Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Oyun kollarının tarihi

Oyun kollarının tarihi

Oyun kollarının evrimi

İlk oyun kolunu elimize aldığımızda muhtemelen "Wooooow!" demişizdir. Ataride sağda ve solda 4 farklı tuşu bulunan ilk atari kolunu elime aldığımda hatırladığım tek şey inanılmaz karmaşık olduğu. İlk oyun kolu 1972 yılında çıkan "Magnavox Odyssey 100" isimli konsolun, oyun kolu demekle uzaktan yakından alakası olmayan bir türüydü. Sadece ileri ve geri özelliği bulunan bu kol, zamanının uzay teknolojisiydi neredeyse.

*Sadece ileri ve geri özelliği bulunan Magnavox Odyssey 100'ın oyun kolu

 

3 yıl sonra Atari, bugün kullandığımız kolların babası sayılacak yeni ürününü duyurdu. "Atari Home Pong Console (1975)". Artık sağa, sola, aşağıya ve yukarıya gidebiliyorduk!

*Atari Home Pong Console (1975) 4 yön özelliiği bulunan ilk oyun kolu

 

Aradan sadece 3 yıl geçti ve artık bir tuşa basma özelliğini kazandık. Joy Stick diye de adlandırılan bu ürün, çoğu oyunu desteklemeye başladı. Ama hala tek tuşumuz var.

* Joy Stick – Atari 2600 (1977)

 

Uzunca sayılacak bir süreden sonra piyasaya Nintendo çıktı ve hepimizin alışkın olduğu o oyun kollarını piyasaya sürerek tekrar devrim yaptı. Artık fazladan 2 tuşumuz daha vardı. "Start, select".

*4 yön – 2 tuş – start ve select

 

 

Ve 1997 yılında SONY tüm dünyayı kasıp kavuracak PlayStation isimli konsolunu duyurdu. 12 tuşlu bu oyun kolu bundan sonraki tüm konsollara ilham kaynağı oldu. Ardından "analog" teknolojisinin de eklendiği kollar hala kasasının özelliklerini korumakta.

    

*Play Station 1 ve 2 kolu.

 

 

Daha sonradan çıkan hareket tanıma özelliği ile XBOX kısa süreli bir çığır açsa da hala PlayStation kadar etki uyandıramadı. Hareket tanıyarak kullanılan bu cihaza aslında oyun kolu demek yanlış olmaz. 

*Microsoft Kinect

 

Günümüzde ise en çok kullanılan konsol olan PS4 'ün oyun kolu en popüleri olarak geçiyor. Artık dokunmatik bir ekrana da sahip olan oyun kollarının evrim süreci bu şekilde. Ama ben hala Atari kollarını özlüyorum..

*Dünyanın en çok kullanılan oyun kolu