Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri En zengin 10 Dota oyuncusu

En zengin 10 Dota oyuncusu

Espor milyonerler kulübü oldukça ayrıcalıklı bir grup. Çok az oyuncu bu kulübe girme şerefine erişebiliyor. Bugüne kadar yalnızca 68 oyuncu bu kulübün üyesi olabildi. Sadece bir oyun, üyelerin %89’nun bu kulübe girmesini sağladı. Ya da bunu tek bir etkinliğe bağlayabilirsiniz. Valve's International, esporda 61 milyoner yarattı. “Valve” diyoruz ancak aslında topluluk bu milyonerleri yarattı. Valve da bunu mümkün kılan şirket oldu. Haberin başlığında en zengin oyuncular dedik ancak bu sıralama tamamen turnuvalardan kazanılan ödüllere göre yapıldı. Yani maaşlar, sponsorluklar ve diğer ek gelir kalemlerini kapsamıyor. İşte karşınızda o 10 isim:

10. Peter “ppd” Dager

“ppd” oyuncular arasında en enteresan kariyerlerden birine sahip isimlerden biri. Birçokları gibi Hereos of Newerth’de ismini duyuran ppd, ilk TI (The International) turnuvasını 2015’de kazanarak Dota’ya başarılı bir geçiş yaptı. ppd aynı zamanda dünyadaki en başarılı espor organizasyonlarından olan Evil Geniuses’ın CEO’su. Bu görevde bir süre kaldıktan sonra oyuncu profesyonel kariyerine geri döndü. Verdiği araya rağmen ppd’nin performansında bir düşüş gözlemlenmedi. Oyuncu 2019’da kariyerine kaldığı yerden güçlü bir şekilde devam ediyor.

 

9. Saahil ”UNiVeRsE” Arora

The International'da kazanan ekibin bir parçası olmak tabii ki önemli bir şey ancak kazanan oyun imza atmak çoğu profesyonel oyuncunun sadece hayal edebileceği bir şey. Öte yandan, UNIVeRsE Dota 2 tarihinin en unutulmaz Echo Slam'larını çıkardı ve EG'ye ilk ve tek TI ünvanını kazandı. Ne yazık ki UNIVERsE’in performansında o zamandan bu yana bir düşüş oldu. 2019’un onun için sahneye geri döndüğü ve tekrar zirveye çıktığı yıl olmasını diliyoruz.

 

8. Maroun “GH” Merhej

GH, 2015’de ilk sahneye çıktığında kısa ve baş döndürücü bir performansa imza atmıştı. 2016’da biraz daha iyi bir performans ortaya koydu. Son olarak 2017'de şanslarının da yardımıyla Team Liquid'teki takım arkadaşlarıyla beraber TI7’yi kazandılar. Team Liquid'e katıldığından beri, takımı çok daha iyi işler çıkardı. Bir sonraki TI’da 4. olmayı başardılar ve daha birçok önemli turnuvada birincilikler kazandılar.

 

7. Sumail “Sumail” Hassan

Esporcular arasındaki bu milyonerler kulübüne girmek zaten oldukça zor bir başarı ancak Sumail bir de bunun üstüne bu kulübe girmeye hak kazanan en genç isim ünvanını da taşıyor. 16 yaşındaki Sumai 2015 yılında EG'ye katılarak profesyonel kariyerine başlamıştır ve aynı yıl TI5’yi kazanma başarısı göstermiştir. Fakat SumaiL o beklenen patlamayı daha sonrasında yapamadı. Profesyonel bir oyuncu olarak dikkat çeken ilk çıkışından sonraki 3 yıl boyunca SumaiL, 500.000$ gelir elde etti. Bu miktar çoğu profesyonel oyuncunun kariyerleri boyunca kazandıkları paralardan bile daha fazla. Durumu daha iyi açıklamak adına şöyle söyleyebiliriz: ArtStyle (Dota 2), Grubby (Wc3 / Sc2) ve Fatal1ty (Quake / PK / Doom) gibi oyuncular henüz kariyerleri boyunca 500.000$ gelir elde edebilmiş değiller.

 

6. Jesse “JerAx” Vainikka

2018'de bir TI galibi kim olarak diye sorulursa muhtemelen kimse OG demezdi. Yıl boyunca en büyük turnuvaların çoğunda ilk 8'in altında yer alan OG, elemeler ile TI’ya kaldı. Ancak beklentilerin düşük olmasına rağmen rüya gibi bir sezona imza attılar. JerAx TI8’de en değerli oyuncu seçildi. Bu efsanevi turnuvada onun performansı pastadaki çilek oldu.

 

5. Lasse “MATUMBAMAN” Urpalainen

MATURAMAN birkaç kelimeyle anlatabileceğimiz bir oyuncu. 2017’deki zaferden sonra mütevazi kalmış ya da ortadan kaybolmuş bir isim diyebiliriz onun için. 2015’den bu yana MATUMBAMAN Team Liquid’in en önemli parçalarından biri. Bir takımda bu kadar uzun süre oynayan nadir oyunculardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 2016’daki performanslarından sonra 2017 için onlardan beklentiler düşüktü. Ancak gerçekten kazanan bir formüle sahip olduklarını kanıtladılar ve TI7 zaferlerinde doruğa çıkmadan önce bütün yıl boyunca ligi domine ettiler.

 

4. Ivan “MinD-ControL” Ivanov

Görece kısa bir kariyere sahip olan MinD_ContRoL, Team Liquid için temel taşlardan biri. Kariyerinin başlangıcında Team Liquid’e dahil olmadan önce sadece 1,5 yılda 5 takımda oynadığı için oyuncu kariyerine aslında o kadar da pürüzsüz bir başlangıç yapamadı. TI7'deki finallerden hemen önce MinD_ContRoL yaklaşmakta olan maçlarla ilgili kendisine ve takım arkadaşlarına duyduğu güveni dile getirdi. Team Liquid galibiyetten galibiyete koşarken aslında onun bu sözlerinde ne kadar haklı çıktığı da ortada.

 

3. Amer “Miracle-“ Al-Barkawi

MMR’ın 1.sırada olmasının Miracle- için özel bir anlamı var. N0tail'in davetiyle MMR’a katılan oyuncu, iki yıl boyunca N0tail ile oynadıktan sonra OG hayal kırıklığı yaratarak TI Shuffle'a veda etti. Miracle- daha sonra Team Liquid'e geçti ve ertesi yıl The International'ı kazandı. O zamandan beri de arkasına bakmadan yoluna devam ediyor.

 

2. Johan “N0tail” Sunstein

Neredeyse mükemmel bir Heroes of Newerth kariyerinin ardından, N0tail'in şimdiye dek Dota 2’deki en iyi oyunculardan biri olması şaşırtıcı mı? İşin garibi, N0tail’in Liquipedia sayfası Meepo'yu oyuncunun en çok tercih ettiği kahraman olarak göstermiyor. Bu yüzden, BigDaddy'nin Meepo ile yıllar boyunca gösterdiği keyifli performansa dair aşağıda küçük bir videoya yer verdik. N0tail’i Meepo'yla oynarken izlemek her zaman oldukça keyifli oldu. Dota 2'nin en dışa dönük karakterlerinden biri olan N0tail aynı zamanda uzman bir profesyonel.

 

1. Kuro “KuroKy” Takhasomi

İlk kayda değer yarışmasında 123$ kazanan KuroKy, şimdi ise sadece 2017' de 2.4 Milyon dolar kazandı. KuroKy gerçek bir Dota efsanesi. Başka hiçbir oyunda profesyonel olarak yarışmayan oyuncu, Warcraft III’dan Dota 2’ye oldukça başarılı bir geçiş yapmıştır ve zirveye oturmuştur.

 

The International olmadan Dota 2’den yeni milyonerlerin doğması o kadar da muhtemel gözükmüyor. Ancak TI olmadan da Dota 2, ödül havuzu konusunda esporda muhtemelen yine lider olmaya devam edecektir. Bir turnuvanın oyun için bu kadar fazla önem taşıdığı bir yapı aslında çok rastlanan bir durum değil. Sadece finansal olarak değil aynı zamanda ana akım medyada oyunun tanıtımında bu turnuva oldukça belirleyici rol oyuyor. En zengin 10 oyuncu listesi muhtemelen bu yılki turnuvadan sonra değişecektir çünkü listede köklü değişikliklerin yaşanabileceği yılın tek zamanı bu. Bununla birlikte, Astralis'in CS: GO takımı da bu listeye girmeye oldukça yakın. Önümüzdeki yıl da bu olağanüstü performanlarını devam ettirirlerse listeye girmeleri içten bile değil.

via: xplayn