Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Türkinatör – Japone gerginliği devam mı ediyor?

Türkinatör – Japone gerginliği devam mı ediyor?

14 Ekim 2016 tarihinde SuperMassive TNG takımının satın alınmasıyla kurulan 1907 Fenerbahçe Espor, ülkemiz futbolundan tanıdığımız Fenerbahçe Spor Kulübü'nün derneği olan 1907 Fenerbahçeliler derneğine aittir. Daha kurulduğu ilk dönemden Frozen, Thaldrin, Reach gibi isimlerle dikkatleri üzerine çeken ve erken gelen başarılarıyla diğer futbol kulüplerine örnek olan 1907 Fenerbahçe Espor kulübü, son zamanlarda Türkinatör ve Japone arasında olan gerginlik ile anılıyor.

 

Aykut "Türkinatör" Başkal, 1907 Fenerbahçe Espor takımının koçu olarak takımda görev almaktadır. Sarı lacivertli ekibin başına ilk olarak League of Legends takım menajeri olarak geçen Türkinatör, 2. haftadan itibaren takımda koç olarak görev almıştı. Geçtiğimiz sezonda rakipleri karşısında ezici bir üstünlük kuran takımın kış mevsimi şampiyonluğunda önemli bir role sahipti. Türkinatör’ü yakından tanıyan kişiler içinse bu başarı tesadüf değil. Çünkü geçmişinde bir çok takımda koç ve analist olarak görev alan Türkinatör, 1 yıl önce Macro Maniacs takımıyla Yükselme Ligi’nde kimselerin bekleyemediği bir başarı elde etmiş, finalde güçlü rakibi Beşiktaş Espor’u yenmeyi başararak Yükselme Ligi şampiyonu olmuştu. Bu başarının ardından Bursaspor Espor ile anlaşan Türkinatör herkesi yanıltmayı tekrar başarmış ve mütevazı kadrolarına rağmen ligi 6. sırada bitirerek Play-off mücadelelerine katılmaya hak kazanmışlardı.

Bahadır “Japone” Çolak, Bursaspor Espor kulübünde destek oyuncusu olarak yer almaktadır. Kullanıcı adı daha önceden “JAPONE” olarak yazılan tecrübeli oyuncu, “clayoffensive” ismiyle de biliniyordu. 2019 yılı Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi için transferi en çok konuşulan isimlerden biri oldu. Gerek 1907 Fenerbahçe Espor takımından ayrılırken birlikte çalıştığı Türkinatör ve Volkan “Hades” Dinçer hakkında yaptığı açıklamalar, gerek 1907 Fenerbahçe Espor takımından ayrılıp Galatasaray Espor takımına transfer ihtimali bulunması, gerekse şu anda profesyonel destek oyuncusu olduğu Bursaspor Espor kulübünde bile eski takım arkadaşı ve koçu ile karşılıklı atışmalara devam ediyor olması, ismini bir türlü gündemden düşürmüyor.

Taraflar arasında o kadar fazla olay yaşandı ki olayın iç boyutlarını tahmin etmekte gerçekten zorlanıyoruz. Gelin, hep birlikte yaşanan olayları detaylı bir şekilde inceleyelim. Detaylı fikir veya teorileriniz varsa, yorumlar kısmında bunu birlikte tartışalım.

 

Japone’nin çok sık Braum şampiyonu ile oynaması

League of Legends espor takipçileri bunu yakından bilir. Resmi maçlarda seçilecek olan şampiyonlara oyuncuların kendisi değil, takımlarının koçları karar verir. 1907 Fenerbahçe Espor’da ise Japone çok sık Braum şampiyonuyla karşımıza çıktı. Öyle ki kaybedilen bazı maçlar için Japone’nin, koçu Türkinatör’ü kendisine Braum seçtirmesiyle suçladığı iddia ediliyor. Japone, Braum yerine başka şampiyonların seçilmesinin bazı maçlar için takıma daha çok katkı sağlayacağını düşünmüş gibi. Japone, 1907 Fenerbahçe Espor formasıyla oynadığı 29 maçta 14 defa Braum oynamış. 2019 Vodafone Freezone Kış Mevsimi’nde 4 defa, 2019 Vodafone Freezone Kış Mevsimi Play-off mücadelelerinde 5 defa, 2019 MSI Play-in mücadelelerinde ise 5 defa ile toplamda ise %48,2 gibi yüksek bir Braum seçim oranı ortaya çıkıyor. 

 

Resimdeki tabloya ve Japone'nin geçmiş oyun detaylarına ulaşmak için buraya tıklayın

 

MSI 2019 ön elemeleri

2019 Kış Mevsimi ve 2019 Yaz Mevsimi arasında gerçekleştirilen Mid Season International (MSI) adlı uluslararası turnuvada yaşanmış olanlar Japone’yi derinden sarsmışa benziyor. Turnuvanın ilk aşamasını geçen 1907 Fenerbahçe Espor takımı daha sonra play-in aşamasında Bombers takımıyla mücadele etmişti. Bu maç sırasında yine Braum oynayan Japone, "Artık yeter!" demiş olmalı ki maçı kazandıkları halde aynı gün Phong Vũ Buffalo (PVB) takımıyla olan maçın kadrosuna dahil edilmedi. Yerine o dönem için takımda yedek destek oyuncusu konumunda bulunan Mehmet "Only35" Emin Aydın yer aldı.

 

 

Sanıyoruz ki Japone, ayrılık kararını bu devre arası maçında verdi. 1907 Fenerbahçe Espor takımı o gün tüm maçlarını kazanmış olup MSI turnuvasından elenmemiş olsalardı bile, Japone takımdan ayrılmayı kafasına yerleştirmişti.

 

Japone’nin takımdan ayrılırken paylaştığı yazılar

Japone resmi kayıtlara göre 14 Mayıs 2019 tarihinde 1907 Fenerbahçe Espor kulübünden resmi olarak ayrıldı. Ancak kayıtlara henüz geçilmediği dönemde bile Twitter hesabından ayrılığını açıklamıştı. Ayrılırken yaptığı açıklamalar ise söylentileri doğrular nitelikte oldu.

 

 

İlk açıklamasında duygusal davranan ve takıma olan sevgisini belli eden Japone, daha sonraki açıklamasında ise verdiği kararın, takım için daha iyi olacağına inandığını ifade etti. Cümlesini, ayrılık sebebini açıklayacağını belirterek bitirdi. Son açıklamasında ise herkesin daha önceden duyduğu ve inandığı o ifadelere yer verdi. İddiaların doğrulanması espor camiasını genel olarak mutsuz etti diyebiliriz.

 

Galatasaray ile transfer görüşmesi

Bu başlığa "transfer görüşmesi" ismini verdik çünkü her ne kadar Galatasaray Espor veya Japone tarafından resmi bir açıklama yapılmış olmasa da sitemiz takipçilerinin bildiği üzere bu transferin ciddiyetini tüm espor takipçilerine duyurmuştuk.  İlk olarak GS Japone ihtimali kuvvetleniyor başlıklı yaptığımız haberde Galatasaray Espor’un kaptanı ve nişancısı, aynı zamanda kendisinin de yakın bir arkadaşı olan Gökhan “Madness” Uçar ile gizli bir şekilde duo olarak oyunlar oynayıp scrimler attığını, sonrasında ise farklı transfer söylentileri haberlerinde tarafların anlaşmak üzere olduğunu vurgulamıştık.

 

 

Kaynaklarımızdan aldığımız son bilgi ise Galatasaray Espor ve Japone ile imzalanacak olan sözleşme yazdırılmış bile ancak Japone, transferden son anda vazgeçmiş. Japone’nin transferden vazgeçmesinin sebebi olarak, kendisi ve Galatasaray Espor takımı hakkında yaptığımız haberimizin çok hızlı yayılmasından sonra şahsına gelen tepkiler olduğunu duyduk.

 

VFŞL 2019 Yaz Mevsimi’nde 1907 Fenerbahçe Espor – Bursaspor Espor karşılaşması

24 Mayıs 2019 tarihinde Bursaspor Espor, Japone transferini duyurdu ve tecrübeli oyuncunun yeni takımı netleşmiş oldu. 9 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşen Bursaspor Espor – 1907 Fenerbahçe Espor maçında gözlerden kaçan bir detay vardı. Meraklı gözler ve detaylı takipçiler tarafından fark edilen bu detay ise epey ilgi çekici. 1907 Fenerbahçe Espor takımı oyuncuları, maç öncesi seçim ekranında seçecekleri asıl şampiyonları göstermeden önce Braum şampiyonunu gösterdiler.

 

 

Park "Untara" Ui-jin   Na "Wiz" Yoo-joon
     

  

Volkan "Hades" Dinçer   Mehmet "Only35" Emin Aydın

 

Takımdan sadece Onur "Bolulu" Can, Braum göstermeyen ve direkt olarak şampiyonunu seçen oyuncu oldu. Maç ise 1907 Fenerbahçe Espor’un galibiyetiyle sonuçlandı. Söz konusu olan maçı buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Evet, yaşananlar bu kadardı. Siz de yorumlar kısmını kullanarak görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!