Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Stratera’ya merak ettiklerimizi sizler için sorduk!

Stratera’ya merak ettiklerimizi sizler için sorduk!

2014 yılından başladığı yayıncılık serüveninde, League of Legends’ın hikayesi denilince tartışmasız akla gelen ilk isim Dora “Stratera” Özsoy’dur. Yıllardır hepimiz onun videolarıyla LoL evrenindeki hikayeleri dinledik ve neredeyse tüm yama notlarını bize anlatan o oldu. Bu kez de ondan kendini anlatmasını rica ettik. Stratera’yı ve yıllar içinde gelişen LoL’ın hikayesini sizler için cevaplayacak.

1-Oyun oynamaya kaç yaşında başladın. Sende iz bırakan oyunlar hangileriydi?

İlk okul öncesinde bile oyun oynuyordum Türkiye'de bulunan çakma NES'ler üzerinden. Ama beni asıl etkileyen oyunlar orta okul ve lise dönemimde oynadığım Red Alert, AoE, Warcraft III gibi oyunlar. Ayrıca Portal serisi ve Skyrim de en ağır kendimi verdiğim oyunlardan olmuştu. Çok oyunculu olaraksa MU Online ve Travian'ın da bende büyük yeri vardır.

2-Peki League of Legends’ı betasından beri takip ediyorsun. LoL ile tanışman ve LoL'ü sevme sürecin nasıl gelişti?

Facebook'ta gördüğüm bir reklam sayesinde tanıştım LoL ile, MOBA'lara zaten ilgim vardı o zamanlar. Oyuna başladığım gibi en sevdiğim MOBA haline geldi çünkü en basitleştirilmiş, kullanıcı dostu hale getirilmiş ve oynanalabilir MOBA LoL idi.

3-LoL'ün gelişme sürecini değerlendirir misin? Hangi sezon ya da hangi değişiklik LoL'ü dünyanın en çok oynanan oyunu yaptı?

MOBA zaten güzel bir konsept ve hızla popülerleşmekteydi, League of Legends diğerlerinin aksine çok daha kolay öğrenilebilir, kolay anlaşılabilir olduğu için bence öne çıktı. Renk kullanımı, oyun ve görsel tasarım olarak üstün oluşu, yeniden oynanalabilirliği ve özgün dünyası ile karakter çeşitliliği oyuncuları çekti.

4-LoL'e karşı olan bu tutkunun asıl sebebi ne?

Müthiş bir evreni olması. Günümüzdeki en kaliteli kurgulardan birine sahip olmasına rağmen bir dizi / film vb. olmadığı için insanlar fark edemiyor.

5-En sevdiğin şampiyon hikayesi hangisi

Burada ayrım yapmayı sevmiyorum, hepsi benim bebeklerim 🙂

6- Youtube ve yayıncılık kariyerin nasıl başladı? hikayeni anlatır mısın bize.

Türkiye sunucusunda oyuncuların eşya dizilimlerini ezbere yaptıklarını ve saçma sapan seçimlerde bulunduklarını fark ettim. Kimse oyunun matematiği ve sistemiyle ilgilenmiyor, ezbere eşya çıkıp dümdüz oynuyordu. Eşya seçimi gibi önemli stratejilerin ezbere değil duruma göre yapılması gerektiğini anlatmak istedim ve böylece bir YouTube kanalı açtım. O zamandan bu yana oyuncuların bu konudaki algısı bir hayli gelişti tabii ama hala rün vb. konularda ezbere gidenler ve yanlış seçimler yapanlar var.

7- En unutulmaz yayın anın hangisiydi?

Sadece ekranda görüp hayranlık duyduğum Sjokz ile bir gün tanışacağımı, Faker'ı canlı görüp fotoğraf çekileceğimi hiç hayal etmezdim. Yıllardır takip ettiğin insanlarla bir arada olmak rüya gibi bir tecrübeydi. All-Star etkinliği sayesinde bunu yapan Riot'a da buradan tekrar teşekkürler!

8-Neden hiç esporcu olmayı düşünmedin.
Ben bu oyunu her yönüyle çok seviyorum sadece rekabeti ile değil. Hikayesi, teorileri, kitlesi, müzikleri… Oturup sürekli oyun oynamak bana göre değil, ben rekabet ettiğim kadar diğer yönleriyle ilgilenmeyi seviyorum ve bunu en yapabileceğim işi yapıyorum 🙂

9-Genel olarak en sevdiğin oyun hangisiydi?

Hayatımda en çok vakit verdiğim oyun (LoL'den sonra) sanırım Travian'dır, orada da korkunç bir rekabet ve strateji olduğu için az uykusuz kalmadım. Başta saydığım WC3, Age of Mythology, Portal 2 ve GTA Vice City de en unutmayacağım oyunlardandır.

10-Son zamanlarda çıkmış en beğendiğin oyun hangisi?

Tropico 6, bir hayli ilgimi çekti. Şehir planlama, entrika ve güzel manzaralar bir arada olunca düştüm diyebilirim 🙂

11-Bize kimsenin bilmediği bir özelliğini söyler misin?

Bi’ ara profesyonel poker oyuncusu olma hayalim vardı 😀

12-LoL'ün database'inden 3 şampiyonu sonsuza kadar silecek olsan bu hangileri olurdu?

Le Blanc, Vayne, Fizz.

13-Sence şu an hangi 3 şampiyona re-work gelmeli? Ne gibi değişiklikler yapılmalı?

Udyr, Shaco, Volibear.
Udyr'e görsel ve oynanış yenilemesi gerektiğini düşünüyorum. Shaco'nun ve Voli'nin de çok az değişecek şekilde daha eğlenceli ve mantıklı kitlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.
Volibear'in hem yeni hikayesi konseptinden çok farklı hem de yetenek simgeleri de bir hayli eski kaldı.

14-Yayıncılık hayatında bizi sürprizler bekliyor mu neler yapacaksın?

Son dönem bazı eski efsanevi içeriklerimin yeni bölümlerini yapmaya odaklandım, bunlara devam etmeyi düşünüyorum 🙂