Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Şike yaptığı açığa çıkan WeiYan, 2022’ye kadar ceza aldı!

Şike yaptığı açığa çıkan WeiYan, 2022’ye kadar ceza aldı!

Riot Games, WeiYan'ın içinde yer aldığı şike iddiaları sebebiyle oyuncuya 2022'ye kadar ceza verirken Rogue Warriors'a 3 milyon Yuan ceza kesti. WieYan, 2022'ye kadar hiçbir Riot Games turnuvasında boy gösteremeyecek.

Şike, her spor dalında olduğu gibi zaman zaman esporda da karşımıza çıkıyor. En büyük espor liglerinden LPL, son zamanlarda ortaya atılan şike iddialarıyla gündeme geliyor. Rogue Warriors takımının ormancısı WeiYan, şike yaptığı gerekçesiyle takımdan atılmıştı. Takımın aldığı bu kararın ardından Riot Games tarafının nasıl bir ceza vereceği bekleniyordu. Beklenen karar bugün açıklandı. Şirket, Çinli ormancı WeiYan'a 2022'ye kadar turnuvalarda mücadele etmesini engelleyen bir ceza verdi. Rogue Warriors'a ise 3 milyon Yuan ceza kesildi. 

Ortaya çıkan ekran görüntülerine göre WeiYan, Dominus Esports ve Victory Five maçlarında şike yapmak için bilinmeyen biriyle konuşuyordu. Rogue Warriors iki maçı da kazandı ancak böyle bir düşüncenin cezalandırılması için uygulamaya geçilmesine gerek yok. WeiYan ilk olarak takımdan atıldı. Ardından Riot Games'in cezasıyla 2022'ye kadar herhangi bir turnuvada boy göstermesinin yanında yayın yapması da yasaklanarak belki de espor kariyerini kendi kendine bitirdi.

League of Legends özelinde benzer olaylar yaşandığına şahit olmuştuk. Bu olay, Rogue Warriors bünyesinde yaşanan ikinci şike vakası oldu. Daha önce alt takımda yer alan isimler Caocao, Zhanzao ve Fenxian benzer sebeplerden cezalandırılmıştı.