Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Dota 2 Pozisyon ve Kulvar Rehberi

Dota 2 Pozisyon ve Kulvar Rehberi

Her Dota 2 oyunu, bir diğerinden tamamen farklı bir deneyim ve oyun stratejisi sunar. 119 farklı kahramana ve  bu kahramanların getirdiği eşsiz avataj ve dezavantajlara uygun biçimde şekillenen her oyunda oyuncunun amacı aynı kalsa da, onu elde etme yöntemi farklılık gösterir. 5 kişiden oluşan takımda her oyuncunun oyun içi temel görevi ekip arkadaşlarından farklıdır ve oyun 3 ana kulvarda oynanır. Güvenli Kulvar (Safe Lane) Orta Kulvar (Mid Lane) ve Yan Kulvar (Off Lane) Oyuncular bu kulvarlarda farklı rol ve görevler üstlenirler. Dilerseniz, oyunun karmaşık yapısını daha iyi kavramak için, oyun içi genel pozisyonlara bir göz atalım.

Roller

  1. Güvenli Kulvar (Carry)
  2. Orta Kulvar (Midlaner)
  3. Yan Kulvar (Offlaner)
  4. Kısmi Destek (Pos 4 Support)
  5. Tam Destek (Pos 5 Support)

Güvenli Kulvar

Taşıyıcı-Sırtlayıcı olarak da adlandırılan bu pozisyon, genelde Carry olarak bilinir. Oyun başında pek bir etkiye sahip olmayan bu rol ve kahramanları, farm alarak ve item kasarak durdurulamaz hale gelir ve oyun sonunda takımını sırtlar. Asıl amacı; oyunun erken ve orta safhalarında olabildiğince hızlı bir şekilde altın ve tecrübe edinip, kasılan itemlerle oyunun ilerleyen bölümlerinde rakibe yüksek hasar vermek ve yapıları yok etmektir. Takımların kasma öncelikleri arasında ilk sırada yer alan bu rol, çoğu zaman destek oyuncularının yardımıyla zayıf olduğu anlarda korunur. Takımın ağırlıklı yatırımı, bu rolün üstünedir.

Sık Seçilen Kahramanları;

Phantom Assassin, Slark, Gyrocopter, Juggernaut, Anti-Mage

Kimi İzleyerek Öğrenmeli;

Eurus, Arteezy, Miracle-, MATUMBAMAN, SumaiL

Orta Kulvar

Midlaner olarak adlandırılan bu pozisyon genelde orta kulvarda solo olarak kasar. Ganker ve Semi-Carry olarak da bilinir. Karşısında rakibin solo Midlaner’ı bulunur. Yüksek mekanik beceri ve laning tecrübesi gerektiren bu rol, oyundaki tempoyu takımının ihtiyaçlarına göre yükseltip-düşürmekten ve yan kulvarlara yardım ederek alan yaratmaktan sorumludur. Takımın farm önceliğinde çoğunlukla 2 numarasıdır ve oyun kurucu görevini üstlenir.

Sık Seçilen Kahramanları;

Shadow Fiend, Storm Spirit, İnvoker, Queen of Pain, Templar Assasin

Kimi İzleyerek Öğrenmeli;

Topson, Noone, Nisha, W33, Dendi

Yan Kulvar

Offlaner olarak bilinen bu pozisyon genel olarak yan kulvarda kasar. Carry ve Midlaner’a kıyasla daha düşük bir farm önceliğine sahiptir. Oyun başında rakibin güvenli kulvarında genellikle 2-3 düşmana karşı mücadele eder ve olabildiğince hızlı tecrübe (exp) kasarak haritada gang ve push yardımıyla takımının Carry ve Midlaner’ına alan açmaya çalışır. Çoğunlukla kaçış ve tetikleyici özelliklere sahip kahramanlar arasından seçilir. Temel hedefi, tetikleyici özelliğini sergileyebileceği ana itemlerinden birini kastıktan sonra takımının ihtiyacına göre dayanıklı ve/veya engelleyici olarak en ön safta yer almaktır.

Sık Seçilen Kahramanları;

Centaur, Tidehunter, Timbersaw, Legion Commander, Axe

Kimi İzleyerek Öğrenmeli;

MinD_ContRoL, iceiceice, zai, Ceb, RAMZES666

Kısmi Destek

Pozisyon 4 ve Roamer olarak da adlandırılan bu rol, genellikle gezgindir. Farm önceliği takımın 3 core’una göre daha düşüktür ve oyundaki temel amacı; rakibin baskı uygulayacağı noktaları tahmin edip, o noktalarda takım arkadaşlarını korumak ve karşı saldırıda bulunmaktır. Çoğunlukla, rakibin farm önceliği yüksek kahramanlarını öldürmek için, orta kulvara ve yan kulvara gang adı verilen pusular kurmaya gider. Düşük farm önceliğine rağmen tetikleyici özelliklerini sergileyebileceği itemleri (Örn: Blink Dagger, Force Staff) mümkün olduğunca erken kasarak, takımına combatlarda üstünlük kazandırmaya çalışır. Takımın ikinci oyun kurucusudur. Rakip için can sıkıcı bir nüans haline gelerek alan yaratmak, en büyük sorumluluğudur.

Sık Seçilen Kahramanları;

Earth Shaker, Rubick, Pudge, Mirana, Spirit Breaker

Kimi İzleyerek Öğrenmeli;

Crit-, GH, fy, YapzOr, JerAx

Tam Destek

Pozisyon 5, Full Support ve Babysitter olarak da adlandırılan bu pozisyonun takım içinde farm önceliği en son sırada gelir. Oyunda mekanik beceriden ziyade planlama ve strateji üzerine yoğunlaşır. Temel amacı takımın sırtlayıcısı ve Midlaner’ını korumak, onlara farm ve tecrübe alabilecekleri güvenli alanları sağlamaktır. Genellikle oyun başında güvenli kulvarda yer alır ve takımın taşıyıcısını destekler. Bir Dota 2 oyununu kazanmak için hayati öneme sahip olan ve haritanın normal şartlarda görünmeyen bölgelerini açmaya yarayan warding, çoğunlukla tam destek oyuncusunun görevidir. Genel algının aksine; Dota 2’de diğer tüm pozisyonlar kadar önemlidir ve dünya çapında en çok başarı sağlayan takımların kaptanları, genellikle tam destek oyuncularıdır.

Sık Seçilen Kahramanları;

Ogre Magi, Lion, Crystal Maiden, Witch Doctor, Shadow Shaman

Kimi İzleyerek Öğrenmeli;

Puppey, Kuroky, N0tail, Chalice, Fly