Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri PS5 Hakkında Beklenen Detaylar Geldi!

PS5 Hakkında Beklenen Detaylar Geldi!

 

Konsol oyuncuları tarafından heyecanla beklenen PlayStation 5 ile ilgili PS4’ün baş sistem mimarı ve birçok oyunun da geliştiricisi olan Mark Cerny tarafından merakımızı giderecek açıklamalar geçtiğimiz hafta geldi.

 

Öncelikle cihazın beklendiği gibi Kasım 2020 tarihinde çıkmasının öngörüldüğü açıklandı. Sony’nin bu sene E3’e de katılmayacağını da ele aldığımız zaman açıkçası bu tarihe çok şaşırmamak gerek. 2019 yılı beklediğimden biraz daha erken bir tarih olacaktı ancak yine de şu bilgiyi hatırlatalım, PS5 Developer Kit’i oyun geliştiricilerine çoktan iletildiği için oyun firmaları bu konuda çalışmalarına aslında devam ediyor.

Bununla birlikte cihaz özelliklerine geçmeden önce PS5 ile gelmesini beklediğimiz oyunlara bir bakalım. Herkesin devamını heyecanla beklediği “Last of Us Part 2”’nin PS5’in çıkış oyunlarından biri olmasını bekliyorum. Bu konuda Sony’den net bir bilgi gelmese de oyun ile ilgili nasıl ilerleneceğini merakla bekliyorum açıkçası çünkü PS4 için çıkarırlarsa daha sonra PS5’e bir Remastered modu mu gelecek yoksa ek ücret ödemeden ek bir güncelleme ile oyunu PS5’te de kullanabilecek miyiz? Bu gibi sorular için biraz daha beklememiz gerekiyor.

 

Bir diğer oyun ise beni çok heyecanlandıran Kojima’nın “Death Stranding” oyunu. Biliyorsunuz Konami’de harika işlere imza atan ve skandal bir ayrılık süreci yaşayan Kojima bu oyun ile dönüş yapacak, ilk görseller şu an için harika görünüyor ancak PS5 kalitesinde bu oyunu deneyimlemek ve o şekilde yorumlamak en iyisi olacaktır. Belki PS5 ile bir Bundle olarak da gelmesini beklediğim bir oyun olabilir “Death Stranding”.

 

Cihaz donanımına geçmeden önce PS5’in PS4 oyunları ile bir uyumluluk modu olacağı da açıklandır. Daha önce PS3’den PS4’e geçerken bu kullanıcıları çok üzen bir konu olmuştu. Ancak şu an tam olarak detayların nasıl olacağı açıklanmasa da geriye dönük bir uyumluluk modu geleceğini öğrenmek kullanıcıları rahatlattı.

Bu oyunlarda hissedeceğimiz kalite farkını daha iyi anlatmak için cihaz özelliklerini bakalım hep beraber. Öncelikle cihaz 8K desteği ile geliyor, bunun şu an için çok fazla bir etkisi olmayacağını düşünüyorum çünkü 4K’ya henüz entegre olmuşken 8K desteğinden ne derece faydalanabileceğimizi zamanla göreceğiz. Tabi ki müthiş bir deneyim yaşatacaktır ama hem bizlerin hem de oyunların tamamen 8K’ya geçmesi için biraz zamana ihtiyaç olacaktır.

Gelen bir diğer yenilik ise RTX teknolojisi, Şu an zaten Nvidia bu konuda belirli hamleler yaptı ancak Sony’de bunu yeni cihazında kullanarak önemli bir adım atıyor. RTX’i kısaca şöyle özetleyelim, artık oyunlarda sadece karakterin değil de alanda yer alan her cismin gölgeleri daha belirgin ve daha yumuşak olacak ve oyuncuya atmosferi çok daha güzel yansıtacak. Aynı zamanda doğal ışıklandırma tekniği ile de bu atmosferi destekliyor olacak. Kısaca bizler için çok daha güzel görüntü kalitesi diyebiliriz.

 

Mark Cerny’den gelen önemli bilgilerden biri ise PS3’den PS4’e geçilirken ses ile ilgili bir şey yapılmazken PS5 için 3D ses teknolojisi geliyor. Mark bu konu ile ilgili oyunculara kulaklığı her zaman önerdiğini ancak 3D ses için ekstra bir sisteme ihtiyaç duymadan TV’nizden bu değişimi hissedebileceğinizi aktardı. Bu da bizleri ekstra bir ses sistemi mi almamız gerekir sorusundan kurtardı.

Bence en önemli konu ise cihazın hızı ve bunu yükleme süresi üzerinde yapacağı fark. Mark Cerny bunu Spiderman oyununda fast travel yaparak açıklamayı tercih etmiş. PS4 Pro’da bir fast travel 15 saniye sürerken PS5 için bu süre 0.8 saniyeye indirilmiş. Bu ciddi hızlanmanın sebebi ise piyasada dahi bulamayacağımız ve yeni konsol için üretilen özel SSD’ler. Tahmini olarak 19 kat bir hızlanma hedefleniyor.

Mark Cerny VR konusuna da konsantre olacaklarını ve geliştirmeler yapılacağını söyledi. Bu konuda neler olacağını hep beraber göreceğiz. Ancak şu ana kadar cihaz ile ilgili çıkan bilgiler konsol oyuncularını mutlu etti.

Bizleri geren konu ise Döviz’in son hali ile beraber oyunun fiyatının ne kadar olacağı. Tahmini olarak dönen rakamlar 400 – 500 Euro(TR Sony Avrupa bölgesinde olduğu için Euro olarak fiyatlar baz alınıyor) şeklinde, gümrük vergisi vs. ile birlikte tahmini olarak 4000 – 5000 TL fiyatlarında olması muhtemel görünüyor.