Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Ünlü oyuncu profesyonel arenaya geri döndü!

Ünlü oyuncu profesyonel arenaya geri döndü!

Çinli profesyonel League of Legends oyuncusu Li “Vasilii” Wei Jun 2020 yılında profesyonel arenaya geri dönebilecek. Canlı yayınında kız arkadaşına şiddet içerikli hareketlerinden dolayı Vasilii, 2017 yılında bir ceza almış ve geçtiğimiz 3 yıl boyunca hiçbir etkinliğe katılamamıştı.

O dönem bünyesinde bulunduğu Çin ligi takımlarından Newbee olayı Riot Games tarafına iletmiş, araştırılan durum sonucunda kendisinin profesyonel oyuncu kontratı da iptal edilmişti.

Olay Çin basınında da büyük yankı uyandırmıştı. Ünlü oyuncu canlı yayın esnasında ve öncesinde sevgilisine şiddet içeren hareketlerde bulunmuş, sevgilisi de gizlice polise ulaşmış ve yardım istemiş. Ayrıca özellikle belirttiği gibi Vasilii, kendisine ölüm tehtitlerinde bulunmuş.

Konu ile ilgili o dönem Riot Games şöyle bir açıklamada bulunmuştu: “Biz bu olayı aile içi şiddet olayı olarak araştırsak da aynı zamanda savunmasız bir insana kendi mülkünde yapılan bir saldırıdır. Kurallarımızda yer alan başka bir profesyonel oyuncuya yapılan şiddet/hakaret unsurunun cezası 10 ay iken bu tarz bir olayın cezası katiyen daha fazla olacaktır.”          

Ayrıca Riot Games bu olayın aşırı suistimal içerdiğinden on ikişer ay olmak üzere tam olarak iki kez uzatarak üç yıla uzamasını sağladı. Bu sırada ünlü oyuncu Vasilii tarafından hiçbir açıklama yapılmamışken, kendisinin ağzından profesyonel arenaya geri dönüp dönmeyeceği hakkında bir açıklama da bulunmuyor ancak eski takımı LMQ ile birlikte LCS ligini bir dönem adeta kasıp kavurmuştu.