Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Nintendo’nun başı 160 bin hesabın güvenliği noktasında belada

Nintendo’nun başı 160 bin hesabın güvenliği noktasında belada

Şu sıralar çok yoğun bir şekilde güvenlik sorunu yaşayan platform ile karşılaşıyoruz. Yakın zaman önce popüler video konferans uygulaması Zoom için güvenlik sorunları ortaya çıkmıştı.

Şimdi ise oyun konsollarıyla karşımıza çıkan Nintendo'nun 160 bin hesap hacklenme girişiminden etkilendiği söyleniyor. 

Nintendo, 160 bin hesap hackleme girişimlerinden etkilendikten sonra Nintendo Ağ Kimliği aracılığıyla bir Nintendo Hesabına giriş yapma özelliğini devre dışı bırakıyor.

Nintendo nisan ayının başından bu yana hesaplara erişim sağlamak için hizmetlerin dışında başka yollarla yasa dışı olarak elde edilen giriş kimliklerinin ve şifrelerinin kullanıldığını söylüyor.

Bu ise oldukça önemli bir bilgi, zira söz konusu girişimler hesapların kişisel bilgilerine ulaşılmasını da içeriyor. 

İhlal sırasında takma adlara, doğum tarihine, ülkeye ve e-posta adreslerine erişilmiş olabilir ve bazı hesaplarda kullanıcının gerçekleştirmediği satın almalar gerçekleşmiş durumda.

Nintendo şimdi tüm kullanıcıların iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmelerini öneriyor. Diğer yöntemlere göre daha güvenli olan bu yol sayesinde söz konusu hackleme olaylarının bir noktada önüne geçileceği söyleniyor. 

Söz konusu durumdan etkilenen hesapların kullanıcıları için şifreler şu an sıfırlanıyor. Nintendo bir önlem olarak NNID aracılığıyla ana Nintendo Hesabına giriş yapma özelliğini devre dışı bırakıyor. Durumun tam olarak ne zaman çözüleceği ise henüz bilinmiyor.