Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri PGC 2022 Bölge İncelemesi

PGC 2022 Bölge İncelemesi

Bu sene gerçekleşecek en büyük PUBG turnuvası olan PGC2022 için artık saatler kaldı. Dubai’de 1-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek bu turnuvada BBL Esports tek temsilcimiz olarak mücadele edecek.
Turnuvaya daha geniş bir gözle bakmak adına turnuva öncesinde rehberimize göz gezdirebilirsiniz.

BÖLGE İNCELEMELERİ:

APAC

Bu sene APAC bölgesinde Daytrade Gaming en çok konuşulan takım oldu. PGI.S 2021’de gösterdiği performansla akıllarda kazınan Daytrade Gaming, bu sene gerçekleşen iki PCS turnuvasını da kazanarak iddialı bir şekilde Dubai’ye geldi ve PGI.S 2021’de elde ettikleri başarının üstüne çıkıp çıkamayacakları ise en çok merak edilen konu olacak.


PGI.S 2021’de gösterdiği performansla öne çıkan bir diğer takım Buriram Esports ise PCS6’ya katılamayarak beklentilerin altında kalmış olsa da her zaman sürpriz yapacabilecek bir takım olduğunu geçmişte kanıtladı ve bu turnuvada nasıl performans gösterecekleri de merakla bekleniyor.
İlk defa bir PGC turnuvasında mücadele edecek olan CERBERUS Esports, Theerathon Five, The Expendables ve SGD‘nin göstereceği performanslar da merak ediliyor.

ASIA

Bu sene Asya bölgesi en rekabetçi bölgelerin başında geliyordu. Birbirinden değerli hikayeler ve anlar içeren bu senenin ardından en çok konuşulan takım ise son dünya şampiyonu NH Esports oldu. Özellikle yılın ikinci yarısında önce PCL 2022 Summer ardından da koleksiyonun son parçası olan PCS7’yi kazanarak bugüne kadar mücadele ettiği yerel, bölgesel ve global turnuvalarda şampiyon olmayı başaran ilk PUBG takımı oldu. PGC2022’nin en büyük favorilerinden biri oldukları da yadsınamaz bir gerçek.

NH Esports dışında diğer Çin takımları da bu sene gösterdikleri performansla göz doldurdular. Aixleft önderliğindeki Petrichor Road ve xwudd‘un katılmasının ardından aim power’ı başka bir seviyeye ulaşan 17 Gaming için de bu turnuvanın önde gelen takımlarından olacağını söyleyebiliriz. PGI.S 2021’den tanıdığımız bir diğer takım olan Tianba ise yepyeni kadrosuyla beraber özellikle PCS6 ve PCL Summer’da gösterdiği performansla öne çıkmayı başaran takımlardan biri oldu ve yeniden global arenada boy gösterecekler. TYLOO ve TakeMeAway Gaming bu sene ilk defa bir global turnuvada boy gösterecek ekipler olacak.

Kore takımları ise bu sene gösterdikleri dalgalı performansla Çin takımlarının gösterdiği performansın gölgesinde kalmış olsa da istikrarını korumayı başaran iki isim vardı. Uzun süredir beraber görmeye alıştığımız “Kaptan” Pio ve Inonix bu sene iki farklı takımda mücadele etmiş olsalar da (Baegopa ve Gen.G) ikisi de gösterdiği harika performansla takımlarının Dubai’ye gelmesinde büyük pay sahibi oldular.

Özellikle bu senenin başında gösterdiği performansla en çok öne çıkan takımların başında gelen Kwangdong Freecs, yeni kadrosuyla yılın ikinci yarısında biraz düşüş yaşamış olsalar da yeni oyuncuların iyi ve hızlı uyum sağlamasıyla beraber PGC2022’de adından sıkça söz ettirebilecek bir takım potansiyeli taşıyor.

Bu sene gösterdiği performansla en çok eleştirilen takımların başında gelen Danawa Esports ve GEX ise bu turnuvayla beraber çıkış yapmak isteyecektir. Japon temsilcisi USG Donuts ise ilk kez bir global turnuvada mücadele edecek.

Americas

Bu sene rekabetin daha az olduğu bölgelerden bir diğeri de Americas oldu. Bazı takımların sıralaması kendi arasında değişmiş olsa da APAC bölgesiyle benzer şekilde değişmeyen tek şey şampiyon oldu. TGLTN önderliğindeki PGI.S 2021 şampiyonu Soniqs bu iki turnuvada da şampiyon olmayı başardı. Bu sene gösterdiği istikrarlı performansı sürdüren eUnited‘da ise özellikle son dönemde formu yüksek olan Kickstart ve Snakers‘ın ne kadar iyi oyuncular olduğunu anlatmamıza gerek yok. Bu kadroya eski FURY kadrosunda en çok öne çıkan isim olan Fludd‘un da katılmasıyla beraber bu bölgenin en iyi 2 takımından biri oldukları da bir gerçek.

Brezilya temsilcisi 22 Esports ise bu sene Americas bölgesinin sürpriz takımı oldu. Genç ve potansiyelli bir takım olduklarını hem takımlarında hem de PNC 2022’de kanıtlayan Haven önderliğindeki bu kadronun turnuvanın underdog‘larından olacağını söyleyebiliriz.

Wildcard Gaming, YAHO ve Luminosity Gaming ise bu bölgeden katılan 3 diğer takım olacak.

Europe

Bu sene Avrupa bölgesi en çok sürprize imza atılan bölge oldu. Sezona fırtına gibi bir başlangıç yapıp PCS6’yı kazanan Naylup önderliğindeki Entropiq, geçmiş senelerde en çok eleştirildiği konu olan “performansını sezonun ikinci yarısına taşıyamama sendromu“yla boğuşurken Dubai biletini kapmış olsa bile PCS7’nin finaline katılmaya hak kazanamadı. PCS6’ya katılmaya hak kazanamayan ADOUZ1E önderliğindeki Question Mark ise benzer şekilde senenin ikinci yarısında gösterdiği üstün performansla Dubai biletini PCS7’yi kazanarak elde etti.

 

Bu iki şampiyonun dalgalı performansının yanında her sene stabil performans gösteren ve PGC2022’nin favorilerinden olan Twisted Minds (ex NLT) ise bu sene Dubai öncesinde son çalışmalarını ülkemizde geçirdi ve gösterecekleri performansla artık şeytanın bacağını kırmak istiyorlar.

Yılın ikinci yarısında vitesi arttıran ve eski günleri gözümüzde canlandıran FaZe Clan ise her zaman global turnuvalarda öne çıkmayı başaran bir takım olmuştur. Bu sene de bunun olacağından şüphemiz yok ama bu hikaye bu sefer şampiyonlukla sonlanacak mı bu merak konusu olacak. FaZe Clan demişken bir FaZe efsanesinin ubah‘ın evine NAVI‘ye dönmesiyle beraber yılın ilk yarısını domine etmesine şahit olduk. NAVI’nin bu senenin en büyük şampiyonluk adaylarından birisi olduğunu düşünürken PCS7’de gösterdiği performans herkes dahil kendilerinin de kafasında büyük bir soru işareti olacaktır.

PCS6’ya katılamayıp Dubai biletini alan takımlardan bir diğeri olan PolishPower ara turnuvalar olan G-Loot S5 ve S6’da inanılmaz performans gösterdi ama beklenen asıl patlamasını PCS7’de yaptı ve ilk haftayı 1. sırada tamamlamayı bile başarmışlardı. Sonu şampiyonluk olmasa bile Dubai biletini almaları onlar için önemliydi. Bu turnuvada QM ile birlikte Avrupa bölgesinin underdog’ları olmasını beklemek yanlış olmaz.

Bu turnuva sonrasında dağılacaklarını duyuran OverPeekers (ex Team Liquid) ise bu turnuvada gösterecekleri performansla beraber dağılacak olsalar bile iyi bir sonuçla ayrılmak isteyecektir.

Temsilcimiz BBL Esports bu turnuvada tek temsilcimiz olarak mücadele edecek.

CodeMarco ve Smash gibi iki çok tecrübeli oyuncunun yanında Thenderlost ve Quetpa ise ilk defa bir global turnuvada mücadele edecekler. Yılın ilk yarısında gösterdikleri performans bizi umutlandırsa da yılın ikinci yarısında alınan sonuçlar ve devamında PCS7’ye katılamamaları da bir soru işareti olacak. Her şeye rağmen bu soru işaretlerini bir kenara bırakarak temsilcimize başarılar diliyoruz!

(görsel: BBL Esports)

 

 

 

Bilal Berk Ünalan

Yorum ekleyin