Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Konsol komutları ile Dota 2

Konsol komutları ile Dota 2

Dota 2, 2013 yılında Valve Corporation tarafından geliştirilen ve 5’er kişilik takımlardan oluşan bir video oyunudur. Steam üzerinden çevrimiçi oynanan oyunun büyük bir izleyici ve oyuncu kitlesi vardır. Stratejik bir video oyunu olan Dota 2’de konsol komutları ile oyunu daha keyifli hale getirmek mümkündür. Bunun için Steam üzerinden konsolu açmak ve gerekli komutları yazmak yeterlidir.

Bunun için şu adımlar takip edilmelidir:

Steam’ı açmak,

Dota 2 oyununun üzerinde sağ tıklamak

Çalıştırma Seçeneklerini Ayarla kısmına girmek

Bu kısımda bulunan boşluğa console yazarak tamama tıklamak

Bu ayarlama ile oyunda é tuşuna basarak konsola ulaşılabilir. Sadece bir kez yapmak her oyunda etkili olacaktır ve tekrar tekrar ayarlamaya gerek yoktur.

Konsolu aktif hale getirdikten sonra, hangi komutların ne işe yaradığını öğrenmek gerekir. Sizler için oyun kodlarını ve ne ise yaradığını derledik.

dota_range_display

Oyun içinde seçilen yeteneğin hangi mesafede etkili olduğunu yani menzilini görmeyi sağlar.

fps_max “120”

Oyun içinde kullanılabilecek en yüksek fps oranına ulaşmayı sağlar. Böylece oyunu sorunsuz oynama keyfini çıkarmam mümkün olur.

dota_minimap_hero_size “sayı”

Bu komut ile mini haritada, kahramanların boyutlarını ayarlamak mümkündür. Sayı kısmına büyütmek ya da küçültmek istenilen oran girildiğinde, tercihe göre karakterler takip edilebilir. Böylece etraftaki rakibi ya da takım arkadaşını görerek oyunda daha aktif ve etkili performans sergilemek kolaylaşacaktır.

net_graph 1

Bu komut, oyun sırasında mevcut fps ve ping oranını güncel süresiyle görüntülemeyi sağlar. Bu şekilde oyun sırasındaki durum kontrol edilebilir.

data_disable_range_finder 0

Bu komutun kullanımı ile herhangi bir yeteneğin hangi alanda kullanılacağı öğrenilebilir. Yeteneğin kullanımı sırasında, aktifleştirilen komut ile yeşil bir sınırla gösterilecek olan etki alanı öğrenilir ve güçlü bir hamle yapmak için doğru alan kullanılarak iyi bir performansa ulaşılabilir. Bunu anlamak için bulunulan yerden yetenek kullanımı sınırı görüldüğünde net bir yeşille mi yoksa belirsiz bir yeşille mi gösterildiğine dikkat edilmelidir. Eğer belirsiz bir renk varsa yetenek o noktada etkili olmayacaktır.

dota_force_right_click_attack 1

Bu komut ile mouse sağ tuşu reddetme komutunu verecektir. Bu sayede, A+Sağ tuş kombinasyonuyla yapılabilecek işlemi tek bir tuşa atayarak zamandan kazanmak mümkün olacaktır.

dota_enemy_color_b 0 ; dota_friendly color_b 0

İlk komut ile rakip takımın, ikinci komutla ise içinde bulunulan takımın rengi değiştirilebilir. Böylece tercih edilen renk ile görülen karakterler algılamayı kolaylaştırır.