekildeydi. 20 Şubat’ta başlayacak maçları heyecanla bekliyoruz!

 

Yorum ekleyin