Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri PUBG ve Call Of Duty gibi oyunlar kulağa hasar veriyor mu?

PUBG ve Call Of Duty gibi oyunlar kulağa hasar veriyor mu?

PUBG ve Call of Duty gibi oyunları yüksek ses ile oynuyorsanız endişelenmeniz gereken sorunlar olabilir. Özellikle çatışma anlarında ve rakibin ayak seslerini dinlemek için yüksek ses ile oyunu oynayan kişiler oyundaki seslere dikkat etmesi gerektiğini biliyor.

PUBG ve Call of Duty gibi oyunlarda özellikle rakiplerin ayak seslerini duyabilmek pek çok kişi oyuncu kulaklıklarını tercih ediyor. Ancak işler göründüğü gibi olmuyor.

Oyunlarda çatışma sesleri çok yüksek olmasına rağmen rakibin ayak sesleri oldukça düşük seviyede kalıyor ve düşük tondan veriliyor. Oyuncular ise oyun içindeki seslerin dengesizliğinden oldukça şikayetçi.

Söz konusu durum oyuncuların çoğunun bilmediği şey, bu oyunları oynamanın da işitmelerini etkilediğidir. En popüler PUBG yayıncılarından biri olan WackyJacky, PUBG'deki ses sorununu defalarca dile getirdi. Bunun yanında internette oyunlardaki ses etkisinden korunma konusunda farklı yöntemlerden bahsediliyor.

Bunlardan biri, Sound Lock gibi programları kullanarak yüksek sesleri oyunlardan çıkarmak. Böylelikle daha iyi bir oyun performansı en azından ses noktasında sağlanabiliyor.

Sound Lock adı verilen uygulama bilgisayarınızın sesine maksimum bir eşik koymanıza olanak tanıyan basit bir uygulama olarak konumlandırılıyor. 

Rainbow 6 Siege içinde ‘’Night Mode’’ adı verilen bir yerleşik özellik bulunuyor. Oyuncular bu modu seçtikleri zaman ateş etme ve yüksek tonlu sesleri kısılıyor ve bununla birlikte adım sesleri gibi sesler aynı kalabiliyor.

Benzer bir özellik PUBG gibi oyunlara da eklenebilir deniyor. İnternette, PUBG ve Warzone gibi oyunlarla ilgili ses sorunları hakkında birden fazla tartışma var. Bununla ilgili olarak, birçok insan zaten işitme kaybı ve kulak çınlaması gibi Tinnitus gibi problemleri yaşıyor.