Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VALORANT Karakter Rehberi: Breach

VALORANT Karakter Rehberi: Breach

VALORANT Karakter Rehberi serimizin ikinci bölümüne hepiniz hoş geldiniz! Bugünkü konuğumuz Breach. Öncü sınıfında bulunan Breach, takım arkadaşlarına ve kendisine yaratabildiği fırsatlar ile neredeyse eşsiz. Oynamaktan çok keyif aldığım bu ajanı, gelin yakından tanıyalım.

Breach, sahip olduğu yetenek kiti sebebiyle oyunda çok önemli bir yere sahip. Kapalı betanın ilk günlerinde çok az kişi bu ajanı tercih ediyordu. Fakat gün geçtikçe ve oyun daha iyi anlaşıldıkça, Breach de hak ettiği değeri bulmaya başladı. Tam bir kitle kontrol canavarı olan bu karakter, hem hücum da hem de savunmada çok işe yarayacak. Peki Breach’in yetenekleri neler ve bunları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Artçı Sarsıntı (C)

Raunt başına sadece 1 adet satın alabildiğimiz Artçı Sarsıntı, kullanıldığı duvarın arkasında büyük bir patlama oluşturuyor. Eğer bu yeteneğin kullanıldığı yerde bir düşman varsa ve yeteneğe maruz kaldıysa, kalkanı ne olursa olsun tek yiyor, yani ölüyor.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Breach’in ilk yeteneği oldukça güçlü fakat aynı zamanda da kaçılması kolay. Bu yüzden bu yeteneği her kullandığınızda bir “kill” beklemek fazla iyimser olur. Yukarıda da belirttiğim gibi, bu yetenek duvarların arkasından kullanılıyor. Yani bu demek oluyor ki görmediğiniz köşeleri Artçı Sarsıntı ile çok kolay bir şekilde yoklayabilir, orada düşman var mı yok mu öğrenebilirsiniz.
 2. Baktığınız köşede bir düşman var ve bundan eminsiniz. Artçı Sarsıntı yeteneğini kullanarak rakibi oradan çıkarmaya zorlayabilirsiniz. Eğer rakibiniz oradan çıkmazsa zaten ölmüş demektir.
 3. Rakibin durmasını istemediğiniz duvarların, kutuların arkasında bu yeteneği kullanarak onları oradan uzaklaştırabilirsiniz. Böylece yürürken bakmanız gereken yerlerin sayısı azalacaktır.

 

 • Göz Kamaştıran (Q)

Breach’in Q yeteneği, raunt başına 2 tane satın alınabiliyor. Ajanın en güçlü yeteneklerinden biri olan Göz Kamaştıran, maruz kalan düşmanı 2 saniyeliğine kör ediyor. Diğer FPS oyunlarındaki Flaş Bombası’na benzetebiliriz. Bu yetenek de Artçı Sarsıntı gibi sadece duvarlar üzerinden kullanılabiliyor. Yani, bir köşeyi dönerken duvarın tam köşesine bu yeteneği kullandığınızda, arkasındaki düşmanlar kör olmuş olacak.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Yeteneği okuduğunuzda gözlerinizin kamaştığını biliyorum(Nasıl kelime oyunu). Size kötü bir haberim var. Q yeteneğiniz, takım arkadaşlarınızı ve sizi de etkiliyor. Yanlış bir kullanımda bütün takımınızı kör bırakmanız ve rakibe kolay bir hedef olmanız işten bile değil. O yüzden bu yeteneği kullanırken kimsenin yanlış etkilenmeyeceğine emin olun.
 2. Unutmayın, sizin rakibi kör etme yeteneğiniz varken onların yok. Göz Kamaştıran’ı kullanmaktan çekinmeyin. Düşmanın olup olmadığı yerlere girerken ya da köşeleri kontrol ederken mutlaka bu yeteneğinizi kullanın.
 3. Yetenek patlar patlamaz köşeden çıkmayın. Rakibiniz kör olsa bile yeteneğin nereden geldiğini ve sizin nereden gelebileceğinizi biliyor, unutmayın. Düşmanınız kör olduğu andan itibaren ateş etmeye başlayacak, eğer siz o ateşe kafa atarsanız ölen taraf siz olursunuz. Kör etme süresi 2 saniye sürüyor. Sakin olun ve tam zamanında köşenizden çıkmaya çalışın. Karaktere ve oyuna alıştıkça bu da zamanla oturacak.

 

 • Fay Hattı (E)

Fay Hattı, Breach’in karakteristik yeteneği. Satın almamıza gerek kalmıyor ve her raunt başı kullanabilir oluyor. Raunt içinde kullandığınız zaman yetenek belli bir bekleme süresine giriyor. Eğer bu bekleme süresi sona erdiğinde raunt devam ediyorsa yeteneği yeniden kullanabiliyorsunuz. Kullanıldığı bölgeye bir sarsıntı oluşturan Fay Hattı, buna maruz kalan bütün oyunculara kitle kontrolü uyguluyor. Yeteneği yiyen oyuncuların, atış hızları düşüyor ve hareketleri tam olarak kısıtlanmasa da tam anlamıyla sersemliyorlar.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Şarj edildikçe menzili uzayan bu yetenek, takım arkadaşlarınızı da etkilemesi nedeniyle dikkatli kullanılmak zorunda. VALORANT’ta iletişim çok önemli. Hele bir de Breach oynuyorsanız bu önem bir kat daha artıyor. Fay Hattı’nı kullanırken hiçbir takım arkadaşınızın olumsuz etkilenmeyeceğine emin olun.
 2. Fay Hattı, uzunluğu ve genişliği ile oldukça büyük alanlara etki edebiliyor. Dar bir koridordan hızla üzerinize gelen düşmanlara uyguladığınız takdirde, neredeyse hiçbiri bu yetenekten kaçamayacaktır. Gerisi sizin vuruş yeteneklerinize kalmış.
 3. Diğer Breach yetenekleri gibi Fay Hattı da duvarların arkasından uygulanabiliyor. Bu büyük bir avantaj çünkü; rakibiniz sizi göremeden, siz onun olduğu köşeye Fay Hattı’nı kullanıp onu sersemletebilirsiniz. Yeteneğe maruz kalmış düşmanı aha sonra gidip vurmak iste çocuk oyuncağı.

 

 • Zelzele (X)

Geldik karakterimizin son ve en güçlü yeteneğine. Breach’in ultisi konumunda bulunan Zelzele, çok geniş ve uzun bir alana adım adım ilerleyen bir deprem yolluyor. Koni biçiminde ilerleyen bu yeteneğe maruz kalan herhangi bir düşmanın sizi vurması imkânsıza yakın. Çarptığı oyuncuları hem havaya hem geriye savuran bu yetenek, aynı zamanda onlara sersemletme ve atış hızı düşürme etkilerini de uyguluyor.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Size güzel haberler vermek isterdim ama ne yazık ki Zelzele de takım arkadaşlarınıza etki ediyor. Yani yukarıda söylediğim şeylerin aynısı bu yetenek için de geçerli. Bu yeteneği kullanırken, hiçbir takım arkadaşınızın olumsuz etkilenmediğine emin olmanız gerekiyor. Aksi takdirde rakibe yem olabilirler.
 2. Zelzele çok büyük bir alana kullanılıyor. Tek olumsuz yanı ise adım adım ilerliyor olması ve bu ilerlemenin biraz yavaş olması. Zelzele’nin son menzilinde bulunan bir düşman, yeteneğin geldiğini görebilir ve ondan kaçabilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. Aynı şey Jett gibi sağ sola hızlıca hareket edebilen karakterler için de geçerli.
 3. Hücumdasınız ve A bölgesine Spike’ı kurmak için hareket ediyorsunuz. Zelzele’yi bölgenin içerisinde kullanarak çok rahat bir şekilde A tarafının kontrolünü alabilirsiniz.
 4. Bu yeteneği kullandıktan sonra sizin ya da takım arkadaşınızın kill’leri alabileceğine emin olun. Zelzele’den sonra rakip takımdan birkaç üye eksilmiyorsa bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir.
 5. Breach’in ulti yeteneğine maruz kalan oyuncuların havaya ve geri savrulduğundan bahsetmiştim. Son saniyede Spike kurmaya çalışan rakibiniz olursa bu özelliği hatırlayın ve düşmanın zamanında Spike kurmasını engelleyerek rauntu kazanın.

Serimizin ikinci bölümünde Öncü birlik Breach’i konuk ettik. Henüz oynamadıysanız, dereceli modu gelmeden bu ajana şans vermenizi öneririm. Dereceli maçlarda Breach’in takımların vazgeçilmez karakteri olacağını düşünüyorum.

Rehberde görmek istediklerinizi, beğenip beğenmediğiniz yerleri yorumlarda belirtmeyi unutmayın! Bir sonraki bölümde görüşmek üzere!