Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İlk FPS oyunu: Wolfenstein 3D

İlk FPS oyunu: Wolfenstein 3D

Wolfenstein'ı incelemeden önce isterseniz ilk olarak FPS'in tanımını yapalım. FPS (First Person Shooter-Birinci Şahıs Görünüm) oyunu tamamen kendi görüşünüzle oynadığınız tam olarak kahramanın bakış açısından gördüğünüz oyun tiplerine verilen addır.

FPS'i tanımladıktan sonra FPS'in temeli, Wolfstein'i incelemeye başlayabiliriz.Tarihin ilk FPS oyunu, Wolfenstein 1992 yılında bilgisayar platformu için id Software tarafından geliştirildi. Oyunu yüzeysel olarak incelemek gerekirse oyunun amacı Nazilere karşı savaş vermek ve tahmin edebileceğiniz üzere Final Boss'u Hitler'i yenmek.

Oyunun isminin 3D olduğuna bakmayın oyunda sadece mekanlar üç boyutlu iken düşmanlar iki boyutluydu. Naziler ile savaştığınız oyunda Nazi Askerleri, K9 köpekleri ve mutantlar görebiliyordunuz. Yazının başında da belirttiğim gibi asıl amaç bu yaratıkların hepsini öldürmek ve bölüm sonu canavarı Hitler'e ulaşmak. Lakin bunu yapmanın kolay olduğu pek söylenemez oyun her ne kadar basit mekaniklere sahip olsa da yönünüzü bulmak ve mutantlarla uğraşmak gerçekten insanın canını sıkıyor.

Oyunu arayüz ve grafik bakımından ele alıcak olursak zamanın şartlarına göre basit ve şık çizimleri ile oyun size pikselliği ve eski oyun havasını güzelce yansıtırken bunun yanında gayet anlaşılabilir çizimlere sahip. Ayrıca oyun sağlığımız düştüğünde karakterin altta bulunan mavi bardaki çiziminin  yara alması,gözünün kanlanması gibi ufak ve hoş detaylar da barındırıyor.

Oynanışa dönecek olursak diyelim ki mutantları Nazi askerlerini ve K9 köpeklerini birbir avladınız ve finale ulaştınız. Finalde sizi iki elinde minigun bulunduran Nazilerin başı Hitler karşılıyor. Eğer Hitler'i yener iseniz Auf wiedersehen (Güle güle) repliği ile güzel bir kapanış yapıyorsunuz.