Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri S1mple Twitch’e savaş açtı

S1mple Twitch’e savaş açtı

Counter Strike: Global Offensive oyununun en iyileri arasında anılan, 2018 yılının en iyi oyuncusu Oleksandr “s1mple” Kostyliev 28 Kasımda ünlü yayın platformu Twitch’den uzaklaştırıldı.

Bu ceza ünlü oyuncunun geçtiğimiz üç ay içindeki ikinci cezası oldu. Geçtiğimiz ağustos ayında s1mple, yayınında rusça homofobik hakaret içeren cümleler kullanınca ilk cezasını yemişti. Ancak şu anki cezasının sebebi veya süresi duyurulmadı. Ancak beklentiler yine kendisinin homofobik hakaretler ettiği yönünde. Ünlü oyuncu dün twitter hesabı üzerinden ceza hakkında yorumlarda bulundu: “Aptal Twitch farklı dillerdeki aynı cümlenin anlamlarını düşünmüyor. Böylesine berbat bir platformda yayın yapmaktan yoruldum. Eğer beni bir hiç uğruna banlıyorsanız, bu kurallar herkes için geçerli olmalı.”dedi. Ayrıca bir süre sonrada: “Kendi kendime partnerliğimi iptal ediyorum çünkü cezam var, lütfen partnerliğimi kendiniz iptal edin.” Diyerek Twitch platformundan partnerliğini iptal etmek istediğini duyurdu.

Bunun yanında Twitch henüz s1mple ve cezası hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı ve muhtemelen bulunmayacak. Çünkü politikaları gereği sadece yayıncıyı bilgilendirmek zorundalar. Olayı gün yüzeyine çıkarmak ünlü oyuncu s1mple’ın elinde.

Twitch platformu nefret dolu davranış konusunda çok sert kuralları bulunmakta.Topluluk kurallarında nefret dolu davranışı Twitch şöyle tanımlıyor: “ Irk, etnik, milli değer, din, cinsiyet, cinsel kimlik, cinsel yönelim, yaş, engellilik, sağlık durumu, fiziksel özellikler üzerinde yapılan, sunulan, desteklenen, cesaretlendiren herhangi bir aktivite veya içeriktir.

Eğer cezanın konusu bu ise s1mple’ın cezası 30 güne kadar çıkabilir. Ünlü oyuncunun sevenleri ya bu sürenin geçmesini ya da son günlerde çokça popülerleşen diğer yayın platformlarına geçişini bekleyecek.