Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri NiP, DotaPit’in kazananı oldu

NiP, DotaPit’in kazananı oldu

2019’un 3. Minor turnuvası DotaPit, yaşanan heyecanlı anların ardından sona erdi. Final aşamasına yükselen Ninjas in Pyjamas ve EHOME karşılaşması NiP’in lehine sonuçlandı ve hem şampiyonluğu hem de MDL Disneyland Paris Major turnuvasına bilet kazandı. Peki, final aşamasının sonuçlanmasına kadar olan süreçte neler oldu?

Beklendiği gibi Forward Gaming, Ninjas in Pyjamas ve BOOM ID rakiplerine karşı etkili performans sergiledi. Forward Gaming, play-off serisine RNG karşısında aldığı galibiyetle başladı. Bu maçın parlayan ismi ise Yawar oldu. İkinci maçta da galibiyete ulaşan takım 2-0 skorla kazanan olmayı başardı.

Ninjas in Pyjamas cephesinde de aynı üstünlük söz konusuydu. 1 saatten daha az bir sürede, Majestic Esports karşısında kazandıkları galibiyeti hanesine yazdırmayı başardılar.

EHOME ise aynı sonuca ulaşamayarak bekleneni veremedi. Kadrosuna, TI şampiyonluğu yaşamış olan Ferrari_430’u alarak yaptığı değişiklik, ne yazık ki turnuvada çok da işe yaramamış gibi görünüyordu. BOOM ID, ilk maçı kazandı, ikinci maçın daha zorlu olmasına rağmen sakinliklerini ve motivasyonlarını koruyarak ikinci maçı almayı da başardılar.

Gambit ve Alliance karşılaşması, serinin en ilginç anlarına sahne oldu. Gambit, birçok insan tarafından turnuvanın favorisi görünüyordu. Ancak, beklenen performansı sergileyemediler ve maçı mağlubiyetle geride bıraktılar.

Forward Gaming ve Ninjas in Pyjamas arasındaki karşılaşmada NiP, önce Drow ardından da Roshan, Anti-Mage, Ace ve Co hamleleri ile hızlı bir galibiyet aldı. Böylece Upper Bracket Finali’ne yükseldi.

Alliance ve BOOM ID cephesinde ise durum biraz daha farklıydı. BOOM, hızlı bir başlangıç yapmak ve saldırgan hamlelerle üstünlük kurmak istese de bu girişimde başarısız oldu. 2 maçın sonunda eşitlik durumu gördük ve sonuç 3. maça bağlıydı. Alliance bu sefer istediğini aldı ve galibiyeti hanesine yazdırdı.

Alliance ve NiP arasındaki Upper Bracket final karşılaşmasında iki takım da oldukça güçlü görünüyordu. Ancak sadece biri bu karşılaşmayı kazanıp Büyük Final’e yükselecekti. Özellikle PPD’nin hamleleri göz önüne alındığında NiP, kurduğu üstünlüğü korudu ve finale adını yazdıran ilk takım oldu.

Lower Bracket’te ise Majestic Esports ve EHOME, rakipleri Gambit ve RNG karşısında üstünlükle ayrılmayı başardı. Bo1 formatında oynanan oyunların sürpriz galibiyetlerle sonuçlanabileceğini biliyoruz. Bu kez de, EHOME rakiplerini geride bıraktı ve Lower Bracket final karşılaşmasında Alliance ile karşı karşıya geldi. Bu karşılaşmanın favorisi Alliance olsa da sürpriz sonuç gecikmedi ve EHOME 2-0 skorla Büyük Final’e adını yazdıran ikinci isim oldu. Böylece finalin adı NiP – EHOME oldu.

Büyük Final karşılaşmasında, NiP seriye galibiyetle başladı. EHOME karşılık vermek istese de bunu çok başardığı söylenemez. İlk maçta haritadaki en güçlü hero Morphling oldu ve NiP’e aitti. İlk maçla benzerlikleri olan ikinci maçta bu kez takımlar farklıydı. EHOME üstünlüğünün hâkim olduğu maçta NiP takım savaşlarında karşı atak anlamında başarısız oldu. Böylece skor eşitlenmiş oldu. İkinci maçta Dusa’nın gücüne tanık olan NiP, üçüncü maçta NiP tarafından seçilen bir hero oldu. Medusa’nın haritada en güçlü hero olduğu bir süreç de oldu. NiP, eşitliği bozan taraf oldu ve skoru 2-1’e taşıdı. Dördüncü maçta, EHOME sonucu beşinci maça taşımayı başardı. Özellikle Naix ve Centaur kombosunun büyük bir etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü NiP bu kombo karşısında etkili olamadı. Yaşanan heyecanlı takım savaşlarının ardından EHOME skoru eşitledi. Serinin son maçında, NiP, agresif bir performans sergiledi.  Üstünlük kurduğu karşılaşmada galibiyete adım adım yaklaşan NiP, son hamlelerle bunu hızlandırdı ve hem şampiyon oldu hem de MDL Disneyland Paris Major biletini kazandı.

 

People were criticizing their performance in the group stage, some were saying that they weren't even being serious, but you can't deny that they looked like a different team when the playoffs started.

Congrats @NiPGaming , well deserved win! pic.twitter.com/qri5mOTuW8

— OGA Dota PIT (@OGADotaPIT) 28 Nisan 2019