Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri StarCraft Evreni’nin Hikayesi

StarCraft Evreni’nin Hikayesi

Brood War üzerinden iki yıl geçmiş, hikayede tanıdığımız karakterler farklı yollara gitmişti… ancak galakside, özellikle Koprulu Sektörü’nde yaklaşmakta olan bir tehlikenin getirdiği huzursuzluk vardı. Starcraft II: Wings of Liberty, hikayeye kaldığı yerden devam ediyor.

 

 

Bu özeti, oyunun hikaye akışının nasıl olduğu biraz anlaşılsın istediğimden sizler için derledim. Tüm hikayeyi buraya sığdıramayacağım için, bilmeniz gereken önemli noktalardan bahsettim. Eğer oyunu oynayacaksanız ve hikaye açısından spoiler yemek istemiyorsanız dikkat etmenizi öneriyorum!

 

StarCraft II: Wings of Liberty’de, hikaye Terran kahramanımız Jim Raynor’ın bakış açısından anlatılmakta, Koprulu Sektörü’ndeki bürokrasi ve savaşı temel almaktadır. Terran kahramanlardan biri (ancak Brood War sonrasında enfekte olup Zerg’in başına gelmiş) olan Sarah Kerrigan Char gezegeninde (Zerg’lerin dünyası) zerg’leri toplamış ve gözden kaybolmuş, Jim Raynor ise Terran’a yol gösteren Terran Dominion’un diktatör lideri Arcturus Mengsk’e karşı Raynor’s Raiders adında bir ekip kurmuş, eski arkadaşı Tychus Findlay’i de yanına almıştır. Protoss bu sırada pasif kalarak olayları izlemiş ve karmaşaya dahil olmamayı seçmiştir. Zerg istilaları farklı dünyalarda devam ederken Raynor, Xel’Naga’dan kalan gizemli bir parça bulmuştur. Bunun üzerine, Raider ekibi geriye kalan Xel’Naga parçalarını bulmak için yola çıkmıştır. Bir süre sonra, Protoss kahramanlarından biri olan Zeratul ortaya çıkmış ve Raynor’a psişik bir kristal yardımıyla olacakları göstermiştir. Geleceği gören Raynor, sadece Kerrigan’ın Koprulu Sektörü’nü ve geriye kalan herkesi kurtaracak gücü olduğunu öğrenmiştir. Bunun üzerine Raider ekibi Mengsk’in diktatörlüğüne savaş açıp kazanmış ve Kerrigan’ın Xel’Naga parçalarını kullanarak insan formuna geri döndüğünü görmüştür ancak Tychus’un başka planları vardır; Mengsk’le özgürlüğü için yaptığı anlaşmada Kerrigan’ı öldürme sözü vermiştir. Buna izin vermeyen Raynor, Kerrigan’ı kurtarmak için dostu Tychus’u öldürmüş ve Kerrigan’ı kurtarmıştır. Wings of Liberty hikayesi burada sona ermiş, oyunun hikayesini takip eden herkesi devam teorileri üretmeye itmiştir.

 

StarCraft II: Heart of the Swarm ve Kerrigan’ın yükselişi!

 

 

StarCraft II’nin ilk ek pakedi Heart of the Swarm 2013 yılında piyasaya sürülmüş, hikayeye Kerrigan üzerinden devam etmiştir. Hikaye, Raynor’un Kerrigan’ı Valerian Mengsk’in (Arcturus Mengsk’in oğlu) gizli laboratuvarına incelenmesi için götürmesiyle başlar. Raynor, Kerrigan’ın Zerg üzerindeki gücünü öğrenmek istemektedir. Laboratuvara Terran Dominion baskın yapar, Mengsk ve Kerrigan kaçmayı başarsa da Raynor yakalanır. Kerrigan daha sonra Raynor’ı kurtarmak üzere geri döner, ancak Arcturus Mengsk’in Raynor’ın yakalandığını ve öldürüldüğünü söyleyen duyuruyu duyar. Mengsk’den intikam almak isteyen Kerrigan, Zerg kuvvetlerini toplamak için hazırlıklarını yaparken Zeratul tarafından karşılanır. Zeratul, Kerrigan’a Zerus gezegenine, ilkel (primal) zerg’lerin devamlı evrim geçirdiği yere gitmesini söyler. Kerrigan başta isteksiz olsa da, Zeratul ona orada yeterli güce erişip planlarına devam edebileceğini söyleyince kabul eder.

Kerrigan, Zerus’taki zerg’lerin büyük bir çoğunluğunun Amon (bir Xel’Naga) tarafından çalındığını ve Amon’un zerg’leri ona itaat edecek şekilde değiştirip onları köleleştirdiğini, bu sayede Zerg’ü ve Protoss’u yok ederek kendi imajından yeni varlıklar yaratmak istediğini öğrenir.

Kerrigan kendini bir kozaya yerleştirir ve güçlenerek, tekrar Queen of Blades titresiyle yükselir. Mengsk, Kerrigan’a ulaşır ve Raynor’un ölmediğini, tutsak olarak tutulduğunu ve eğer Kerrigan Terran Dominion’a karşı savaş açarsa onu bu sefer öldüreceğini söyler. Valerian ve Raiders ekibinden aldığı yardımla Kerrigan Raynor’ı kurtarmayı başarır ancak Raynor onu yeniden insan haline dönüştürmek için çok uğraştığını söyler ve Kerrigan bunu kabul etmediği için onunla yeniden birleşmek istemez. Zerg’ün tüm gücüne hakim olan Kerrigan, Terran Dominion’un ana gezegeni Korhal’a, Mengsk’i yenmek için savaş açar. Valerien sivilleri kurtarmak için Kerrigan’la anlaşır. Sonuç olarak Raynor ve Raiders ekibi onun saldırısını destekler. Mengsk ile karşı karşıya gelen Kerrigan, Mengsk’in elindeki Xel’Naga parçası tarafından öldürülecekken Raynor onu etkisiz hale getirir. Kerrigan Mengsk’i öldürür ve Raynor’a iyi şanslar dileyerek, Zerg’ü “görüp görebilecekleri en büyük savaş”a hazırlamak için Korhal’ı terk eder.

 

StarCraft II: Legacy of the Void ve Protoss’un kaderi!

 

 

StarCraft II’nin son ek pakedi olan Legacy of the Void 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Hikaye kaldığı yerden devam eder ve olayları Protoss Artanis ve dolayısıyla Protoss ırkı açısıyla anlatır. Ek paketler arasında en uzun hikayeye LotV sahiptir (şimdiden uyarayım da). Hikaye üç perdede anlatılmakta, o yüzden sizin için sırasıyla anlatacağım.

 

Giriş: Whispers of Oblivion

Heart of the Swarm’da yaşanan olaylardan bir süre sonra Zeratul, Xel’Naga kehanetinin son parçasını bulmak için arayıştadır ve öncelikle Amon’un yeniden doğduğu yeri bulması gerekmektedir. Öğrenebilmesi için Zeratul, Terran kontrolünde olan bir yerleşkeye seyahat eder ve yolculuğunun sonunda Praetor Talis (Artanis’in kumandanlarından biri) Zeratul’a ulaşır. Talis, Zeratul’a Protoss’ların yakalanıp Terran’lar tarafından üzerlerinde deneyler yapıldığını belirtir ve ondan yardım ister. Zeratul yerleşkeye girdiğinde, ortamın Kerrigan ve onun zerg birliği tarafından istila edildiğini görür: Zeratul yakalanan Protoss’u kurtarmak ve Amon’un yeniden yükseldiği yeri öğrenmek için Kerrigan’la yarışmak zorunda kalır.

Görev başarıyla tamamlandıktan sonra Zeratul ve Talis, Atrias gezegenine, Xel’Naga tapınağının olduğu bölgeye seyahat eder. Zeratul tapınağa girmeden önce, Amon fanatiği olan Tal’Darim Protoss’la savaşmak zorunda kalır. Tal’Darim’ler Highlord Ma’lash adında bir Protoss tarafından yönetilmekte, Amon’la telepatik bir şekilde haberleşerek ondan emirler almaktadır. Zeratul, Tal’Darim’e karşı savaşında başarılı olur ve tapınağa girer. İçerde yine Tal’Darim güçlerine karşı savaşması ve içerde bulunan “Void Catalyst” adlı yapıyı yok etmesi gerekir. Bu yapının, Tal’Darim’i Amon ile iletişimde tutan ve onları güçlendiren bir obje olduğunu öğrenir. Void Catalyst yok edildikten sonra, Zeratul’a ruh formundaki Protoss Tassadar ulaşır ve Zeratul’a Kilittaşını bulması için bilgi verir. Bundan kısa bir süre sonra Amon, kendi tapınağını Zeratul üstüne yıkarak onu öldürmeye çalışır. Talis kendini feda ederek Zeratul’un kaçabilmesi için zaman kazanır. Kehanetin son parçası da tamamlandıktan sonra Zeratul, Artanis’i uyarabilmek için yola çıkar.

 

 

Legacy of the Void

Zeratul, Brood War döneminde Zerg’ün ele geçirdiği gezegenleri Aiur’u kurtarma amacıyla savaş başlatan Artanis’e ulaşır. Amon, Aiur’da uyanır ve Khala yardımıyla (Khalai ve Templar topluluklarını Protoss’a bağlayan telepatik güç) Protoss’un çoğuna hükmeder. Sadece Zeratul ve Nerazim etkilenmez çünkü Khala ile olan sinir bağları kopuktur. Zeratul ve Nerazim, Amon’un kontrölündeki Zerg’e ve köleleşmiş Protoss’a karşı savaşırken, olabildiği kadar Protoss’u ele geçirip onların bu sinir bağlarını keserek onları özgür kılmaya çalışır. Artanis, iradesi Amon’un gücü karşısında yenildiği için onu kurtarmaya çalışan Zeratul’un yardımı isteğini zarar verme isteği olarak algılar ve Amon’un isteğiyle Zeratul’a saldırır. Zeratul, Artanis’in iradesinin serbest kalmasının Protoss ırkının varolması için şart olduğunu bildiğinden, onun sinir bağlarını zedelemeye devam eder. Sonunda, Zeratul bağlara yeteri kadar zarar verir, Artanis’i Amon’un egemenliğinden kurtarır ancak Artanis’in saldırısının sebep olduğu yaradan dolayı hayatını kaybeder. Bunun ardından Artanis, Protoss ırkının bir kez daha başına geçer, Protoss’un en büyük gemisi olan Spear of Adun’u çalıştırır ve daha önce Sarah Kerrigan’ın insanlaşabilmesi için kullanılan Xel’Naga parçasını ele geçirip Amon’a karşı kullanabilmek için Korhal gezegenine doğru yola koyulur.

Artanis, Korhal gezegenine gitmeden önce Glacius’a, Protoss’un gelişmiş silah teknolojilerinin bulunduğu gezegene yolculuk eder. Orada bulunan Protoss’lar deneysel bir Purifier’ı (Protoss ırkının bir birimi) araştırmaları sonucu keşfeder ve uyandırır, akabinde ise Artanis, bu birimdeki bilincin aslında Protoss Fenix’e (İkinci Antioch Savaşı’nda Zerg’lere karşı yenik düşen ancak vücudunun, hikayeden anladığımız kadarıyla da bilincinin kurtarıldığı bir Protoss savaşçısı) ait olduğunu anlar. Bu gelişmenin ardından Artanis yoluna devam eder ve Korhal gezegeninde Xel’Naga parçasını ele geçirdikten sonra uzay boşluğundaki bir yarıkta Xel’Naga’nın yaşadığı, gezegen boyutunda bir tapınak olan Ulnar’ı keşfeder. Artanis oraya ulaştığında, Kerrigan’ın Amon’un hibrit savaşçısıyla savaştığını görür. Aynı tarafa savaştıklarını fark edince, Artanis ve Kerrigan geçici bir ittifak oluşturur. Tapınak içerisinde beraber yaptıkları araştırmada, Xel’Naga’nın kökenini öğrenir. Savaşlarında yardım etmelerini istemek için diğer Xel’Naga’ları ararken, tamamının Amon tarafından öldürüldüğünü öğrenirler. Bu sırada Amon, Void’den (uzayın çok daha soğuk ve karanlık olan bir kopyası) bir geçit açar ve Amon’un savaşçıları Artanis ve Kerrigan’a saldırır. Bu sırada, Spear of Adun Alarak adlı bir Tal’Darim tarafından ele geçirilir. Geminin başında olan Vorazun ile küçük çaplı bir çatışmadan sonra, Vorazun Alarak’a Protoss’u korumak için savaştıklarını söyler. Bunun üzerine Alarak, Vorazun’a savaş için yardımı olacağını düşünüğü bazı koordinatlar verir ve Vorazun Protoss güçlerini bu koordinatlara yollar.

Bir araya geldiklerinde Alarak, Artanis’e bir anlaşma teklifi yapar: Artanis’ten kendisine Tal’Darim lideri olan Highlord Ma’lash’ı devirmesi için yardım etmesini, bunun karşılığında da Alarak, yeni Highlord olarak Tal’Darim’in tüm ordusunu bu savaştan çekeceğini söyler ve bu şekilde Amon’un savaşçılarının büyük bir kısmının da kırılacağını belirtir. Artanis anlaşmayı kabul eder ve bir Tal’Darim adeti olan Rak’Shir dövüşünü Alarak’ın kazanmasına yardımcı olur. Akabinde Alarak, tüm Tal’Darim’i Amon’un iradesinden kurtarır ve ona karşı intikam çağrısında bulunur. Fenix’in direktifiyle Artanis, kadim Purifier topluluğundan yardım ister. Bir orman gezegeni olan Endion’un uydusu Cybros’ta Artanis, Amon’un Zerg’ü ile savaşarak kadim Purifier’ları (savaşlarda ölen efsanevi Protoss’ların akıl ve bilincini saklayan mekanik savaşçılar) uyandırmak için harekete geçer. Zamanında Protoss Conclave olarak bilinen topluluk tarafından yaratılan Purifier’lar o zamanlar bir templar (Protoss’ta kabileye ait olan savaşçı) olarak değil, daha çok savaşlarda kullanılacak bir silah olarak görülürlerdi. Bu hatadan dolayı Purifier’lar başkaldırmış, böylece Purifier programı sonlandırılmıştı. Fenix’in yardımıyla Artanis, kadim Purifier’ları kendiyle eşit gördüğünü belirtir ve onları kendi savaşlarına katılmaları için ikna eder.

Birleşerek güçlenen Protoss’la birlikte Artanis, Aiur’a tekrar bir çıkartma yapar. Amon’un taşıyıcı bedenini yok ettikten sonra Artanis, Amon’un bilincini geçici olarak Kilittaşı’na hapseder. Artanis, Amon’un iradesinden kurtulan Daelaam Protoss’a kendi sinir bağlarını zedelemeleri ve kendilerini Khala’dan kurtarmaları gerektiğini, bu şekilde Amon’un üstlerindeki egemenliğinin biteceğini söyler. Tümü Artanis’in dediğini yapar ve Amon, Void’e geri yollanır. Protoss, aldıkları gezegenleri Aiur’a Daelaam egemenliğinde tekrar yerleşir ve  yeniden üretmeye, hayatlarını yeniden kurmaya ve Protoss’u bir zamanlar sahip olduğu güce ulaştırmak için çalışmaya başlar.

 

 

Bitiş: Into the Void

Amon’un Aiur’daki yenilgisinden bir süre sonra Kerrigan, Raynor ve Artanis’e psişik bir çağrı yollar: Ulnar’ı bir işgal platformu olarak kullanarak Amon’un geride kalan savaşçılarını kalıcı olarak yok etmek istediğini belirtir. Birleşerek güçlenen Terran/Zerg/Protoss ordusu Amon’un ilk defans hattını başarıyla geçer ve Alexei Stukov (Zerg tarafından enfekte olan bir Terran amirali) yeniden hayata dönen bir Duran/Narud’u öldürür ancak ölenin aslında Brood War zamanında Braxis gezegeninde Stukov’u öldüren bir Xel’Naga olduğu ortaya çıkar. Bu sırada Artanis, Raynor ve Kerrigan Ouros adında hapsedilmiş bir Xel’Naga’yı serbest bırakır. Ouros serbest kaldıktan sonra üç kahramanımız aslında Zeratul’a ulaşan Tassadar’ı aslında Ouros’un kontrol ettiğini ve onlara yön vermek için uğraştığını öğrenir. Bunun sebebinin Infinite Cycle olduğunu (Xel’Naga’nın yine Xel’Naga elinden yeniden doğabileceğini/ölebileceğini anlatan bir vaaz) belirtir ve Amon’un yokoluşunun ancak bir Xel’Naga elinden olabileceğini söyler. Bu noktada ancak Kerrigan’ın böyle bir Yükseliş’ten (Ascension- SC hikayelerinde genellikle bir form değişimiyle daha güçlü bir canlı haline gelme anlamına gelir, Kerrigan’ın Queen of Blades titresini alıp mutasyonla yeniden doğması gibi) kurtulacak gücü vardır. Ouros’un ruhuyla birleşerek Yükselen Kerrigan bir Xel’Naga olur. Birleşik güçlerin desteğiyle Kerrigan Amon’u öldürür, geriye kalan ordusuna kaçmaları için emreder ve Kerrigan’ın son saldırısı Void’de psişik bir çatlak oluşturur.

Kerrigan’ın Amon’a karşı olan zaferinden üzerinden iki yıl geçtikten sonra Terran Dominion’un başına geçen İmparator Valerian Mengsk ve Amiral Matthew Horner (Raynor’un sağ kolu, Raider’ların ana gemisinin kaptanı) Dominion’u barış ve varlık içinde geliştirmek için yeni bir çağ başlatır. Protoss ile olan diplomatik bağlantıları gelişmeye devam eder ve iki ırk arasında barış sağlanır. Raynor, insan formuna bürünen Kerrigan’la bir araya gelir ve akabinde Mar Sara’dan (Vaktinde Xel’Naga hükmünde olan ancak şu anda Terran Dominion’a ait olan bir gezegen) ayrılır. Arkasında rozetini, ve rozetiyle birlikte karmaşık, ölümlerle ve pişmanlıklarla dolu geçmişini bırakır ve gözden kaybolur. Bu sırada, Alarak, Daelaam’ın kalıcı barış teklifini geri çevirir ancak yerleşecek yeni bir dünya bulmadan önce Tal’Darim’e isteyen Protoss’ların Daelaam’a katılabilmesi için tek bir şans verir. Artık Zagara isimli kraliçeleri tarafından yönetilen Zerg ise agresif bir şekilde kendi gezegenleri Char’ı ve etrafındaki gezegenleri ele geçirerek yerleşirler. Barış, her ırka yavaş yavaş yerleşirken yaşam, daha önce sektördeki görülmemiş çorak ve kıt dünyalarda yeşermeye başlar.