Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Twitch, Bebo’yu 25 milyon dolara satın aldı

Twitch, Bebo’yu 25 milyon dolara satın aldı

Amazon‘un sahip olduğu video yayın platformu Twitch, Bebo‘yu satın aldı. TechCrunch’ın raporuna göre Twitch‘in bir sözcüsü, çalışanları ve fikri mülkiyeti içeren devralmayı onayladı. Rapora göre Twitch, devralma için tam 25.000.000$ ödedi. Bu teklifle beraber Twitch, iki büyük rakibini de geride bırakmış oldu. Bunlardan ilki sesli/yazılı sohbet uygulaması olan Discord ve diğeri ise sosyal medya devi Facebook.

Bebo’nun Tarihi

Bebo, 2005 yılında Michael ve Xochi Birch tarafından bir sosyal medya platformu olarak kuruldu. Çok kısa süre içerisinde platform, İngiltere ve İrlanda’danın en popüler platformu haline geldi. Sosyal medyadaki büyümesi ve yeni değeri nedeniyle şirket 2008 yılında AOL tarafından 850.000.000$‘a satın alındı. Bu dönemde Bebo, hem MySpace hem de Facebook‘tan daha büyük bir kitleye sahipti.

Ancak Bebo bu başarısını sürdüremedi ve AOL da bu kötü gidişata dur diyemedi. İki yıl sonra Bebo, Criterion Capital adlı bir şirket tarafından 25 milyon dolara satın alındı. Bu satın alma rakamı ilk satın almaya göre 34 kat daha düşük olsa da dönemin şartlarına göre oldukça yüksek bir rakamdı.

Bebo daha sonra izleyici kitlesini canlandırmak için farklı girişimler deneyen yeni bir ekibi şirketin başına getirdi ve böylece şirket espor odaklı bir platforma dönüştü. 2018 ile beraber Bebo yayın hizmeti vermeyi bıraktı ve espor turnuvaları düzenleyen bir platforma dönüştü. 

Bu devralma ile beraber Bebo ekibi şimdi Twitch’in turnuva programı olan Twitch Rivals’i geliştirmek için çalışmalara başladı. Ancak Twitch, şirketin diğer sosyal medya platformu işlevlerinden herhangi birini uygulayacak gibi gözükmüyor.

via: techcrunch